Wiadomości

Polipropylen – najpopularniejsze tworzywo w branży opakowaniowej

26 września 2022, 13:49, artykuł partnera
Opakowania z tworzyw sztucznych cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Wykorzystuje się je w wielu branżach. Wśród opakowań tego typu zdecydowanie dominują te wykonane z polipropylenu. Dlaczego właśnie to tworzywo sztuczne zdominowało rynek? Co warto o nim wiedzieć? Sprawdzamy!

Polipropylen, czyli plastyczny polimer

Omawiany polipropylen to polimer, czyli tworzywo sztuczne wyróżniające się specyficzną budową. Polimery są złożone z merów, które najprościej określić jako powtarzające się jednostki. Cząsteczkę wyróżnia bardzo wysoka masa cząsteczkowa. Do powstania polipropylenu dochodzi w efekcie polimeryzacji propenu. Oznacza to, że cząsteczka jest pochodną ropy naftowej. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdy pojemnik PP czy folia z tego materiału cechują się identycznymi właściwościami. Otóż na etapie produkcji mogą zachodzić różnice w istotny sposób wpływające na jakość tworzywa. Warto zatem korzystać jedynie z tworzyw sztucznych od zaufanych producentów.

Więcej na temat pojemników PP dowiesz się tutaj: https://stark.pl/pojemnik-pp-1l-pod-etykiety-iml/

Plastyczność i inne istotne cechy

Wiemy już, czym jest polipropylen. Jednak czemu pojemnik PP oraz inne opakowania z tego materiału są tak popularne? W dużej mierze jest to efekt plastyczności materiału. Otóż polipropylen jest materiałem termoplastycznym. Oznacza to, że po podgrzaniu i rozpuszczeniu tworzywa, można je w zasadzie dowolnie kształtować. Zatem pojemnik z polipropylenu może przybierać dowolne kształty. Jednak to oczywiście nie wszystko. Materiał posiada także wiele innych cech predysponujących go do wykorzystania jako materiał konstrukcyjny opakowań. Są to między innymi:

  • - nieprzepuszczalność dla wilgoci,
  • - ochrona przed promieniami słonecznymi,
  • - wytrzymałość na działanie substancji żrących,
  • - ochrona przed drobnoustrojami,
  • - wysoka wytrzymałość mechaniczna.

Pojemnik PP, czyli opakowanie na żywność

Zastosowań polipropylenu w branży opakowaniowej jest wiele. Służy on do tworzenia pojemników, wiader i innych opakowań na rozmaite produkty. Jednym z najpopularniejszych zastosowań tworzywa jest konstrukcja opakowań na żywność. Wymienione powyżej cechy doskonale predysponują polipropylen do tego właśnie zastosowania. Ponadto jest to materiał, który w żaden sposób nie wpływa na żywność. Polipropylen nie wchodzi w reakcje z produktami żywnościowymi. Oznacza to, że nie zmienia ich składu, smaku, ani zapachu. Dlatego też znajduje się na liście materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością

Pojemnik PP i nie tylko

Jak już wspomnieliśmy, polipropylen to materiał o wielu zastosowaniach. Również w samej branży opakowaniowej wykorzystuje się go na kilka sposobów. Powszechnie korzysta się z pojemników PP. Jednak popularna jest również folia polipropylenowa. Tworzy się ją z polipropylenu niezorientowanego. Folia posiada zdolność bardzo bliskiego przylegania do towarów. Jednocześnie jest szczelna i nie dopuszcza do napływu powietrza czy wilgoci. Folię tę wykorzystuje się między innymi do tworzenia opakowań próżniowych. Tym samym pakowanie żywności w folie polipropylenową to sposób na wydłużenie jej terminu przydatności do spożycia.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości