• Dziś /-2°
  • Jutro /0°
  • Pojutrze /2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 88 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Polipropylen – najpopularniejsze tworzywo w branży opakowaniowej

26 września 2022, 13:49, artykuł partnera
Opakowania z tworzyw sztucznych cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Wykorzystuje się je w wielu branżach. Wśród opakowań tego typu zdecydowanie dominują te wykonane z polipropylenu. Dlaczego właśnie to tworzywo sztuczne zdominowało rynek? Co warto o nim wiedzieć? Sprawdzamy!

Polipropylen, czyli plastyczny polimer

Omawiany polipropylen to polimer, czyli tworzywo sztuczne wyróżniające się specyficzną budową. Polimery są złożone z merów, które najprościej określić jako powtarzające się jednostki. Cząsteczkę wyróżnia bardzo wysoka masa cząsteczkowa. Do powstania polipropylenu dochodzi w efekcie polimeryzacji propenu. Oznacza to, że cząsteczka jest pochodną ropy naftowej. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdy pojemnik PP czy folia z tego materiału cechują się identycznymi właściwościami. Otóż na etapie produkcji mogą zachodzić różnice w istotny sposób wpływające na jakość tworzywa. Warto zatem korzystać jedynie z tworzyw sztucznych od zaufanych producentów.

Więcej na temat pojemników PP dowiesz się tutaj: https://stark.pl/pojemnik-pp-1l-pod-etykiety-iml/

Plastyczność i inne istotne cechy

Wiemy już, czym jest polipropylen. Jednak czemu pojemnik PP oraz inne opakowania z tego materiału są tak popularne? W dużej mierze jest to efekt plastyczności materiału. Otóż polipropylen jest materiałem termoplastycznym. Oznacza to, że po podgrzaniu i rozpuszczeniu tworzywa, można je w zasadzie dowolnie kształtować. Zatem pojemnik z polipropylenu może przybierać dowolne kształty. Jednak to oczywiście nie wszystko. Materiał posiada także wiele innych cech predysponujących go do wykorzystania jako materiał konstrukcyjny opakowań. Są to między innymi:

  • - nieprzepuszczalność dla wilgoci,
  • - ochrona przed promieniami słonecznymi,
  • - wytrzymałość na działanie substancji żrących,
  • - ochrona przed drobnoustrojami,
  • - wysoka wytrzymałość mechaniczna.

Pojemnik PP, czyli opakowanie na żywność

Zastosowań polipropylenu w branży opakowaniowej jest wiele. Służy on do tworzenia pojemników, wiader i innych opakowań na rozmaite produkty. Jednym z najpopularniejszych zastosowań tworzywa jest konstrukcja opakowań na żywność. Wymienione powyżej cechy doskonale predysponują polipropylen do tego właśnie zastosowania. Ponadto jest to materiał, który w żaden sposób nie wpływa na żywność. Polipropylen nie wchodzi w reakcje z produktami żywnościowymi. Oznacza to, że nie zmienia ich składu, smaku, ani zapachu. Dlatego też znajduje się na liście materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością

Pojemnik PP i nie tylko

Jak już wspomnieliśmy, polipropylen to materiał o wielu zastosowaniach. Również w samej branży opakowaniowej wykorzystuje się go na kilka sposobów. Powszechnie korzysta się z pojemników PP. Jednak popularna jest również folia polipropylenowa. Tworzy się ją z polipropylenu niezorientowanego. Folia posiada zdolność bardzo bliskiego przylegania do towarów. Jednocześnie jest szczelna i nie dopuszcza do napływu powietrza czy wilgoci. Folię tę wykorzystuje się między innymi do tworzenia opakowań próżniowych. Tym samym pakowanie żywności w folie polipropylenową to sposób na wydłużenie jej terminu przydatności do spożycia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości