• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 15 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Podręczniki szkolne – czym są i dlaczego warto z nich korzystać

25 września 2022, 12:06
Jednym z nieodzownych elementów edukacja są podręczniki. Ich zadaniem jest rozwijać kreatywne i logiczne myślenie uczniów, przekazywać w ustrukturyzowany sposób wiadomości teoretyczne i pokazywać jak wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.

Osoby korzystające z podręczników szkolnych powinny być w stanie samodzielnie przyswajać informacje, mieć możliwość powtórki wymaganego materiału przed egzaminami. Dzięki podręcznikom oraz zeszytom ćwiczeń nauczyciele mają sposobność oprzeć przedstawiane na lekcji wiadomości na konkretnych przykładach.

Podręczniki szkolne mogą być skierowane do ucznia lub studenta, ale również nauczyciela. Dzieli się je ze względu na przedmiot (np. język polski, matematyka, biologia) lub poziom kształcenia (szkoła podstawowa, liceum, do szkoły zawodowej lub na studia). W skład podręczników wchodzą również materiały dodatkowe, takie jak zbiory zadań, atlasy szkolne, skrypty akademickie, encyklopedie, lektury, słowniki. Podręczniki wykorzystywane są na każdym etapie kształcenia, już w przedszkolu dzieci korzystają z najprostszych książeczek rozbudzających w nich ciekawość świata. 

Dlaczego podręczniki szkolne nie odchodzą do lamusa?

W dobie Internetu, komputerów i tabletów, coraz więcej osób uważa, że tradycyjne podręczniki szkolne powinny zostać zastąpione przez elektroniczne wersje. Chociaż dyskusja na ten temat trwa od kilku lat, to wciąż nie została podjęta decyzja o zmianie. Jakie argumenty mają zwolennicy oraz przeciwnicy e-podręczników? 

Osoby, które popierają wprowadzenie cyfrowej wersji książek, tłumaczą swoją decyzję troską o ekologię oraz nasze środowisko. Podręczniki często są zmieniane, a ich zaktualizowane wersje są drukowane nawet co roku. W ten sposób wycinanych zostaje bardzo dużo drzew, co nie sprzyja naszej planecie. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jeśli podręcznik po jednym roku jest już nieaktualny, to nie rodzice nie mogą go wykorzystać dla młodszego dziecka, tylko muszą zakupić nowy egzemplarz. Zwolennicy e-podręczników twierdzą, że tradycyjne książki są już przestarzałą wersją nauki, a współczesna technologia ułatwia bardziej kreatywne nauczanie. Uczniowie mogą korzystać z prezentacji multimedialnych, które odsyłają do konkretnych źródeł bądź filmików, które są ciekawszą i dużo łatwiej przyswajalną formą przyswajania wiedzy. Cyfrowe podręczniki mają również łatwiejszą i szybszą możliwość wyszukiwania konkretnych informacji, np. za pomocą numerów stron lub kluczowych słów. Nie trzeba wertować całej książki, aby znaleźć potrzebny fragment. Ważną zaletą elektronicznych podręczników jest ich lekkość. W jednym urządzeniu uczniowie mogą mieć książki wymagane na każdy przedmiot, a ich plecak nie jest przeciążony, co z pewnością wpłynie pozytywnie na coraz częstsze problemy ze zdrowiem i kręgosłupem u dojrzewających dzieci. 

Dlaczego zatem ustawa o cyfrowych podręcznikach wciąż nie weszła w życie?

Ponieważ mają one również liczne wady. Nie każdy rodzic jest w stanie zapewnić swojemu dziecku dostęp do szybkiego Internetu oraz komputera, laptopa bądź telefonu z dużym wyświetlaczem. Jest to kosztowna forma, zwłaszcza w przypadku rodzin wielodzietnych. Ciągłe wpatrywanie się w migające ekrany ma niekorzystny wpływ na oczy. Mogą pojawić się problemy ze wzrokiem oraz bóle głowy. Przeciwnicy wprowadzenia elektronicznych podręczników twierdzą, że dzieci korzystające z urządzeń cyfrowych mają większe problemy ze skupieniem się, a więc mogłyby nie uczyć się tak dokładnie jak obecnie. Wciąż byłyby rozpraszane przez dodatkowe bodźce, takie jak wyskakujące powiadomienia, reklamy lub filmiki. 

Podręczniki szkolne są wciąż niezastąpioną formą nauki, jednak kwestia ich formy pozostaje sporna. Wszystkie rodzaje mają swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby zachować zdrowy środek i korzystać z wszystkich możliwości, które są dostępne, aby pomóc uczniom w przyswajaniu niezbędnych informacji. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości