Pędrak to typ larwy chrząszcza z nadrodziny żuków. Wśród owadów, mających w swoim stadium pędraka żerującego w glebie należą między innymi chrabąszcz majowy, jelonek rogacz, guniak czerwczyk. Wszystkie te owady składają w ziemi jaja, a następnie wykluwają się z nich bardzo żarłoczne larwy. Nie wszystkie jednak larwy stanowią zagrożenie dla trawnika. Pędraki mogą przemieszczać się latem zaledwie kilka centymetrów pod ziemią. W przypadku ich dużego zagęszczenia na trawniku pojawia się brązowa, wyschnięta trawa.
Warto pamiętać również, że chrabąszcze do składania jaj wybierają takie trawniki, które są nisko przystrzyżone. Dlatego warto wstrzymać się z pierwszym koszeniem trawy na około 3 tygodnie. W związku z możliwością inwazji pędraków w ogrodzie ochrona trawnika nie będzie sprawą prostą. W sprzyjających warunkach larwy mogą nawet całkowicie zniszczyć przydomowy trawnik. Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji należy już od maja do końca lipca zapobiegać składaniu jaj przez chrząszcze. Mogą do tego służyć takie środki jak siatki ochronne, które rozkładane są na trawniku. Siatka skutecznie uniemożliwi samiczkom chrząszcza składanie jaj na powierzchni trawnika. Oczywiście opcja ta sprawdza się tylko w przypadku niedużych powierzchni. Warto także wyłączać na noc oświetlenie trawnika. Chrząszcze bardzo lubią światło oraz unikają ciemności. Dlatego latają głównie w dzień.
Na stronie https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/wrotycz-probio-ogrod-2-l-oprysk-na-pedraki-id-2042 odnaleźć można ciekawe porady na temat zwalczania pędraków z trawnika. Poza zabiegami profilaktycznymi istnieją także inne możliwości, aby bezpiecznie dla środowiska oraz skutecznie ograniczyć liczebność niechcianych owadów. Mogą to być zabiegi pielęgnacyjne, środki domowe, które jednak muszą być stosowane konsekwentnie oraz odpowiednich odstępach czasu. Najmniej inwazyjnym środkiem jest zbieranie larw, co wymaga jednak sporo czasu. Działanie to jest jednak skuteczne oraz nie wymaga dodatkowych kosztów finansowych. Niestety metoda ta jest wybierana najczęściej w przypadku małych trawników, o niedużej powierzchni. Pędraki można z łatwością zbierać po deszczu, kiedy to wychodzą na zewnątrz. Można także skorzystać z pomocy naturalnych wrogów pędraków. Dlatego warto stworzyć na trawniku miejsce lęgowe dla ptaków, a także schronienie dla jeży. Dla wielu gatunków ptaków pędraki są doskonałym przysmakiem.
Do zwalczania pędraków na trawniku można wykorzystać także rośliny, takie jak bodziszek oraz ostróżka. Są to kwiaty, które są toksyczne dla larw chrząszczy, tym samym mogą ograniczyć ich populację. Dobrze sprawdza się również czosnek, który działa odstraszająco na chrząszcze. Ponadto pędraki łatwo można wabić do pułapek. Wystarczy wykorzystać przynęty w postaci kompostu lub obornika końskiego. Istnieją także rekomendowane środki chemiczne, które należy rozpylać na powierzchni trawnika już wiosną. Pozwalają skutecznie zmniejszać populację pędraków, a jednocześnie chronią trawnik przed zniszczeniem. Wybór metody walki z pędrakami zależy przede wszystkim od ich populacji i liczebności.
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |