Wiadomości

Osłony drzew - przewodnik po sadzaniu i pielęgnacji drzew w mieście

30 sierpnia 2022, 12:33, part, 1
Wielu mieszkańców miast nie ma pojęcia, jakie rodzaje drzew można posadzić na swojej posesji, jak to zrobić, a nawet czy mają na to miejsce. W tym artykule poznamy kilka popularnych gatunków i przedstawimy przydatne informacje na temat prawidłowego sadzenia i pielęgnacji drzew w mieście.

W dzisiejszych czasach dużo mówi się o lasach miejskich, ale dla większości ludzi wszystko sprowadza się do zdjęć. Oglądanie zdjęć bujnych zielonych przestrzeni i czytanie o nich to dwie zupełnie różne rzeczy. Wielu mieszkańców miast nie ma pojęcia, jakie rodzaje drzew można posadzić na swojej posesji, jak to zrobić, a nawet czy mają na to miejsce. Dobra wiadomość jest taka, że posadzenie drzewa na podwórku jest jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie wartości domu przy jednoczesnym dodaniu mnóstwa naturalnego piękna. Istnieje wiele różnych rodzajów drzew, które można zasadzić na podwórku - wystarczy wiedzieć, które z nich najlepiej rozwijają się w danym miejscu, rodzaju gleby i ekspozycji na światło słoneczne. W tym artykule poznamy kilka popularnych gatunków i przedstawimy przydatne informacje na temat prawidłowego sadzenia i pielęgnacji drzew w mieście!

Powody, dla których Twoje miasto potrzebuje drzew

Aby zbudować dobrze prosperujące miasto, potrzebni są zarówno ludzie, jak i rośliny. Drzewa są istotną częścią każdego miejskiego ekosystemu. Ludzie potrzebują drzew, aby się ochłodzić w lecie i schronić w zimie. Rośliny potrzebują drzew, aby zapewnić im pożywienie, ochronę przed wysychaniem i miejsce do życia. Zapewniają cień, tlen i domy dla wielu gatunków zwierząt, ale również pełnią kilka innych ważnych funkcji:

  • - Zdrowy las miejski jest domem dla wszystkiego, od ptaków i robaków po węże i jaszczurki. Stanowi siedlisko dla rodzimych gatunków, które są ważne dla ekosystemu. 
  • - Drzewa poprawiają jakość powietrza poprzez filtrowanie szkodliwych toksyn z powietrza. Ponadto drzewa pomagają zmniejszyć rozdźwięk hałasu poprzez pochłanianie dźwięków samochodów, pociągów i samolotów.
  • - Drzewa są również dobre w zapobieganiu powodziom, zatrzymując wodę deszczową, zanim spłynie ona na ulicę.

Poznaj różne rodzaje drzew, które nadają się do sadzenia w mieście

Zrozumienie rodzajów drzew, które możesz posadzić w mieście, jest ważnym krokiem w podejmowaniu mądrych wyborów dotyczących Twojego domu i środowiska. Istnieje wiele różnych rodzajów drzew, więc wiedza o tym, jak wyglądają i jak rosną, pomoże Ci wybrać odpowiednie dla Twojej przestrzeni. Niektóre drzewa rozwijają się w suchych warunkach, podczas gdy inne potrzebują do wzrostu dużo wody i składników odżywczych. Zastanów się, jaki typ drzewa chcesz posadzić i upewnij się, że dobrze pasuje do Twojej lokalizacji.

Istnieje kilka kluczowych czynników, które należy rozważyć przy wyborze drzewa:

1. Typ drzewa:

Istnieją cztery główne typy drzew, które możesz posadzić w swoim ogrodzie, ponadto wszystkie te gatunki dobrze sprawdzają się w miastach, są to: 

  • - wiecznie zielone (jak sosna), 
  • - liściaste (jak dąb), 
  • - hybryda wiecznie zielonego i liściastego (jak jawor)
  • - iglaste (jak cedr). 

2. Rozmiar:

W zależności od wielkości przestrzeni może być konieczny zakup kilku drzew lub wybór mniejszych, które dobrze rosną w pojemnikach.

3. Miejsce sadzenia: 

Drzewa potrzebują światła słonecznego i pewnego rodzaju gleby do wzrostu, dlatego należy wybrać miejsce, w którym jest wystarczająco dużo miejsca, aby mogły rosnąć. Możesz również spróbować posadzić je w pobliżu wejścia lub w innych miejscach, w których mogą być narażone na niebezpieczeństwo, w takich przypadkach rozsądnie jest zabezpieczyć drzewo osłoną drzew.

Przewodnik po sadzeniu i uprawie drzew w granicach przestrzeni publicznej

Jeśli rozważasz posadzenie drzewa w swoim domu lub firmie, powinieneś najpierw dowiedzieć się kilku rzeczy. Po pierwsze, przed rozpoczęciem sadzenia drzew należy skontaktować się z lokalnym urzędem miasta lub urzędem ds. zagospodarowania przestrzennego. Upewnij się, że każdy projekt sadzenia jest zatwierdzony przez miasto, aby uniknąć problemów z pozwoleniami lub dostawami mediów. Przed posadzeniem drzewa należy się również upewnić, że jest ono zdrowe. Sprawdź, czy w glebie nie ma szkodników, takich jak robaki lub inne choroby, i zajmij się chwastami, które mogą zagrażać zdrowiu drzewa. W razie pytań dotyczących właściwej pielęgnacji nowego drzewa po posadzeniu należy skonsultować się z profesjonalnym arborystą.

Drzewa są korzystnym dodatkiem do krajobrazu miejskiego. Zapewniają cień, zmniejszają zanieczyszczenia i dają schronienie dzikim zwierzętom. Mogą również zwiększyć wartość nieruchomości i poprawić estetykę terenu.

Ochrona drzew przed uszkodzeniami mechanicznymi

Oprócz oczywistych szkód, jakich drzewo doświadcza ze strony otoczenia, istnieje również bardzo realna możliwość, że drzewo może zostać uszkodzone przez działalność człowieka. I to właśnie dla tego drzewa w mieście wymagają szczególnej ochrony i troski, dlatego istnieje kilka sposobów ochrony drzew przed uszkodzeniami. Jednym z nich jest zastosowanie osłony drzew. Do wyboru mamy:

  • - Osłony pionowe do drzew, które owija się wokół drzewa, chroniąc je przed zadrapaniem, uderzeniem i wielu innych czynników powodujących naruszenie kory czy też złamaniem. 
  • - Osłony poziome (kraty), są to ziemne osłony, które zabezpieczają przed uszkodzeniami korzenie drzew.

W Dol-ek.pl znajdziesz wszelkiego rodzaju osłony do drzew. Szeroki wybór wzorów, jest gwarancją uczynienia każdej przestrzeni wyjątkowej z jednoczesnym zachowaniem wszelkich funkcji. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości