Wiadomości

Antywirus na iPhone — dlaczego powinieneś go mieć?

29 sierpnia 2022, 16:05
Poszukaj w Internecie, a znajdziesz ogólną radę, że nie potrzebujesz programu antywirusowego na iPhonie lub iPadzie. I choć powody tej rady są słuszne, prawdziwa odpowiedź jest nieco bardziej zniuansowana niż zdecydowane nie. Dlaczego?

Zabezpieczenie urządzeń Apple – co oferuje standard?

Firma Apple zaprojektowała system iOS – i iPadOS – w taki sposób, aby złośliwe oprogramowanie, w tym wirusy, bardzo trudno przeniknąć do jego mechanizmów obronnych. To dobrze, ale pamiętaj, że nowoczesne oprogramowanie antywirusowe potrafi znacznie więcej niż wykrywanie i blokowanie wirusów. W rzeczywistości nazywanie go „oprogramowaniem antywirusowym” jest niedźwiedzią przysługą, ponieważ obecnie zagrożenia wykraczają poza wirusy. Najnowsze oprogramowanie zabezpieczające chroni Twoje urządzenie – i Ciebie – przed znacznie szerszym zakresem zagrożeń. Ludzie, którzy tworzą wirusy, toczą nieustanną walkę z firmami produkującymi systemy operacyjne (takie jak iOS i iPadOS) i zdali sobie sprawę, że o wiele łatwiej jest oszukać użytkownika w celu przekazania hasła i szczegółów płatności niż próba zainstalowania złośliwego oprogramowania, które osiągnie ten sam wynik. W końcu przestępcy śledzą twoją tożsamość i pieniądze.

Po co instalować antywirus na iPhonie?

Oznacza to, że uruchomienie aplikacji „antywirusowej” na iPhonie i iPadzie może być naprawdę dobrym pomysłem, ponieważ może chronić Cię przed tobą! Oto kilka rzeczy, które może zrobić antywirus iPhone:

  • Ostrzega przed potencjalnie fałszywymi stronami internetowymi, które mogą próbować ukraść poufne informacje;
  • Ostrzega o niebezpiecznych linkach w wiadomościach i e-mailach;
  • Zarządza hasłami za ciebie, abyś miał silne, unikalne hasło do każdej witryny (i nie używał tego samego dla wszystkich kont);
  • Zwiększa Twoją prywatność w Internecie, korzystając z VPN;
  • Chroni Twoją tożsamość, ostrzegając Cię wcześnie, jeśli jakiekolwiek Twoje dane osobowe zostaną znalezione w darknecie;
  • Chroni Twoje zdjęcia i filmy, abyś tylko Ty miał do nich dostęp.

Więc chociaż nie ochronią Twojego iPhone'a lub iPada przed wirusami (bo nie muszą), nie są bezcelowe i z pewnością powinieneś rozważyć zainstalowanie jednego z nich.

Co jeszcze mogę zrobić, aby mój iPhone i iPad był bezpieczny?

To proste: aktualizuj je. Wszelkie potencjalne luki w systemie iOS lub iPadOS są zwykle naprawiane w najnowszej aktualizacji oprogramowania. To jeden z powodów, dla których nie powinieneś ignorować przypomnień, że dostępna jest nowa wersja iOS. A jeśli martwisz się, że masz aplikacje korzystające z aparatu lub mikrofonu do szpiegowania Cię, pamiętaj, że wszystkie aplikacje muszą prosić Cię o pozwolenie na dostęp do aparatu, mikrofonu, Twoich kontaktów, zdjęć i innych rzeczy. Dlatego dotknij „zezwól” tylko po pierwszym wyświetleniu monitu, jeśli masz pewność, że ufasz aplikacji. I upewnij się, że dokładnie przeczytałeś, o co aplikacja prosi o pozwolenie, gdy jest dłuższa lista. Antywirus na telefon od G DATA pozwala także przeglądać aplikacje korzystające z mikrofonu i odbierać im uprawnienia.

Co jest równie ważne?

Należy również postępować zgodnie ze zwykłymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa, które obowiązują niezależnie od urządzenia, z którego korzystasz: nie klikaj linków w wiadomościach e-mail, chyba że masz pewność, że pochodzą od prawdziwego nadawcy, nie podawaj danych bankowych ani hasła, chyba że masz absolutną pewność, że jest to bezpieczne i użyj szyfrowanej usługi przesyłania wiadomości, takiej jak WhatsApp i iMessage, jeśli kiedykolwiek będziesz musiał udostępniać poufne dane.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości