• Dziś 21°/12°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Antywirus na iPhone — dlaczego powinieneś go mieć?

29 sierpnia 2022, 16:05
Poszukaj w Internecie, a znajdziesz ogólną radę, że nie potrzebujesz programu antywirusowego na iPhonie lub iPadzie. I choć powody tej rady są słuszne, prawdziwa odpowiedź jest nieco bardziej zniuansowana niż zdecydowane nie. Dlaczego?

Zabezpieczenie urządzeń Apple – co oferuje standard?

Firma Apple zaprojektowała system iOS – i iPadOS – w taki sposób, aby złośliwe oprogramowanie, w tym wirusy, bardzo trudno przeniknąć do jego mechanizmów obronnych. To dobrze, ale pamiętaj, że nowoczesne oprogramowanie antywirusowe potrafi znacznie więcej niż wykrywanie i blokowanie wirusów. W rzeczywistości nazywanie go „oprogramowaniem antywirusowym” jest niedźwiedzią przysługą, ponieważ obecnie zagrożenia wykraczają poza wirusy. Najnowsze oprogramowanie zabezpieczające chroni Twoje urządzenie – i Ciebie – przed znacznie szerszym zakresem zagrożeń. Ludzie, którzy tworzą wirusy, toczą nieustanną walkę z firmami produkującymi systemy operacyjne (takie jak iOS i iPadOS) i zdali sobie sprawę, że o wiele łatwiej jest oszukać użytkownika w celu przekazania hasła i szczegółów płatności niż próba zainstalowania złośliwego oprogramowania, które osiągnie ten sam wynik. W końcu przestępcy śledzą twoją tożsamość i pieniądze.

Po co instalować antywirus na iPhonie?

Oznacza to, że uruchomienie aplikacji „antywirusowej” na iPhonie i iPadzie może być naprawdę dobrym pomysłem, ponieważ może chronić Cię przed tobą! Oto kilka rzeczy, które może zrobić antywirus iPhone:

  • Ostrzega przed potencjalnie fałszywymi stronami internetowymi, które mogą próbować ukraść poufne informacje;
  • Ostrzega o niebezpiecznych linkach w wiadomościach i e-mailach;
  • Zarządza hasłami za ciebie, abyś miał silne, unikalne hasło do każdej witryny (i nie używał tego samego dla wszystkich kont);
  • Zwiększa Twoją prywatność w Internecie, korzystając z VPN;
  • Chroni Twoją tożsamość, ostrzegając Cię wcześnie, jeśli jakiekolwiek Twoje dane osobowe zostaną znalezione w darknecie;
  • Chroni Twoje zdjęcia i filmy, abyś tylko Ty miał do nich dostęp.

Więc chociaż nie ochronią Twojego iPhone'a lub iPada przed wirusami (bo nie muszą), nie są bezcelowe i z pewnością powinieneś rozważyć zainstalowanie jednego z nich.

Co jeszcze mogę zrobić, aby mój iPhone i iPad był bezpieczny?

To proste: aktualizuj je. Wszelkie potencjalne luki w systemie iOS lub iPadOS są zwykle naprawiane w najnowszej aktualizacji oprogramowania. To jeden z powodów, dla których nie powinieneś ignorować przypomnień, że dostępna jest nowa wersja iOS. A jeśli martwisz się, że masz aplikacje korzystające z aparatu lub mikrofonu do szpiegowania Cię, pamiętaj, że wszystkie aplikacje muszą prosić Cię o pozwolenie na dostęp do aparatu, mikrofonu, Twoich kontaktów, zdjęć i innych rzeczy. Dlatego dotknij „zezwól” tylko po pierwszym wyświetleniu monitu, jeśli masz pewność, że ufasz aplikacji. I upewnij się, że dokładnie przeczytałeś, o co aplikacja prosi o pozwolenie, gdy jest dłuższa lista. Antywirus na telefon od G DATA pozwala także przeglądać aplikacje korzystające z mikrofonu i odbierać im uprawnienia.

Co jest równie ważne?

Należy również postępować zgodnie ze zwykłymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa, które obowiązują niezależnie od urządzenia, z którego korzystasz: nie klikaj linków w wiadomościach e-mail, chyba że masz pewność, że pochodzą od prawdziwego nadawcy, nie podawaj danych bankowych ani hasła, chyba że masz absolutną pewność, że jest to bezpieczne i użyj szyfrowanej usługi przesyłania wiadomości, takiej jak WhatsApp i iMessage, jeśli kiedykolwiek będziesz musiał udostępniać poufne dane.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości