Beton komórkowy jest najlżejszą odmianą tego materiału budowlanego. Jego nazwa i właściwości są zasługą powierzchni, na której powstają pory, czyli tak zwane komórki. Porowata struktura powstaje w procesie tworzenia betonu, który otrzymuje się poprzez wprowadzenie gazu w postaci plastycznej mieszanki cementowej.
Najczęściej wykorzystuje się do tego powietrze, które w owej mieszance zajmuje miejsce w granicach 60-80 procent objętości. Dlatego też spieniony w ten sposób beton jest niezwykle lekki. Wyróżnia się on przy tym doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Ma on postać mniejszych lub większych bloczków, a jego głównymi składnikami są wapno i cement.
Tego rodzaju materiał budowlany dostępny jest między innymi na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/cegly-i-pustaki/beton-komorkowy.
Wpływ na użycie betonu komórkowego mają jego właściwości. Zastosowanie znajduje więc przede wszystkim na placach budowy, aczkolwiek nie każdy rodzaj ściany można nim wymurować. Formowany w bloczki beton służy do tworzenia konstrukcji ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku ścian jednowarstwowych, gdzie dodatkowo wykorzystuje się nadproża i U-kształtki. Niektóre modele betonu komórkowego pozwalają także na wznoszenie ścian samonośnych, które mogą sięgać do trzeciej kondygnacji. Ze względu na swoje właściwości świetnie nadaje się między innymi do odbudowy poddaszy, nie obciążając zbytnio pozostałych elementów konstrukcji.
Beton komórkowy również bardzo dobrze sprawdza się jako materiał izolacyjny w wielowarstwowej ścianie. Pozwala uzyskać świetną izolację termiczną przy stosunkowo cienkim murze. Nadaje się także jako materiał wypełniający w ścianach osłonowych.
Co istotne, beton komorkowy mimo swojego szerokiego zastosowania, nie nadaje się między innymi jako materiał elewacyjny. Ze względu na swoją porowatość bardzo szybko nasiąka wodą, co znacznie zmienia jego parametry techniczne. Bez odpowiedniego tynku zabezpieczającego przed wilgocią, nie warto wystawiać betonu komórkowego na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Z powodu małej odporności na wilgoć nie zaleca się także stosowania go do wznoszenia ścian piwnic przylegających bezpośrednio do gruntu. Najbezpieczniej jest stosować go minimum 50 cm nad poziomem ziemi.
![]() |
Kabaret Czesuaf - Bez przesady!
20 stycznia 2024
kup bilet |
![]() |
Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra
4 listopada 2023
kup bilet |
![]() |
Przezabawna farsa w gwiazdorskiej obsadzie! Hit 2023!
30 września 2023
kup bilet |
![]() |
Ania Dąbrowska - Koncert
13 lutego 2024
kup bilet |