• Dziś /-5°
  • Jutro -1°/-7°
  • Pojutrze -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Ubezpieczenie samochodowe OC – jakie kary grożą za niedopilnowanie terminów?

26 sierpnia 2022, 10:33
Ubezpieczenia komunikacyjne OC posiadaczy pojazdów mechanicznych są zaliczane do grona obowiązkowych. Wynika to z przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To do właściciela i współwłaścicieli samochodu należy zachowanie ciągłości trwania ochrony. Jakie kary mogą zostać nałożone, jeśli nie dopilnujesz ważnych terminów?

Ochrona wynikająca z ubezpieczenia OC samochodu

Niezależnie od samochodu – czy jest to auto osobowe, czy ciężarowe, a także motocykl lub inny pojazd, konieczne jest wykupienie dla niego ubezpieczenia komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Z przepisów wynika, że ubezpieczenia samochodowe OC zapewniają standardowo 12-miesięczną ochronę.

W tym czasie ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody spowodowane w ruchu drogowym – szkody osobowe lub majątkowe, do wysokości ustalonych ustawowo sum gwarancyjnych.

Na jak długo jest zawierana umowa ubezpieczenia OC?

Polisa OC trwa najczęściej 12 miesięcy, ale w pewnych przypadkach może zostać wypowiedziana przez ubezpieczającego w dowolnie wybranym momencie. Np. w przypadku ubezpieczenia przekazanego przez sprzedającego pojazd. Nabywca musi jedynie złożyć odpowiednie pismo – wypowiedzenie do dotychczasowego ubezpieczyciela. Konieczne jest też zawarcie przy tym nowej polisy, ponieważ w przeciwnym wypadku powstanie „luka” w okresie trwania ochrony, która może Cię słono kosztować.

To na właścicielu samochodu spoczywa odpowiedzialność za to, by zadbać o ciągłość ochrony. O ile jest to już kolejna polisa, o tyle odnawia się ona na następny okres.  Jednym z wyjątków od reguły jest sytuacja, w której kupujesz auto z ważnym OC i korzystasz z niego do końca okresu umownego. Wówczas ubezpieczenie nie przedłuży się na kolejny okres. Musisz pamiętać o terminach, by wykupić w wybranym towarzystwie stosowną polisę OC dla swojego auta. Inaczej czekają Cię wysokie kary finansowe. Kalkulator ubezpieczeń OC ułatwi wybór właściwej opcji ubezpieczenia oraz jego wykupienie w trybie online. Dzięki temu np. w UNIQA korzystasz z 15-procentowej zniżki na składkę.

Kary za brak OC nakładane przez UFG

Powstanie przerwy w okresie trwania ubezpieczenia OC powoduje, że nawet bez kontroli drogowej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może obciążyć właściciela pojazdu karą za brak ochrony.

Stawki karnych opłat za brak OC są uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, które w 2022 roku zostało podwyższone do 3010 zł.

Zgodnie z art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych osoba, która nie spełniła obowiązku zawarcia umowy OC, powinna wnieść odpowiednią opłatę. W przypadku braku OC wynosi ona:

- tyle co dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę – w przypadku samochodów osobowych,

- tyle co trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę – w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów,

- tyle co jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia za pracę – w przypadku pozostałych pojazdów.

Kary za brak OC w 2022 roku

W zależności od długości trwania przerwy w ubezpieczeniu OC pojazdu UFG może nałożyć na Ciebie karę w wysokości:

- w przypadku ubezpieczeń samochodów osobowych – 6020 zł, gdy przerwa w ochronie wyniesie więcej niż 14 dni; 3010 zł przy przerwie od 4 do 14 dni oraz 1200 zł przy przerwie do 3 dni;

- w przypadku ubezpieczeń samochodów ciężarowych – 9030 zł, gdy przerwa w OC wyniesie więcej niż 14 dni; 4520 zł przy przerwie od 4 do 14 dni oraz 1810 zł przy przerwie do 3 dni;

- w przypadku ubezpieczeń innych pojazdów, w tym motocykli – 1000 zł, gdy przerwa w OC wyniesie więcej niż 14 dni; 500 zł przy przerwie od 4 do 14 dni oraz 200 zł przy przerwie do 3 dni.

Oprócz tego, jeśli w okresie braku ochrony z ubezpieczenia OC spowodujesz wypadek, odszkodowania za szkody majątkowe i osobowe będziesz musiał wypłacić z własnej kieszeni.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości