• Dziś /-2°
  • Jutro /0°
  • Pojutrze /2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 83 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Co można zrobić ze starymi monetami?

22 sierpnia 2022, 15:08
Posiadacze starych monet powinni spojrzeć na nie z uwagą. Niektóre egzemplarze mogą okazać się bardzo cenne i stanowić będą wstęp do wieloletniej przygody z numizmatyką. Istnieje kilka ścieżek, którymi mogą podążać osoby posiadające stare środki płatnicze. Przeczytaj, co zrobić z monetami z dawnych czasów!

Kolekcjonowanie starych monet

Dziedzina interesująca się starymi monetami, banknotami oraz innymi środkami pieniężnymi to numizmatyka. Osoby działające w jej obszarze poświęcają swoją uwagę nie tylko kolekcjonowaniu, ale także określaniu wartości poszczególnych egzemplarzy i ustalaniu, w jakich warunkach oraz przez kogo były one wykorzystywane zaraz po emisji. Numizmatyka jest jednym ze sposobów obchodzenia się ze starymi monetami. Hobby jest dość zajmujące, ponieważ wymaga stałego śledzenia rynku, sprawdzania wartości poszczególnych egzemplarzy i wyłapywania cennych numizmatów do własnych zbiorów.

Przygodę ze starymi monetami można rozpocząć od przeszukania własnego domu. Być może znajdują się w nim relikty po okresie PRL lub unikatowe monety wydane współcześnie przez NBP. Kolekcjonerzy powinni zastanowić się jednocześnie nad charakterem swoich zbiorów. Wybór specjalizacji pozwoli zdobyć szczegółową wiedzę na temat określonego typu monet, co trudno jest osiągnąć w przypadku kolekcji obejmujących wszystkie monety, bez względu na ich rodzaj i pochodzenie.

numizmatyka gorzów wielkopolski

Monety mogą mieć dużą wartość

Kolekcjonowanie starych monet może mieć charakter wyłącznie hobbystyczny. Wówczas radość sprawiać będzie kupowanie nowych egzemplarzy do zbiorów i poszerzanie ich o unikatowe pozycje. Niektórzy numizmatycy decydują się jednak na traktowanie starych monet w charakterze inwestycji. Okazuje się bowiem, że środki płatnicze posiadające określone cechy lub występujące niezwykle rzadko na rynku, mogą osiągać bardzo wysoką wartość. Na transakcji związanej ze zbyciem starej monety można zyskać nawet kilka tysięcy złotych, a rekordziści inkasują od kilkudziesięciu do nawet... kilku milionów złotych. Choć takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, to miały miejsce i zapisały się w historii numizmatyki.

Wartość monety można ocenić na podstawie jej wyceny. Posiadany egzemplarz należy zanieść do profesjonalisty, który na podstawie szerokiego katalogu informacji oceni wartość rynkową monety. Pomocy w tej kwestii trzeba szukać w gabinetach numizmatycznych lub w internecie. Specjaliści proponują bowiem swoje usługi online, bezpłatnie konsultując się z klientami i na podstawie otrzymanych zdjęć numizmatu wyceniają ich wartość. Ta zależy od wielu czynników.

Od czego zależy wartość numizmatu?

Szacunkowa wartość numizmatu określana jest na podstawie kilku kryteriów. Oprócz oceny stanu monety pod uwagę brane są ceny rynkowe, a także minimalne i maksymalne wartości, jakie osiągają numizmaty określonego typu. Podstawowymi czynnikami wpływającymi na wartość monety są:

  • - rzadkość monety - niektóre egzemplarze są na tyle rzadkie, że numizmatycy są w stanie zapłacić za nie naprawdę duże pieniądze,
  • - cechy szczególne - chodzi o nietypowe znakowanie, nieprawidłowe wybicie w mennicy lub wszelkie inne unikatowe cechy monet, które wpływać będą na ich większość wartość,
  • - kruszec - kolekcjonerzy szczególnie pożądają monet wybitych ze złota, nieco niższą cenę osiągają numizmaty ze srebra i innych kruszców,
  • - ogólny stan monety - weryfikacji podlega ilość zarysowań, ewentualne wyszczerbienia i otarcia na danym egzemplarzu, które powodować będą niższą cenę danego numizmatu,
  • - pochodzenie, data wydania i inne cechy środowiskowe - na wartość monety wpływają także okoliczności, w jakich ta została wydana; znaczenie mają również unikatowe okoliczności wiążące się z emisją określonego typu monet.

Posiadacze starych monet mogą zdecydować się na ich kolekcjonowanie. Z czasem pasja może przerodzić się w sposób na inwestycje - niektóre numizmaty są szczególnie cenne i osiągają wysoką wartość na rynku. W celu wyceny numizmatu należy skonsultować się z profesjonalistą. Tego znaleźć można w stacjonarnym gabinecie lub na stronach internetowych poświęconych wycenie numizmatów.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości