• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Jaka jest różnica między dezodorantem a antyperspirantem?

18 sierpnia 2022, 11:47
Lato w pełni, zatem temat ochrony przed przykrym zapachem i potem, jest jak najbardziej aktualny. Z pewnością używasz do tego jakiegoś produktu, półki drogerii uginają się od różnego rodzaju sztyftów, kremów i sprejów w rozmaitych odmianach zapachowych i cenowych. Czy zwróciłaś kiedyś uwagę na to, czego używasz? W tej kategorii kosmetyków mamy do wyboru dwa rodzaje: dezodoranty i antyperspiranty (o różnej sile działania). Czym się różnią? Wyjaśniamy!

Zacznijmy od potu

Na początek wspomnijmy o jednej sprawie: pocenie się jest naturalnym procesem, zachodzącym w organizmie człowieka. Służy on termoregulacji, czyli temu, by temperatura naszego organizmu nie przekroczyła pewnej krytycznej granicy, poza którą nie będzie on w stanie prawidłowo funkcjonować. Jeżeli przestalibyśmy się pocić, bardzo szybko odczujemy skutki udaru cieplnego – zwłaszcza przy tak wysokich temperaturach, jakie w ostatnim czasie panowały w naszym kraju.

Ciekawostka: świeży pot zdrowej osoby nie ma zapachu. Za charakterystyczną woń odpowiadają bakterie, namnażające się po pewnym czasie w ciepłym i wilgotnym środowisku – czyli na przykład pod pachami. Czy tego chcemy, czy nie – pot jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka i walka z nim za wszelką cenę może być dla nas szkodliwa. Warto o tym pamiętać, zanim zdejmiesz z półki antyperspirant o najsilniejszym działaniu! 

Jak już ustaliliśmy – musimy się pocić, aby się nie przegrzać. Czy to oznacza, że – o ile nie mamy problemów z np. nadpotliwością – powinniśmy zrezygnować z używania kosmetyków takich jak dezodoranty i wspomniane już wcześniej antyperspiranty? Niekoniecznie. Mało kto z nas ma możliwość brania prysznica kilka razy dziennie. Możemy natomiast zastanowić się na temat kosmetyków, jakie używamy i dostosować je do potrzeb naszej skóry. Dochodzimy zatem do sedna artykułu, czyli tytułowego pytania o różnicę między dwoma rodzajami kosmetyków ochronnych.

Dezodorant czy antyperspirant?

Dezodoranty to produkty łagodne, zazwyczaj chroniące przed pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu od 12 do 24 godzin. Nie zawierają soli aluminium, dlatego ich działanie polega jedynie na maskowaniu zapachowych skutków naszej fizjologii. Po tego typu kosmetyki warto sięgnąć, jeżeli nie ma się większych problemów z ilością potu lub chcemy zadbać o delikatną i wrażliwą skórę pod pachami, ponieważ dobry dezodorant będzie zaprojektowany tak, by jednocześnie nawilżać i koić.

Z kolei antyperspiranty różnią się od siebie ze względu  na długość działania, która jest określona na opakowaniu i waha się od 24 do 72 godzin. To produkty, które ograniczają ilość wydzielanego potu, dlatego przy ich aplikacji należy pamiętać o tym, by skóra była czysta – warto ich używać po kąpieli. Substancją czynną w tego typu kosmetykach są sole aluminium, które jest inaczej nazywane glinem. Jeżeli wiesz, że masz alergię na ten składnik – nie daj się nabrać producentom, używającym tej drugiej nazwy. Choć substancje te w niektórych kręgach budzą kontrowersje, żadne badania naukowe nie potwierdzają ich szkodliwego wpływu na organizm człowieka.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości