Wiadomości

Samochody hybrydowe – najpopularniejsze typy

15 sierpnia 2022, 10:22
Decydujesz się na zakup samochodu hybrydowego? To inwestycja, która wiąże się z wieloma pytaniami na samym początku. Nic dziwnego – choć hybrydy jeżdżą po naszych drogach od lat, to jednak sporo kierowców do dziś nie miało z nimi bezpośredniej styczności. Dlatego, aby rozwiać Twoje wątpliwości, przytaczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i przekazujemy garść praktycznych informacji.

Jak działają samochody hybrydowe?

Jak sama nazwa wskazuje, samochody hybrydowe są napędzane z dwóch różnych źródeł, które się uzupełniają. Zazwyczaj w tandemie znajdziemy jednostkę spalinową benzynową (choć dostępne są także modele wysokoprężne) i jednostkę elektryczną. W zależności od tego, jak zbudowany jest silnik możemy wyróżnić 3 główne rodzaje hybryd:

  • miękkie,
  • pełne hybrydy,
  • hybrydy plug-in.

Hybrydy miękkie MHEV – system Mild Hybrid Electric Vehicle

Proste systemy hybrydowe, w których silnik elektryczny nie mógłby pracować bez spalinowego. Służy do odzyskiwania energii powstającej podczas spalania paliwa, np. podczas hamowania czy wytracania prędkości. Potem jest ona ponownie wykorzystywana do wspierania pracy silnika spalinowego, co generuje niższe zużycie i niższą emisję dwutlenku węgla. Za sprawą systemy start-stop i innych funkcji, jazda jest płynna, dla kierowcy i pasażerów zmiana sposobu zasilania auta jest niemal nieodczuwalna. Mild Hybrid Electric Vehicle, czyli miękka hybryda MHEV są komfortowe w eksploatacji i generują zauważalne oszczędności.

Źródło: https://ofertytoyota.pl/samochody/super-oferta-toyota-yaris-classic/

Pełne hybrydy w wersji HEV – Full Hybrid

W „hierarchii” samochodów hybrydowych te z silnikiem HEV są bardziej zelektryfikowane od MHEV, co oznacza, że z powodzeniem mogą pełnić funkcję samodzielnych jednostek napędzających. Full Hybrid Electric Vehicle to samochód wspomagany silnikiem spalinowym, który ma bardzo dobry moment obrotowy, a dzięki temu poprawia osiągi przy jednoczesnym ograniczeniu spalania. Uznaje się, że są to samochody optymalne do poruszania się po mieście. Do pokonywania dalszych tras również się nadają, choć w zależności od marki i modelu auta różnice w spalaniu mogą już nie być tak spektakularne, jak przy krótszych dystansach i niższych prędkościach.

Hybrydy plug-in – niezawodny PHEV

Wreszcie maksymalnie zelektryfikowane samochody plug-in, które są obecnie uznawane za najbardziej zaawansowane. Nadal jednak pod maską auta znajdują się dwa współpracujące silniki, przy czym elektryczny jest na tyle mocny, że po naładowaniu można przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów. Ograniczenie zużycia paliwa jest tutaj bardzo realne – auto ładowane ze stacji zewnętrznych, może zaoszczędzić nawet do 2 litrów na każde przejechane 100 kilometrów. Po wyładowaniu się baterii, pojazd pracuje jak klasyczna hybryda. Ta grupa auta jest najdroższa i wymaga poszukiwania stacji ładowania. Jednak jak widać, obecnie pojawiają się one w wielu miejscach w przestrzeni publicznej (parkingi przy galeriach handlowych, hotelach, na stacjach benzynowych) i są coraz łatwiej dostępne.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości