Jak działają samochody hybrydowe?
Jak sama nazwa wskazuje, samochody hybrydowe są napędzane z dwóch różnych źródeł, które się uzupełniają. Zazwyczaj w tandemie znajdziemy jednostkę spalinową benzynową (choć dostępne są także modele wysokoprężne) i jednostkę elektryczną. W zależności od tego, jak zbudowany jest silnik możemy wyróżnić 3 główne rodzaje hybryd:
Hybrydy miękkie MHEV – system Mild Hybrid Electric Vehicle
Proste systemy hybrydowe, w których silnik elektryczny nie mógłby pracować bez spalinowego. Służy do odzyskiwania energii powstającej podczas spalania paliwa, np. podczas hamowania czy wytracania prędkości. Potem jest ona ponownie wykorzystywana do wspierania pracy silnika spalinowego, co generuje niższe zużycie i niższą emisję dwutlenku węgla. Za sprawą systemy start-stop i innych funkcji, jazda jest płynna, dla kierowcy i pasażerów zmiana sposobu zasilania auta jest niemal nieodczuwalna. Mild Hybrid Electric Vehicle, czyli miękka hybryda MHEV są komfortowe w eksploatacji i generują zauważalne oszczędności.
Źródło: https://ofertytoyota.pl/samochody/super-oferta-toyota-yaris-classic/
Pełne hybrydy w wersji HEV – Full Hybrid
W „hierarchii” samochodów hybrydowych te z silnikiem HEV są bardziej zelektryfikowane od MHEV, co oznacza, że z powodzeniem mogą pełnić funkcję samodzielnych jednostek napędzających. Full Hybrid Electric Vehicle to samochód wspomagany silnikiem spalinowym, który ma bardzo dobry moment obrotowy, a dzięki temu poprawia osiągi przy jednoczesnym ograniczeniu spalania. Uznaje się, że są to samochody optymalne do poruszania się po mieście. Do pokonywania dalszych tras również się nadają, choć w zależności od marki i modelu auta różnice w spalaniu mogą już nie być tak spektakularne, jak przy krótszych dystansach i niższych prędkościach.
Hybrydy plug-in – niezawodny PHEV
Wreszcie maksymalnie zelektryfikowane samochody plug-in, które są obecnie uznawane za najbardziej zaawansowane. Nadal jednak pod maską auta znajdują się dwa współpracujące silniki, przy czym elektryczny jest na tyle mocny, że po naładowaniu można przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów. Ograniczenie zużycia paliwa jest tutaj bardzo realne – auto ładowane ze stacji zewnętrznych, może zaoszczędzić nawet do 2 litrów na każde przejechane 100 kilometrów. Po wyładowaniu się baterii, pojazd pracuje jak klasyczna hybryda. Ta grupa auta jest najdroższa i wymaga poszukiwania stacji ładowania. Jednak jak widać, obecnie pojawiają się one w wielu miejscach w przestrzeni publicznej (parkingi przy galeriach handlowych, hotelach, na stacjach benzynowych) i są coraz łatwiej dostępne.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |