Wiadomości

Jak ustawiać meble w prostokątnym, wąskim, małym pokoju – zasady?

7 sierpnia 2022, 13:19, re, 9
Odpowiednie ustawienie mebli w pokoju nie jest prostym zadaniem. Po pierwsze, ich układ powinien być funkcjonalny, a po drugie – estetyczny. Wiele osób nie radzi sobie z umeblowaniem niestandardowych przestrzeni, a taką jest z pewnością prostokątny, wąski i mały pokój. Jak poradzić sobie z taką sytuacją, jeśli jest to salon? Inspiracje dotyczące ulokowania mebli w takich wnętrzach przedstawiamy poniżej.

Mały, wąski i prostokątny salon – inspiracje funkcjonalnego umeblowania przestrzeni

Kiedy dysponuje się małym salonem, można zastosować parę zasad, które sprawią, że nawet małe, wąskie i prostokątne pomieszczenie będzie funkcjonalne, estetyczne i odda dobry gust właściciela. Poniżej przedstawiamy przydatne inspiracje, salon z tapetą na ścianie dzięki nim z pewnością stanie się najpiękniejszym i praktycznym pokojem w domu.

Wyznacz centralny punkt pomieszczenia

Na samym początku warto wyznaczyć punkt centralny. Niekoniecznie oznacza to od razu mebel na samym środku pokoju, ale to, że powinien się wyróżniać. Dla przykładu może to być kanapa z narzutą o ciekawym wyglądzie – strukturze wykonanej z pluszu z dodatkowymi frędzlami lub o wyrazistym odcieniu. Jak może to wpłynąć na ogólną prezencję pomieszczenia?

Punkt centralny, na przykład opisana sofa z wyrazistymi akcentami wizualnymi, będzie stanowić odniesienie dla innych elementów wyposażenia i nieco obciążać ich rolę w wystroju wnętrza. Po wejściu do pokoju pierwsze, co będzie rzucać się w oczy, to nie jego rozmiar czy kształt, ale właśnie wymieniony, centralny punkt pomieszczenia.

Nie bój się zagospodarować podłogi

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest pozostawienie podłogi w pomieszczeniu samej sobie. Wiąże się to z tym, że wszystkie meble, a także inne elementy wystroju wnętrza, jak kwiaty czy stoliki, są ustawione zaraz przy ścianie. Sprawia to, że nawet kiedy wyznaczono punkt centralny pomieszczenia, to nie można oprzeć się wrażeniu, że to kształt pokoju warunkuje ustawienie wszystkich elementów wyposażenia.

Ponadto, mocno zagospodarowane ściany i kompletnie pusta posadzka, mogą jeszcze bardziej zwrócić uwagę, na małą ilość przestrzeni – tworząc efekt ramki. Dlatego warto zapoznać się ze skutecznymi sposobami na wypełnienie pustego miejsca na podłodze.

Dobrym pomysłem będzie dywan. Nie musi być gruby i puszysty, może być np dziergany ze sznurka. Ciekawym rozwiązaniem będzie dobranie produktu o okrągłym kształcie, przełamie to ogólny kształt pomieszczenia i pozwoli w oryginalny sposób zagospodarować przestrzeń na podłodze.

Wykorzystaj okna – zasłony i dostęp światła

W przypadku małych pokoi niezwykle ważnym aspektem jest dostęp do światła. Nawet, jeżeli okno z pomieszczenia wychodzi na drugi budynek lub zasłonięto je z zewnątrz innym obiektem, to nie można lekceważyć potencjału naturalnego światła, które i tak prawdopodobnie się przez nie przedostaje. Dlatego na samym początku, warto zdecydować się na odpowiedni rodzaj zasłon. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie rolet rzymskich, dlaczego?

Inna odmiana zasłon, wychodząca poza ramy okien, może optycznie zmniejszyć wolną powierzchnię ścian. Rolety rzymskie pozwalają dokładnie regulować natężenie światła i zapewnić odpowiednią dozę prywatności. Ponadto odmiana ta jest zazwyczaj osadzona na ramach okien, dzięki czemu powiększa wizualnie przestrzeń w danym pomieszczeniu.

Kolorystyka i kształt mebli w wąskich pomieszczeniach

W wąskich, małych i prostokątnych pomieszczeniach większe meble modułowe warto ustawiać pod ścianami. Natomiast na środku pokoju sprawdzą się mniejsze elementy wyposażenia takie jak stoliki kawowe. We wnętrzach o takiej charakterystyce warto postawić na meble o okrągłych i obłych krawędziach. Dzięki temu można złagodzić geometryczny i wyrazisty kształt salonu. Inspiracje kolorystyczne, jeśli chodzi o małe i wąskie przestrzenie to przede wszystkim jasne i stonowane barwy, które optycznie powiększą przestrzeń.

Urządzenie wąskiego, małego i prostokątnego pomieszczenia nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. AboutDecor to ekspert w urządzaniu wnętrz online. Odmień swoją przestrzeń, korzystając z licznych wskazówek, inspirowanych trendami wnętrzarskimi.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości