Wiadomości

Jak połączyć działanie pompy ciepła z fotowoltaiką?

21 lipca 2022, 11:56
Od kilku lat można zaobserwować wzrost zainteresowania nowoczesnym budownictwem, które zmierza do osiągnięcia jak najwyższego stopnia samowystarczalności energetycznej. Coraz częściej stosuje się więc rozwiązania technologiczne bazujące na odnawialnych źródłach energii jak instalacje fotowoltaiczne lub pompy ciepła. Montaż obu tych rozwiązań również staje się coraz bardziej popularny. Czy jest to dobre i opłacalne połączenie?

Instalacja fotowoltaiczna

Panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy i ekologiczny prąd. Skupiają na sobie światło słoneczne, które dzięki zjawisku fotowoltaicznym przekształcane jest w prąd stały. Na instalację fotowoltaiczną składa się kilka elementów, które współpracując sprawiają, że zielona energia trafia do naszych gniazdek: 

  • Panele fotowoltaiczne lub panele słoneczne - składają się z ogniw fotowoltaicznych, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. 
  • Licznik dwukierunkowy - mierzy przepływ prądu i umożliwia rozliczenie ilości wyprodukowanej przez nas energii i tej pobranej. 
  • Falownik - jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego (produkowanego przez panele fotowoltaiczne) na prąd zmienny, a więc taki, który wykorzystujemy w naszych domach. 

Pompa ciepła

Korzystne jest też zastosowanie pompy ciepła, która nie tylko zapewni niskie koszty ogrzewania, ale również będzie bezawaryjnie pracować przez kilkadziesiąt lat. Pompa ciepła to efektywne urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, wody lub gruntu), która przy udziale prądu, przekształcana jest w energię wykorzystywaną następnie do ogrzewania nieruchomości, wody użytkowej oraz do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów. Pompa ciepła jest elementem większego systemu, który składa się z trzech następujących części:

  • źródła dolnego – czyli gruntu, powietrza lub wody;
  • samej pompy – która czerpie ciepło z otoczenia i zmienia ją na użyteczną postać;
  • źródła górnego – czyli instalacji grzewczej w budynku. Najczęściej jest to ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne i sufitowe), rzadziej natomiast tradycyjne grzejniki.

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/panele-fotowoltaiczne/

Fotowoltaika i pompa ciepła

Wybór pompy ciepła wydaje się być bardzo rozsądnym posunięciem, które można połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Na korzyść tego typu rozwiązania przemawia fakt, iż instalacje fotowoltaiczne, które dotąd stanowiły główne źródło energii elektrycznej, mogą posłużyć także jako urządzenia wspierające działanie innych instalacji. Powstaje wówczas rozwiązanie hybrydowe, które zapewnia nie tylko darmową energię, ale również możliwość wykorzystania jej zasobów do zasilania posiadanej przez nas pompy ciepła. Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii, lecz ważna część urządzenia – sprężarka – potrzebuje do prawidłowego działania około 20% energii elektrycznej, którą może czerpać praktycznie za darmo właśnie z paneli PV.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Czy śledzisz już nasz portal na Facebooku, Twitterze,  i YouTube


Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać! tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości