• Dziś /2°
  • Jutro /1°
Wiadomości

Z czego znana jest kuchnia turecka?

18 lipca 2022, 11:51
Turecka kuchnia jest bardzo zróżnicowana i łatwo da się w niej znaleźć wpływy nawet z tych odległych zakątków dawnego Imperium Osmańskiego. Sporo dań jest na bazie mięsa bądź ryżu, do tego dochodzi jeszcze prawdziwe bogactwo warzyw, owoców morza oraz produktów mlecznych. Nie można też zapominać o tureckich owocach.

Wszechobecna oliwa

Turcja słynie z oliwek oraz produkowanej z nich oliwy. Rośnie tu kilkadziesiąt odmian tego owocu, a oliwa jest zdecydowanie najpopularniejszym tłuszczem – dodaje się ją niemal do wszystkiego, zarówno do dań smażonych, jak i przystawek na chłodno. Najwyższej jakości jest oliwa tłoczona na zimno, ze świeżych owoców, bez jakichkolwiek domieszek.

To tłuszcz pochodzenia roślinnego, więc jego spożywanie nie grozi podwyższeniem cholesterolu, do tego oliwa zawiera mnóstwo wartościowych kwasów tłuszczowych, witaminy A, D, A i K, przeciwutleniacze. Turecka oliwa świetnie się nadaje do sałatek, potraw z ryżu, mięsa, warzyw, serów, pieczywa. Oryginalna oliwa z oliwek, bez żadnych dodatków, nadaje się również do smażenia – ma ona wysoki punkt dymienia, więc po podgrzaniu nie wydziela toksycznych substancji.

Oliwki

Oliwki służą nie tylko do pozyskiwania tłuszczu. To także bardzo smaczna przekąska, niezwykle popularna w Turcji – oliwki można podawać z pieczywem, w sałatkach, jako dodatek do mięsa, z oliwek robi się pyszną pastę albo nadziewa się je na przykład papryką, czosnkiem, serem feta, anchois. Nie są to jednak owoce, które można jeść prosto z drzewa, bo świeże oliwki są gorzkie, dlatego wcześniej należy je zamarynować.

Kebab

Nie ma chyba potrawy, która z Turcją kojarzyłaby się mocniej niż właśnie kebab. Tak naprawdę nie jest to jedno danie i najczęściej mówiąc „kebab” ma się na myśli „döner kebap”, czyli potrawę ze skrawanego mięsa pieczonego na pionowym rożnie, z dodatkiem warzyw i ostrego sosu, podawaną w picie lub innym pieczywie. W Turcji kebab to głównie baranina i jagnięcina, ale w wielu europejskich krajach wykorzystuje się raczej wołowinę lub mięso drobiowe.

Dania z bakłażanem

Bakłażan zalicza się do najpopularniejszych warzyw w Turcji. Da się go przyrządzać na wiele sposobów – bakłażana faszeruje się innymi warzywami, robi z niego zapiekanki, dodaje do dań mięsnych albo ryżu, przygotowuje z niego roladki, stosuje jako dodatek do lekkich sałatek.

Sok z granatów

Kolejną specjalnością tureckiej kuchni jest sok z granatów, który kupić można między innymi na harika.pl. Wyróżnia się on bardzo ciekawym smakiem, dlatego dodaje się go często do sosów i marynat mięsnych albo skrapia nim różne sałatki. Sok z granatów uchodzi za bardzo zdrowy – zawiera mnóstwo antyoksydantów, ma właściwości przeciwzapalne, wzmacnia serce, obniża cholesterol i pomaga przy nadciśnieniu.

Suszone owoce

W Turcji rośnie bardzo wiele owoców, a spożywa się je nie tylko na surowo, ale również po ususzeniu. Szczególnie popularne są suszone morele, daktyle, figi, rodzynki i co ważne, zazwyczaj są one suszone w sposób naturalny, dzięki czemu nie ma potrzeby dodawania do nich cukru oraz sztucznych konserwantów. Tureckie bakalie idealnie się sprawdzają jako słodka przekąska albo dodatek do deserów.


Podziel się

Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości