• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 27 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Pierwszy raz na siłowni - jak się przygotować?

11 lipca 2022, 12:26, red
Siłownia to miejsce pozwalające kształtować zarówno mięśnie, jak i charakter. Aby jednak w pełni wykorzystać każdy trening, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Warto także zadbać o właściwe wyposażenie, które zapewni odpowiedni komfort podczas ćwiczeń. Od czego zatem zacząć?

Pierwsza wizyta na siłowni nie będzie stresująca, jeśli zadbamy o prawidłowe przygotowanie. Na szczęście nie trzeba poświęcać na to dużo czasu. Warto jednak pamiętać, że to właśnie świadome podchodzenie do ćwiczeń pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty w możliwie najkrótszym czasie i cieszyć się z dobrej kondycji organizmu oraz wysportowanej sylwetki.

Siłownia - najważniejszy jest cel i umiar

Zanim postawimy pierwszy krok na siłowni, należy przede wszystkim określić swoje cele treningowe. Może to być np. zwiększenie masy mięśniowej, siły, kształtowanie sylwetki lub poszczególnych partii ciała, poprawa ogólnej kondycji czy po prostu redukcja tkanki tłuszczowej. Zdecydowanie warto zasięgnąć opinii profesjonalnego trenera personalnego, który pomoże ustalić priorytety i określić indywidualny plan ćwiczeń. Zadba również o przyswojenie prawidłowej techniki, co pozwoli uzyskać jak najlepsze rezultaty i uniknąć wielu groźnych kontuzji. Konsultacje z wykwalifikowanym trenerem to inwestycja w swoje zdrowie i czas. Dzięki nim nie będziemy tracić energii na bezcelowe przerzucanie ciężarów, które nie przynosi żadnych efektów.

Wiele początkujących osób popełnia błąd, który polega na podejmowaniu zbyt intensywnych i częstych treningów. Warto pamiętać, aby powoli przyzwyczajać ciało i mięśnie do wysiłku, zapewniając im także czas na prawidłową regenerację. Dlatego podstawą jest trenowanie w swoim rytmie, bez oglądania się na doświadczonych bywalców siłowni, którzy mogą stosować większe obciążenia i ćwiczyć bardziej intensywnie. To może wywoływać pewną presję, ale nie wolno się jej poddawać. Należy skupić się na monitorowaniu własnych postępów i stosować taktykę krok po kroku.

Podczas wizyty na siłowni nie można zapomnieć także o właściwej rozgrzewce. Jest przecież nieodłączną częścią każdego treningu. Zarówno krótkiego, jak i długiego. Aerobowego i siłowego. Aby ciało sportowca było gotowe do podjęcia wzmożonego wysiłku i dźwigania, musi być odpowiednio przygotowane. Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka czy stretching to zatem obowiązek. Dzięki niej krew zaczyna krążyć szybciej, a mięśnie i stawy stają się bardziej elastyczne. Rezygnacja z rozgrzewki prędzej czy później na pewno skończy się kontuzją, która może wyeliminować użytkownika z każdej aktywności fizycznej na dłuższy czas. Ile powinna trwać? Przyjmuje się, że odpowiednia rozgrzewka to ok. 10-15% długości całego treningu, jednak nie mniej niż 10 minut.

Odzież, obuwie i akcesoria - niezbędne wyposażenie treningowe

Wybierając się na siłownię, należy zadbać o prawidłowe wyposażenie. Podstawą są oczywiście odpowiednie buty do ćwiczeń. Nie mogą to być jednak dowolne modele sportowe. Należy je dobrać do rodzaju treningu. Na przykład do ćwiczeń siłowych wymagane są buty o płaskiej i twardej podeszwie, które zapewnią stabilność i wsparcie przy przysiadach czy podnoszeniu sztangi. Z kolei do joggingu, ćwiczeń aerobowych czy interwałowych należy wybrać warianty o elastycznej podeszwie, która zagwarantuje właściwy poziom amortyzacji. Dodatkowo takie modele powinny być wyposażone w bieżnik, który zapobiega przypadkowym poślizgnięciom. W przypadku problemu z doborem obuwia do ćwiczeń warto skonsultować się z ekspertem fachowej obsługi klienta w Sportano. Jeden ze specjalistów pomoże znaleźć idealny model, dostosowany do indywidualnych oczekiwań i preferencji.

Trening na siłowni wymaga również zastosowania odpowiedniej odzieży. Ćwiczenie w ubraniach z bawełny będzie bowiem bardzo niekomfortowe i może ograniczać dynamiczne ruchy. Warto wybierać wysokiej klasy koszulki, szorty oraz spodnie wykonane z oddychających materiałów, które szybko odprowadzają wilgoć z ciała i zapewniają swobodę podczas wszelkich wymachów czy wyskoków. Ważną rolę odgrywa również bielizna termoaktywna, która gwarantuje regulację temperatury ciała, a dzięki jonom srebra zapobiega rozwojowi bakterii i tym samym przykrych zapachów. Podczas ćwiczeń koniecznie należy stosować wysokiej jakości skarpety treningowe, które zagwarantują prawidłowe krążenie krwi i ochronę przed wszelkimi otarciami.

Podczas wizyty na siłowni czy sali fitness trzeba pamiętać o utrzymaniu właściwej higieny. Niezbędne są zatem dwa ręczniki - jeden do ochrony urządzeń, a drugi do ocierania twarzy. W przypadku korzystania z natrysku należy zaopatrzyć się także w sportowe klapki, zabezpieczające stopy np. przed grzybicą.

Ostatnią ważną kwestią jest także regularne nawadnianie. Płyny należy uzupełniać w małych ilościach, ale kilka razy w czasie treningu. Błędem jest czekanie do końca ćwiczeń i wypijanie na raz dużej ilości. Dlatego warto sięgać po bidony sportowe wykonane ze stali nierdzewnej lub plastiku bez BPA, który nie wpływa na smak napojów. Idealne będą modele pozwalające na otwieranie i zamykanie bez konieczności użycia rąk. Użycie bidonu jest także bezpieczne - nawet przypadkowe upuszczenie czy wywrócenie nie spowoduje rozlania. Oczywiście należy uzupełniać go wyłącznie wodą niegazowaną lub napojem izotonicznym.

Trening uzupełniający w domu - co wybrać?

Czasem bywa tak, że trening na siłowni staje się niemożliwy. Przeszkodą może być po prostu brak czasu, załamanie pogody czy nagłe sprawy. Jednak nawet w takich chwilach można zachować rytm treningowy, wybierając wysokiej jakości akcesoria do ćwiczeń w domu. Będą także świetną propozycją dla osób, które chcą włączyć do swoich planów dodatkowe formy krótkich ćwiczeń czy rozciągania między treningami właściwymi.

Wówczas warto sięgnąć po gumy do ćwiczeń, skakanki, znane od lat hula-hopy, ekspandery, liny treningowe, hantelki, dyski sensoryczne czy przyrządy co ćwiczeń brzucha. Ciekawym rozwiązaniem są także drabinki gimnastyczne, które z powodzeniem można zamontować na jednej ze ścian w mieszkaniu. Przydadzą się także maty do treningu, które będą stanowić właściwe podparcie, amortyzację i izolację od podłoża. Osoby, które chcą wnieść swoją aktywność na jeszcze wyższy poziom, mogą wybrać wysokiej jakości sprzęt cardio. Nowoczesne orbitreki, bieżnie elektryczne i rowery treningowe o kompaktowych rozmiarach i systemach szybkiego składania umożliwiają łatwe przechowywanie i ćwiczenie nawet w niewielkich pomieszczeniach. Są doskonałą opcją dla osób prowadzących siedzący tryb życia i pracujących w domu.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości