• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Nie głaskać kota pod włos, czyli jakie pieszczoty lubią koty

8 lipca 2022, 11:38
Koty mają swoje upodobania i humory. Lubią być pieszczone, ale każdy nieostrożny ruch potrafią ukarać wysunięciem pazurków. Jak zatem głaskać kota, żeby było mu przyjemnie?

Gdzie głaskać kota, żeby był zadowolony?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że na górze. Koty bardzo lubią być głaskane od głowy, aż do ogona. Jeśli przeciągniemy ręką przez całego kota, na pewno usłyszymy charakterystyczne mruczenie. Także głaskanie pod brodą jest jedną z bardziej ulubionych kocich pieszczot. Można pupila w tym miejscu też lekko podrapać.

Oczywiście nie jest tajemnicą, że wszystkie koty lubią być drapane za uszami. Przy czym słowo „drapanie” powinno kojarzyć się raczej z czymś na kształt delikatnego łaskotania, w żadnym razie nie można zranić czworonoga przy takim „drapaniu”.

Gdzie nie głaskać kota?

O ile łatwo powiedzieć, które fragmenty kociej anatomii warto szczególnie dopieszczać, o tyle z miejscami zakazanymi jest problem. Najczęściej zakaz dotyczy nie tyle miejsc, ile osób głaszczących.

Faktycznie koty nie każdemu pozwolą pogłaskać się po brzuchu. O ile właściciel może to zrobić całkiem spokojnie, to już jego gość niekoniecznie. Tak samo jest z głaskaniem po łapkach i bokach kota. Po prostu zwierzę nie każdemu na to pozwoli, nie znaczy to jednak, że absolutnie nie zaakceptuje takich pieszczot.

A co z tym głaskaniem pod włos?

Nie ma się co oszukiwać, głaszczemy koty nie tylko po to, by było im przyjemnie. Robimy to także dla własnej frajdy. A głaskanie pod włos jest nienaturalne i raczej mało przyjemne, także dla człowieka. Kotu nie zrobi to specjalnie dużej różnicy, ale nam już tak. Jeśli więc ktoś naprawdę chce, może domowego kiciusia pogłaskać pod włos. Nie powinien protestować.

Kiedy nie głaskać kota?

Koty nie zawsze chcą być głaskane i potrafią to wyraźnie sygnalizować. Jeśli kotu nie odpowiadają pieszczoty, może wystawić pazurki. Niektóre koty zachowują się trochę jak ludzie – swoją łapką blokują rękę opiekuna, by zniechęcić go do głaskania. Czasem przy tym miauczą z niezadowoleniem.

Jeśli kot nie daje jednoznacznego sygnału, warto pamiętać, że nie głaszczemy kota, gdy:

– smacznie sobie śpi – my też nie lubimy być budzeni bez powodu,

– kiedy je – to po prostu niehumanitarne,

– kiedy się myje – może być wówczas bardzo niezadowolony.

Lepiej też nie próbować głaskać kota, kiedy się bawi. Dotyczy to zwłaszcza małych kotów. W ferworze zabawy mogą zechcieć wystawić ząbki.

Więcej o kocich zabawach i potrzebach można przeczytać na stronie: https://pupilek.pl/.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości