Wiadomości

Kredyt hipoteczny w 5 krokach. Sprawdź, czy o wszystkim pamiętasz!

4 lipca 2022, 14:24, red
Marzenie o własnym mieszkaniu lub domu może się spełnić dzięki kredytowi hipotecznemu. To zobowiązanie finansowe sprawia, że nie musisz od razu dysponować pełną sumą na zakup nieruchomości i możesz już teraz zacząć życie w przytulnym lokum. Wzięcie kredytu na dużą kwotę to jednak ważna decyzja. Podpowiadamy, jak krok po kroku się do niej przygotować!

1. Poznaj swoją zdolność kredytową

Pierwszym etapem jest ocena swojej zdolności kredytowej. To najważniejszy punkt, ponieważ daje Ci spojrzenie na to, jaką sumę możesz pożyczyć od banku. Ustala się ją m.in. na podstawie:

  • rodzaju zatrudnienia,
  • wysokości miesięcznych dochodów,
  • innych zobowiązań finansowych,
  • wartości nieruchomości,
  • okresu kredytowania i wysokości pożyczanej kwoty.

Swoją zdolność kredytową możesz sprawdzić na kilka sposobów. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest natomiast skorzystanie z symulacji kredytu hipotecznego oferowanej np. przez mBank. Wystarczy, że uzupełnisz informacje wymagane na stronie, a narzędzie zajmie się całą resztą. Dzięki temu ocenisz własne możliwości bez wychodzenia z domu.

2. Wybierz nieruchomość

Gdy wiesz już, jakie nieruchomości są w Twoim zasięgu finansowym, możesz dokładnie przyjrzeć się ofertom na rynku. To także moment na porównanie mieszkań z pierwotnego i wtórnego rynku. Przykładowo, zakup używanego lokum zwykle jest nieco tańszy, niż wprost od dewelopera, dlatego może być rozwiązanie w przypadku niższej zdolności kredytowej.

Pamiętaj, że to decyzja na lata. Zastanów się więc, czy zamierzasz kupić gotowe lokum, czy wybudować je od podstaw. Dokładnie zapoznaj się z zaletami i wadami różnych rozwiązań. W razie wątpliwości możesz też skontaktować się z ekspertem finansowym.

3. Przeanalizuj ofertę kredytową i jej warunki

Przejrzyj oferty kredytów hipotecznych i porównaj je. Poszukuj korzystnych propozycji, np. promocyjnych pakietów. Banki często oferują w nich atrakcyjniejsze warunki.

Dowiedz się więcej o kredycie hipotecznym w promocji: https://www.mbank.pl/indywidualny/kredyty/kredyty-hipoteczne/chce-kredyt-hipoteczny/

4. Przygotuj niezbędne dokumenty

To, jakie dokumenty musisz przygotować do wniosku o kredyt hipoteczny, zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Bank będzie potrzebował dokumentację dotyczącą celu zobowiązania finansowego. Niezbędne są też dokumenty pozwalające na weryfikację zdolności kredytowej.

  • Nie musisz jednak obawiać się o nadmiar formalności. Po wykonaniu symulacji otrzymasz listę potrzebnych zaświadczeń. Dzięki temu od razu wiesz, co przygotować przed wizytą w banku!

5. Wypełnij wniosek i zaczekaj na decyzję

To już ostatni krok! Jeśli przejdziesz przez wszystkie etapy, pozostaje Ci jedynie złożyć wniosek w placówce banku lub zdalnie z pomocą eksperta. Następnie wystarczy uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na ostateczną decyzję. Powodzenia!


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości