Od 1 stycznia 2014 roku uzyskanie licencji detektywa jest o wiele prostsze niż wcześniej. Może się o to ubiegać kandydat (kandydatka), który spełnia następujące warunki:
Licencję uzyskuje się po około 30 dniach od złożenia dokumentów w Wydziale Postępowań Administracyjnych właściwej Komendy Wojewódzkiej Policji.
Wśród prywatnych detektywów, podobnie jak w innych zawodach, wyodrębniły się specjalizacje. Podstawowe kategorie przyjmowanych przez detektywów zleceń to sprawy rodzinne, gospodarcze i kryminalne. Biura detektywistyczne zajmują się jednak nie tylko śledzeniem niewiernych małżonków, ale również wywiadem gospodarczym, przestępczością zorganizowaną, poszukiwaniem osób i mienia. Często biura detektywistyczne korzystają z pomocy zewnętrznej – specjalistów z zakresu informatyki, elektroniki, prawa i innych dziedzin, w miarę potrzeby i wymagań konkretnego zlecenia.
Sprawy rodzinne najczęściej obejmują wspomniane już zdrady małżeńskie. Oprócz ustalenia samego faktu zdrady detektywi gromadzą dowody, które mogą posłużyć w sprawie rozwodowej. Sądy w pełni honorują takie dowody. Ponadto prywatny detektyw może poszukiwać małżonka, który permanentnie nie stawia się na rozprawach i opóźnia proces rozwodowy. Z kolei w sprawach o alimenty zadaniem detektywa jest ustalenie wszystkich źródeł dochodu i ujawnienie majątku byłego małżonka, który uchyla się od łożenia na dzieci i (ewentualnie) niepracującego drugiego małżonka.
W sprawach gospodarczych prywatny detektyw ma za zadanie sprawdzić wypłacalność kontrahenta, wiarygodność banku lub lojalność pracownika. Biura detektywistyczne wykonują audyt informatyczny; prześwietlają dostęp do urządzeń i oprogramowania, serwerów, sieci i baz danych, przeprowadzają wywiad wśród konkurencji i wykrywają nadużycia finansowe.
Sprawy kryminalne należą do najbardziej niebezpiecznych. Wymagają one posiadania przez detektywa odpowiednich predyspozycji (tzw. zimnej krwi) i sporych umiejętności, w tym sprawności fizycznej. Pracę w tych sprawach utrudnia zakaz używania przez detektywa kajdanek i posługiwania się bronią palną. Dlatego jego udział w sprawach kryminalnych ogranicza się do poszukiwania dowodów, mogących pomóc klientowi w sprawie karnej, pomocy ofiarom mobbingu, szantażu, stalkingu, itp.
Zwykle w biurach i agencjach detektywistycznych pracują detektywi o różnych specjalnościach, dzięki czemu oferta tych firm jest szersza. Poznańska agencja Sektor (detektyw-sektor.pl) dzieli swoją ofertę na tę dla osób prywatnych oraz dla firm. W zakresie usług dla osób prywatnych Sektor specjalizuje się w sprawach rodzinnych, natomiast pozostałe (sprawy gospodarcze i kryminalne) przeznaczone są dla przedsiębiorstw.
Kolejna agencja, Spark (detektywspark.pl), mająca siedzibę również w Poznaniu, nie rozróżnia wyraźnie swojej oferty na osoby prywatne i firmy, ponadto zajmuje się także bardziej szczegółowymi tematami, jak kontrola zwolnień lekarskich, prewencja inwigilacji, windykacja i odzyskiwanie długów czy szkody i oszustwa ubezpieczeniowe. Oczywiście prywatny detektyw nie ma takich możliwości operacyjnych jak np. policjant, ale agencje detektywistyczne współpracują z policją i niejednokrotnie wykonują pracę, której policja nie wykona ze względu na braki osobowe – policjantów często jest po prostu za mało.
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |