• Dziś /-5°
  • Jutro -1°/-7°
  • Pojutrze -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Soundbar - czym się charakteryzuje i dlaczego to dobry wybór?

30 czerwca 2022, 11:54
Dobór głośników kina domowego czy sprzętu audio jest bardzo ważny, bo przecież w każdym z tych sprzętów chodzi o uzyskanie efektu przestrzennego dźwięku, możliwość wychwycenia każdego niuansu, np. rozpoznania w czasie odsłuchiwania utworu każdego instrumentu, czy efektu dźwiękowego i możliwości jego oddzielenia od wokalu czy dialogu. Bardzo istotne znaczenie ma również odpowiedni odbiór częstotliwości. Nie zawsze jednak jest miejsce na rozmieszczenie wielu głośników w pomieszczeniu. Wtedy sprawdzi się soundbar. Czym się charakteryzuje i dlaczego to dobry wybór?

Soundbar - czym się charakteryzuje? 

Listwa, która zawiera wiele głośników w jednej obudowie to właśnie soundbar. Skoro mamy jeden głośnik to w jaki sposób można uzyskać przestrzenny dźwięk i wychwycić efekty dźwiękowe? Odpowiada za to procesor DSP. Soundbary to głośniki, które można umieścić na listwie czy też półce pod telewizorem. Gwarantują zatem oszczędność miejsca. Występują w zestawie z soobwooferem, dzięki któremu możliwy jest odbiór dźwięków o najniższej częstotliwości, co jest niezbędne choćby przy oglądaniu filmów akcji czy grozy. Taki zestaw głośników w jednej obudowie może zastąpić klasyczne kino domowe, choć oczywiście nie uzyska się aż tak dobrych efektów dźwięków jak w przypadku tego zaawansowanego systemu wielokanałowego. Na pewno podstawowy model soundbar zagwarantuje poprawę jakości dźwięku w stosunku do tego słyszalnego z wbudowanych głośników telewizora. Najwyższej jakości modele soundbar są zaawansowane technicznie i wyposażone są w system cyfrowego przetwarzania sygnałów, dzięki któremu można uzyskać dźwięk wielokanałowy za pomocą jednego urządzenia. Jednak jak już wspomnieliśmy nie może on dorównać zaawansowanym systemom kina domowego. 

Dla kogo sprawdzi się soundbar? 

Osoby, które chcą uzyskać lepszy dźwięk filmów czy radia telewizyjnego, a nie mają odpowiedniej przestrzeni na zamontowanie kina domowego, czy nie mogą skorzystać z głośników instalacyjnych montowanych w suficie podwieszanym, powinny wybrać soundbar. Dobre efekty przestrzenne dźwięku są lepsze niż płaski dźwięk z głośników telewizyjnych. Dzięki soundbarowi można uniknąć plątaniny przewodów, gdyż wszystkie głośniki znajdują się w jednej obudowie. Soundbar może mieć wbudowane moduły bezprzewodowe Bluetooth i Wi-Fi. Dzięki dostępowi do Internetu może stać się elementem systemu multiroom. Można nim sterować pilotem albo z poziomu aplikacji mobilnej. Oczywiście, by dostępne były wszystkie te funkcjonalności trzeba wybrać zaawansowany model soundbar. Co ciekawe soundbar może stać się elementem kina domowego w połączeniu z głośnikami aktywnymi.                      

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości