• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Jak pomóc dziecku z wadą wymowy?

23 czerwca 2022, 11:26, red
Prawdopodobnie każdy rodzic pragnie tego, aby jego podopieczny zaczął jak najszybciej mówić i robił to w sposób prawidłowy. Jednak z reguły rozwój mowy to trudne zadanie dla dziecka, którego działanie zależy od bardzo wielu czynników, w tym genetyki. Masz szansę wesprzeć swoją pociechę w nauce prawidłowego mówienia. Jak pomóc dziecku w rozwoju jego mowy? Dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Jak poprawić wymowę u dziecka?

Mowa jest podstawą komunikacji i funkcjonowania zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Jeżeli najmłodszy ma problemy z prawidłowym wymawianiem słów, może to negatywnie wpłynąć w przyszłości na jego samoocenę, a także na kontakt z rówieśnikami. Dodatkowo dzieci z wadami wymowy często posiadają również kłopoty z czytaniem i pisaniem. Jednak zawsze trzeba mieć świadomość tego, że każda pociecha potrzebuje czasu do rozwinięcia umiejętności prawidłowego mówienia. Dwulatek zwykle nie jest w stanie wymówić wszystkich głosek, ponieważ jego mięśnie w jamie ustnej nie są jeszcze na to gotowe.

Za to jeżeli mówimy o pięciolatku, powinien on już rozmawiać płynnie. Gdy ma poważne problemy z wymawianiem niektórych głosek, powinieneś koniecznie udać się do specjalisty. Logopeda jednoznacznie stwierdzi, co jest przyczyną wady wymowy. Jednak nie zawsze jest to niezbędne. W przypadku niektórych, mniejszych problemów z mówieniem wystarczy parę działań, które możesz samodzielnie wykonać z dzieckiem. Co warto robić?

Jak możesz samodzielnie zadbać o wymowę dziecka?

Rodzic powinien wiedzieć, jakie jego zachowania przyczyniają się do prawidłowego rozwoju wymowy u swojego dziecka. Dzięki temu dorosły ma bardzo dużą szansę, by zapobiec problemom z mówieniem swojej pociechy. Jeżeli jednak dziecko ma wadę zgryzu czy problemy ze słuchem, wizyta u logopedy może okazać się niezbędna. Są to jednak rzadsze przypadki, w których rodzic często ma świadomość zbliżających się problemów z prawidłowym wymawianiem słów czy głosek. 

Najlepszy czynnik bardzo dobrze służący poprawie mowy dziecka to zaangażowana postawa jego opiekunów. Jak sprawić, by Twój maluch odpowiednio wymawiał słowa? Na początek proponujemy Ci, abyś na stałe wprowadził do codziennej diety Twojego dziecka posiłki wymagające żucia i gryzienia. Są to na przykład: marchewka, rzodkiewka czy skórki od chleba. W ten sposób będziesz miał doskonały wpływ na prawidłowy rozwój mięśni w jamie ustnej Twojego podopiecznego. 

Co jeszcze warto robić, aby poprawić wymowę dziecka? Wspaniałym pomysłem jest także codzienne, wieczorne czytanie bajek. Przy okazji spędzisz również więcej czasu w ciągu dnia ze swoją pociechą. Podczas czytania opowiadań czy krótszych powieści warto zadawać pytania dziecku i uważnie go słuchać. Nigdy nie stosuj zdrobnień czy niejasnych skrótów myślowych. Staraj się używać tylko zwięzłych, prostych i poprawnych zdań. 

Gry logopedyczne. Które z nich dadzą najlepszy efekt?

Zazwyczaj dzieci kochają się bawić. Jeżeli chcesz poprawić wymowę swojej pociechy, doskonałe do tego są gry logopedyczne i wspólna rozrywka z dzieckiem. W tym celu powstało wiele układanek, ćwiczeń czy zabawek, przy których używaniu prawdopodobnie będziecie radośnie spędzać wspólny czas. Podczas tych chwil nie zabraknie również elementów edukacyjnych. Będą one doskonale wspierać prawidłowy rozwój mowy Twojego dziecka. Polecamy Ci zaopatrzyć się w co najmniej jedną taką grę logopedyczną.

Samodzielna nauka prawidłowej wymowy swojej pociechy nie jest łatwym zadaniem. Warto jednak zacząć ją wcześnie wykonywać, aby uniknąć ewentualnych poważnych problemów z mową malucha w przyszłości.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości