• Dziś 21°/12°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Jak wybrać pastę do zębów? Najpopularniejsze rodzaje

20 czerwca 2022, 11:40, red
Aby skutecznie zadbać o zęby i dziąsła, nie wystarczy używać najlepszej szczoteczki sonicznej, stosując przy tym najskuteczniejsze metody szczotkowania. Ważną rolę pełni pasta do zębów. Na rynku produktów do higieny jamy ustnej możemy spotkać naprawdę wiele rodzajów past. Jaką wybrać? To oczywiście zależy od naszych indywidualnych potrzeb i stanu naszej jamy ustnej. W poniższym artykule trafisz na opisy poszczególnych typów past do zębów, które różnią się od siebie składem.

Pasta, która sprawdzi się przy problemach z próchnicą zębów, powinna zawierać fluor. To pierwiastek, skuteczny składnik aktywny, który nie tylko zapobiega wspomnianej dolegliwości, ale również ją leczy. Chroni szkliwo przed działaniem kwasów i bakterii znajdujących się w pożywieniu. W dodatku pasta z dodatkiem fluoru remineralizuje zęby, dostarczając im niezbędnych elementów, a także zmniejsza ryzyko występowania ubytków. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie stosować jej za każdym razem, gdyż spożywanie nadmiernej ilości fluoru może doprowadzić do zjawiska zwanego fluorozą. Pasta z fluorem dla dorosłych powinna zawierać od 100 do 14500 ppm tego pierwiastka, natomiast dla najmłodszych dzieci – między 250 a 500 ppm. Innym znanym składnikiem past do zębów przeciwko próchnicy jest nanohydroksyapatyt, czyli substancja identyczna jak ta, z której zbudowane jest ludzkie szkliwo. Jego zadaniem jest wzmacnianie odbudowy mikroubytków, walka z nadwrażliwością oraz wysoka ochrona przeciwpróchnicza.

Pasty o konkretnym przeznaczeniu

Pasty wybielające charakteryzują się obecnością następujących składników – nadtlenku karbamidu, wodorowęglanu sodu, węgla aktywnego czy nadtlenku wapnia. Mogą zawierać również enzymy wybielające, np. oksydazę glukozy. Zadaniem wymienionych substancji jest aktywna zmiana barwy zębów na jaśniejszą. Takie działanie możliwe jest także dzięki właściwościom ścierającym pasty. Przed zakupem zwróć uwagę na współczynnik ścieralności RDA. Im będzie on wyższy, tym rzadziej powinniśmy sięgać po taki produkt, gdyż w przeciwnym razie naszym zębom będą grozić mikroubytki. Pasty wybielające nie są polecane osobom z nadwrażliwością zębów lub cierpiącym na stany zapalne dziąseł.

Pasty antybakteryjne

Pasty antybakteryjne posiadają zazwyczaj ekstrakty z ziół, chlorheksydynę, złoto koloidalne, srebro, jony magnezu i cynku czy też tlen aktywny. Składniki te zapobiegają rozwojowi bakterii i walczą z niektórymi dolegliwościami, np. nawracającymi stanami zapalnymi dziąseł. Dodatkowo pasty antybakteryjne świetnie radzą sobie z bolącymi aftami. Stosuje się je również po zabiegach chirurgicznych.

Pasty na nadwrażliwość

Nadwrażliwość dotyka dużej liczby osób. Pasty przynoszące ulgę przy tej dolegliwości powinny zawierać większą ilość fluorku, hydroksyapatytu i witaminy B. Można znaleźć w nich także azotan potasu i sole potasu. Zadaniem past na nadwrażliwość jest redukcja mikrouszkodzeń szkliwa i otwartych kanalików. Gdy będziemy stosować je regularnie, możemy pozbyć się wspomnianego problemu na dłuższy czas.

Pasty remineralizujące

Mają za zadanie wzmocnić oraz odbudować strukturę szkliwa. W swoim składzie, oprócz fluoru czy hydroksyapatytu, posiadają także wapń, fosfor i magnez. Pasty remineralizujące są również bardzo skuteczne w walce z płytką nazębną, a także w rozjaśnianiu barwy zębów. Można z powodzeniem stosować je do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Pasty odświeżające oddech

Jeśli masz problemy z przewlekłym i nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej, czyli z halitozą, powinieneś sięgnąć po pasty do mycia zębów odświeżające oddech, które zawierają składniki zwalczające lotne związki siarki. Ponadto w ich składach znajdziesz również olejki, np. miętowe, oraz naturalne enzymy śliny, które pomagają zwalczać szkodliwe bakterie.

Pasty do protez i aparatów

Pasty do protez i aparatów ortodontycznych najczęściej bogate są w substancje łagodzące i regenerujące dziąsła. Są to: witamina B5, aloe vera i alantoina. Powinny posiadać niski współczynnik ścieralności, aby nie porysować protezy przy zbyt mocnym docisku. Pamiętaj, ze protezy i aparaty wymagają szczególnej uwagi podczas szczotkowania zębów, gdyż to właśnie w nich gromadzi się najwięcej bakterii i resztek pożywienia.

Pasty dla dzieci i naturalne

Ważne jest, aby pasty do zębów dla dzieci nie zawierały zbyt dużej ilości fluoru. Jego wartość powinna wynosić maksymalnie 1000 ppm, oczywiście w zależności od konkretnej grupy wiekowej dziecka. W ich składach nie powinny znajdować się parabeny, silikony oraz inne sztuczne substancje. Pasty dla dzieci mają różnorodne smaki, aby zachęcić najmłodszych do regularnego szczotkowania zębów.

Czasami nazywane są pastami eko. Oparte są na naturalnych składnikach, np. ziołach i minerałach. W ich składzie często można znaleźć olejki eteryczne i ksylitol. Ze względu na dużą ilość substancji roślinnych tego typu pasty zostawiają w jamie ustnej przyjemny zapach na dłużej. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ograniczyć się tylko do nich. Pasty naturalne niestety nie zawierają substancji odbudowujących szkliwo.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości