• Dziś /-5°
  • Jutro -1°/-7°
  • Pojutrze -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gmina Santok ostrzega przed wilkami

9 czerwca 2022, 19:24
zdjęcie poglądowe
Na terenie Starego Polichna w gminie Santok pojawił się wilk. Władze gminy Santok ostrzegają mieszkańców i apelują, aby zabezpieczyli swoje zwierzęta. Natomiast jeżeli ktoś jeszcze zobaczy wilka powinien powiadomić o tym fakcie gminę lub Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Od kilku lat na terenach podgorzowskich gmin pojawiają wilki. Zwierzęta dały się najbardziej we znaki w gminie Lubiszyn, gdzie w 2018 roku wataha wilków zagryzła pięć owiec we wsi Mosina, a w Tarnowie ich ofiarą była krowa. Z kolei w grudniu 2021 roku ostrzeżenie przez wilkami wydała gmina Deszczno oraz gmina Bogdaniec.

Natomiast w czwartek 9 czerwca ostrzeżenie przed wilkami wydała gmina Santok. - W Starym Polichnie przy ul. Zielonej, w okolicach kurników w kierunku Murzynowa widziany był wilk. Z relacji osoby, która miała z nim bezpośredni kontakt można podejrzewać, że zwierzę może być chore. Zdrowe bardzo rzadko zbliża się do człowieka. Zabezpieczcie swoje zwierzęta – czytamy na facebookowym profilu gminy gminy Santok.

Władze gminy Santok podkreślają, że informację o pojawieniu się wilka przekazały już do odpowiednich służb m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie oraz Nadleśnictwa Karwin.

- Gdyby udało się wam zrobić zdjęcie tego osobnika, prześlijcie je do nas. Być może w ten sposób będziecie mieli swój udział w jego schwytaniu, ale ❗️nie działajcie na własną rękę – podkreśla gmina Santok.

Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, zwłaszcza jeśli są prowokowane, chore lub zranione.

O czym należy pamiętać?

1. Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz pobliskie nadleśnictwo i urząd gminy.

2. Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.

3. Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje aktywności leśnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.

4. Jeżeli jesteś fotografem przyrody lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.

5. Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji Bank Danych o Lasach, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz nadleśnictwo.

6. Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz urząd gminy.

7. Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.

8. Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.

9. Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości