• Dziś /-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Potówki u dorosłych – co warto wiedzieć o tej dolegliwości?

7 czerwca 2022, 11:30, red
Potówkami nazywa się charakterystyczne zmiany, które pojawiają się na skórze w efekcie jej przegrzania i nadmiernego pocenia. Mogą występować na różnych częściach ciała, choć najbardziej kłopotliwe są te na twarzy, plecach i karku.

Dowiedz się, czym konkretnie charakteryzują się potówki, kiedy mogą występować oraz jak im zapobiegać.

Czym są potówki?

Potówki u dorosłych https://wylecz.to/choroby-skory/potowki-u-doroslych/ to zmiany skórne, które występują w efekcie nadmiernego pocenia albo przegrzania skóry. Najczęściej na skórze pojawiają się potówki zwykłe, czyli zmiany powstające bezpośrednio pod naskórkiem, objawiające się drobnymi krostkami.

Potówki głębokie tworzą się z kolei w głębszych warstwach skóry, najczęściej w wyniku nadkażenia. Potówki czerwone to natomiast potówki, którym towarzyszy zaczerwienienie zapalne.

Ten rodzaj dolegliwości może występować na całym ciele, zazwyczaj karku, twarzy i tułowiu. Pojawia się też na stopach i dłoniach. Może powodować świąd skóry. Niekiedy potówki u osób dorosłych bywają mylone z wysypką infekcyjną, szczególnie gdy występują na stopach i dłoniach.

Co powoduje potówki?

Potówki mogą pojawiać się na skórze na skutek stresu albo w efekcie intensywnego pocenia się podczas wysiłku. Potówki często wynikają też z zaniedbań higienicznych. Wiele osób cierpi na nadpotliwość pierwotną, która nie wynika z choroby. Zdarza się jednak, że nadmierne pocenie może być efektem chorób i dolegliwości, takich jak przewlekłe choroby zakaźne, nadczynność tarczycy i inne choroby endokrynologiczne, białaczka i inne choroby nowotworowe. Potówki mogą też pojawiać się u kobiet w okresie menopauzy albo u osób otyłych.

Jak zapobiegać potówkom?

W profilaktyce występowania potówek ważna jest przede wszystkim higiena osobista. Należy też hamować występowanie nadmiernej potliwości. Osoby, które mają problem z tą dolegliwością, powinny brać prysznic albo kąpać się znacznie częściej niż osoby, które pocą się w sposób fizjologiczny.

Należy też pamiętać o właściwym ubiorze, czyli dostosowanym do panujących temperatur. Ubrania powinny być przewiewne oraz wykonane z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Potówki mogą występować na stopach. W takim przypadku, aby im zapobiegać, należy nosić przewiewne, lekkie obuwie, a także zaleca się stosowanie specjalnych preparatów, które hamują wydzielanie potu na stopach.

Dobrym sposobem na odświeżenie spoconej, przegrzanej skóry ciała jest spryskanie jej wodą termalną. Warto też pamiętać o tym, aby w pomieszczeniach, w których spędza się długi czas, nie panowały zbyt wysokie temperatury. Niezwykle istotne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu.

Aby zapobiegać potówkom na twarzy, konieczne jest systematyczne i dokładne czyszczenie skóry i porów. Do mycia cery należy używać delikatnych kosmetyków: toników i płynów micelarnych. Warto stosować lekkie kremy pielęgnacyjne. Z ostrożnością należy natomiast podchodzić do kremów tłustych, które mogą blokować pory, a tym samym przyczyniać się do powstawania potówek.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości