Wiadomości

Potówki u dorosłych – co warto wiedzieć o tej dolegliwości?

7 czerwca 2022, 11:30, red,14
Potówkami nazywa się charakterystyczne zmiany, które pojawiają się na skórze w efekcie jej przegrzania i nadmiernego pocenia. Mogą występować na różnych częściach ciała, choć najbardziej kłopotliwe są te na twarzy, plecach i karku.

Dowiedz się, czym konkretnie charakteryzują się potówki, kiedy mogą występować oraz jak im zapobiegać.

Czym są potówki?

Potówki u dorosłych https://wylecz.to/choroby-skory/potowki-u-doroslych/ to zmiany skórne, które występują w efekcie nadmiernego pocenia albo przegrzania skóry. Najczęściej na skórze pojawiają się potówki zwykłe, czyli zmiany powstające bezpośrednio pod naskórkiem, objawiające się drobnymi krostkami.

Potówki głębokie tworzą się z kolei w głębszych warstwach skóry, najczęściej w wyniku nadkażenia. Potówki czerwone to natomiast potówki, którym towarzyszy zaczerwienienie zapalne.

Ten rodzaj dolegliwości może występować na całym ciele, zazwyczaj karku, twarzy i tułowiu. Pojawia się też na stopach i dłoniach. Może powodować świąd skóry. Niekiedy potówki u osób dorosłych bywają mylone z wysypką infekcyjną, szczególnie gdy występują na stopach i dłoniach.

Co powoduje potówki?

Potówki mogą pojawiać się na skórze na skutek stresu albo w efekcie intensywnego pocenia się podczas wysiłku. Potówki często wynikają też z zaniedbań higienicznych. Wiele osób cierpi na nadpotliwość pierwotną, która nie wynika z choroby. Zdarza się jednak, że nadmierne pocenie może być efektem chorób i dolegliwości, takich jak przewlekłe choroby zakaźne, nadczynność tarczycy i inne choroby endokrynologiczne, białaczka i inne choroby nowotworowe. Potówki mogą też pojawiać się u kobiet w okresie menopauzy albo u osób otyłych.

Jak zapobiegać potówkom?

W profilaktyce występowania potówek ważna jest przede wszystkim higiena osobista. Należy też hamować występowanie nadmiernej potliwości. Osoby, które mają problem z tą dolegliwością, powinny brać prysznic albo kąpać się znacznie częściej niż osoby, które pocą się w sposób fizjologiczny.

Należy też pamiętać o właściwym ubiorze, czyli dostosowanym do panujących temperatur. Ubrania powinny być przewiewne oraz wykonane z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Potówki mogą występować na stopach. W takim przypadku, aby im zapobiegać, należy nosić przewiewne, lekkie obuwie, a także zaleca się stosowanie specjalnych preparatów, które hamują wydzielanie potu na stopach.

Dobrym sposobem na odświeżenie spoconej, przegrzanej skóry ciała jest spryskanie jej wodą termalną. Warto też pamiętać o tym, aby w pomieszczeniach, w których spędza się długi czas, nie panowały zbyt wysokie temperatury. Niezwykle istotne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu.

Aby zapobiegać potówkom na twarzy, konieczne jest systematyczne i dokładne czyszczenie skóry i porów. Do mycia cery należy używać delikatnych kosmetyków: toników i płynów micelarnych. Warto stosować lekkie kremy pielęgnacyjne. Z ostrożnością należy natomiast podchodzić do kremów tłustych, które mogą blokować pory, a tym samym przyczyniać się do powstawania potówek.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości