• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 71 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Co z kredytami frankowymi? Podstawowe informacje

30 maja 2022, 09:56, Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Kilka lat temu popularne stały się kredyty we frankach szwajcarskich. Dawały możliwość kredytu osobom, z małą zdolnością kredytową i obiecywały niskie raty. Niestety, to wszystko okazało się tylko iluzją korzystnej okazji kredytowej. Przyjrzyjmy się czym są kredyty z wykorzystaniem obcej waluty.

Czym jest kredyt frankowy?

Otóż kredyt frankowy wcale nie ma tak dużo wspólnego z frankami jak by się mogło wydawać. W istocie jest to kredyt złotówkowy. Jaką rolę pełni frank szwajcarski w kredytach frankowych? Kurs franka szwajcarskiego stanowił podstawę do oszacowania wysokości udzielonego kredytu, a co za tym idzie także wielkości rat kapitałowo odsetkowych. Kredytobiorca nie dostał jednak wypłaconej kwoty kredytu we frankach, w złotówkach. W ten sposób kredytobiorca mógł nawet nie mieć żadnej styczności z frankiem. Mogło to być mylące dla frankowicza, ponieważ mógł się nie dowiedzieć przy podpisywaniu umowy, że rzeczywiście będzie spłacał kredyt w obcej walucie. 

Co zrobić z kredytem frankowym? 

Najrozsądniej jest udać się ze swoją sprawą do radców prawnych i oddać w ręce specjalistów - kancelaria kredyty frankowe Bydgoszcz . Znajdą oni w umowie argumenty, które można wykorzystać przeciwko bankowi, który udzielił nam niekorzystnego kredytu we frankach szwajcarskich. Można złożyć pozew sądowy i unieważnić umowę albo też zamienić umowę na kredyt złotówkowy. Wszystko jest zależne od indywidualnego przypadku. 

Jakie mamy rodzaje kredytów? 

Na początku warto wspomnieć ,że mamy kilka rodzajów kredytów, jeśli mówimy o styczności kredytu z obcą walutą. Są to: kredyt indeksowany, kredyt denominowany oraz kredyt walutowy. Różnią się od siebie tym, w jakim charakterze występuje tu obca waluta. 

Kredyt indeksowany 

W kredycie indeksowanym zobowiązanie kredytowe jest podawane w polskich złotych. Występuje natomiast odwołanie do obcej waluty. Dzień przed wypłatą środków zachodziła indeksacja kredytu. Bank przeliczył kwotę kredytu na walutę obcą, w przypadku frankowiczów na franki szwajcarskie. Także comiesięczne raty są zależne od kursu wybranej waluty. Dlatego kredyty indeksowane okazywały się korzystne, kiedy obca waluta traciła, natomiast koszty kredytu wzrastały przy wzroście kursu. 

Kredyt denominowany 

Kredyt denominowany to, obok kredytu indeksowanego, kolejna forma kredytu. Czym się różni od indeksowanego? Różnica jest taka,że na umowie jest kwota podana w obcej walucie, czyli zobowiązanie zaciągamy w obcej walucie. Wypłata następuje w polskich złotych, kiedy w dniu wypłaty kwota kredytu jest przeliczana przez kurs z tamtego dnia. Oba rodzaje kredytów niosą ze sobą ryzyko związane z wahaniami kursu waluty. 

Czy kredyt we frankach jest kredytem walutowym? 

Kredyt we frankach, który zaciągnęło wielu Polaków nie jest kredytem walutowym. Przy kredycie walutowym kwota kredytu wyrażona jest w obcej walucie, a także w tej samej walucie następuje wypłata pożyczonych środków. Później spłata kredytu również odbywa się w określonej walucie. Nie jest to powszechne rozwiązanie w Polsce, ponieważ na kredyt walutowy mogą się zdecydować osoby tylko zarabiające w obcej walucie. Kancelaria frankowa dokładniej wyjaśni na czym polega różnica, jeśli nadal pojawiają się wątpliwości. 

Czym są klauzule abuzywne?

Klauzule abuzywne to takie zapisy w umowie kredytowej, które nie były ustalane z klientem, czyli kredytobiorcą. W chwili obecnej są one podstawą do składania pozwów o unieważnienie kredytów frankowych. Klauzule abuzywne, czyli tak zwane klauzule niedozwolone często występują w umowach kredytowych. Ocenę, czy dana klauzula jest abuzywna, najlepiej pozostawić prawnikom. Wcześniej jednak można znaleźć w internecie przykłady takich klauzul, które mogą nakierować kredytobiorcę na słuszność niedozwolonych klauzul w swojej umowie. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości