• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Jak rozliczyć się z dotacji unijnej i kto nam może pomóc?

25 maja 2022, 11:01
Środki na rozwój firmy można dzisiaj pozyskać z bardzo różnych źródeł. Wielu przedsiębiorców ubiega się o dotacje z Unii Europejskiej. W większości przypadków jest to pomoc bezzwrotna, należy jednak spełnić pewne warunki. Jedynym z tych bardziej istotnych jest ich rozliczenie. Rozliczanie funduszy unijnych jest trudnym zadaniem. Należy jednak mieć świadomość, że nieprawidłowe ich rozliczenie może oznaczać utratę części lub całości środków, które danemu beneficjentowi zostały przyznane. Obecnie działają wyspecjalizowane agencje, które mogą pomóc w prawidłowym rozliczeniu otrzymanych dotacji.

Jak wygląda rozliczanie dotacji unijnych?

Jak już wspomnieliśmy, rozliczanie dotacji unijnych (https://edoradca.pl/dotacje-unijne/rozliczenie-dotacji/) to niełatwe zadanie. Proces rozliczania dotacji zawsze odbywa się w kilku etapach. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego programu beneficjent otrzymał dofinansowanie do swojego projektu. Osoby, które czeka proces rozliczania dotacji unijnych muszą pamiętać o tym, że rozliczenie to musi odbyć się w wyznaczonym terminie. Ponadto nie można zapomnieć o tym, że we wniosku o dofinansowanie znajdują się pewne zapisy, których przestrzeganie jest jednym z obowiązków podmiotu, który otrzymał dotację.

Niedopuszczalne jest wprowadzanie jakichkolwiek zmian w założeniach, które zostały opisane we wniosku na własną rękę. Zmian tych właściciele małych i średnich firm nie mogą dokonywać przez trzy lata. Ponadto korzystający z dotacji unijnych przedsiębiorcy zobowiązani są do przestrzegania zasad i procedur związanych z wyborem wykonawców projektu w przypadku, gdy środki mają zostać przeznaczone na budowę.

Czy za błędy w rozliczeniach dotacji unijnych przedsiębiorca poniesie konsekwencje?

Błędy w rozliczaniu otrzymanych dotacji dla przedsiębiorcy mogą mieć bardzo przykre konsekwencje. Upomnienie jest jedną z kar, z którymi musi liczyć się przedsiębiorca. Jest to kara dość łagodna, podobnie jak nagana, którą otrzyma przedsiębiorca, który nieprawidłowo rozliczył otrzymane środki finansowe. Bardziej dotkliwą karą jest konieczność zwrócenia części lub całości przyznanej dotacji. W tym przypadku należy zwrócić nie tylko przyznaną kwotę – zostaną naliczone także odsetki. Najbardziej dotkliwa kara to grzywna, która może zostać nałożona na nieuczciwych przedsiębiorców.

Jakie są obowiązki beneficjentów?

Rozliczanie funduszy unijnych to tylko jeden z obowiązków, które spoczywają na beneficjentach. Jest ich znacznie więcej, co ważne, obowiązki te beneficjenci muszą wypełniać zarówno w trakcie realizacji projektu, jak i po jego ukończeniu. Obowiązkiem wszystkich organizacji, które otrzymały dotacje unijne jest prowadzenie i archiwizacja dokumentacji odnoszącej się do projektu. Organizator projektu musi być informowany przez beneficjentów o wszystkich wydatkach, które są ponoszone w związku z realizacją dotowanego projektu. W czasie realizacji projektu, jak i po jego zakończeniu beneficjenci mogą być kontrolowani. Niezbędne jest bowiem sprawdzenie, czy założenia projektu, które zostały opisane we wniosku o przyznanie na niego dotacji na pewno są realizowane.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości