Wiadomości

Preparaty na łuszczycę do smarowania na skórę

24 maja 2022, 13:16
Łuszczyca jest stanem skóry, która czerwienieje i swędzi. Łuszczyca może być uogólniona, dotyczyć także twarzy lub splotu słonecznego, dlatego występuje głównie na skórze ramion i kolan albo na plecach. To choroba bardzo utrapieniowa, gdyż daje bardzo silne objawy. Istnieją maści bez recepty na łuszczycę.

Jakich maści użyć na łuszczycę bez recepty

Hydrokortyzon jest podawany w tabletkach, kremach, ampułkach i maści na łuszczycę bez recepty https://www.centrumluszczycy.pl/pol_m_Preparaty-na-luszczyce_Postac-produktu_Masc-500.html. Terapia hydrokortyzonem polega, na długotrwałym stosowaniu preparatów zawierających ten lek. W Polsce dostępna jest maść z hydrokortyzonem bez recepty, jednak nie poleca się dłuższego jej stosowania. Wprawdzie ten rodzaj leczenia może zmniejszyć natężenie łuszczycy na twarzy, jednak do skutków ubocznych hydrokortyzonu należą cienka, przezroczysta i łatwo pękająca skóra oraz częste powstawanie siniaków. Także przemywanie skóry roztworem z soli fizjologicznej nie jest najgorszym pomysłem w walce z łuszczycą.

Łuszczyca w lekkich postaciach wystarcza leczenie zewnętrzne. Polega ono na stosowaniu maści i kremów, które usuwają zrogowaciałą łuskę ze skóry. W skład takich maści na łuszczycę i kremów wchodzą kwas salicylowy, mocznik oraz dziegcie (np. Cerkoderm, Pilarix, Squamax i Paraderm).

Preparaty na łuszczycę na receptę

Zastosowanie maści sterydowych to kolejny etap w leczeniu zaczerwienień. Maść sterydowa na receptę może pomóc zmniejszyć stopień zapalenia i złagodzić wygląd będący skutkiem ciągu podrażnień. Na początku leczenia może się okazać, że stosowane preparaty nie działają na cebulki łuszczące. W takim przypadku można rozważyć stosowanie leków immunosupresyjnych. Uogólniona terapia pomaga zmniejszyć nadmierną aktywność układu odpornościowego, który jest przyczyną łuszczycy skóry i powinna być wykorzystywana jedynie w najtrudniejszych przypadkach. Lekarze przepisują takie preparaty na łuszczycę jak Equaral czy Methotrexat oczywiście na receptę.

Fototerapia, a także używanie specyfików wpływających na nasz organizm poprzez światło (np. lampki) są skutecznymi metodami leczenia niektórych chorób skórnych. Podawane preparaty odbijają promieniowanie z zastosowanych lamp UVA, które przyczyniają się do usunięcia komórek rogowych i stanów zapalności. Natomiast parafina wpływa "ożywczo" na warstwę rogową naskórka, przyczyniając się do nawilżenia skóry.

Suplementy przeznaczone do walki z łuszczycą

Jeśli występuje łuszczyca, niedobory witaminy D3 są bardzo powszechne. Badania kliniczne pokazały nam, że w trakcie leczenia z wykorzystaniem witaminy D3, jak i po jego zakończeniu, doszło do zmniejszenia rozprzestrzeniania się zmian skórnych. Warto też o pamiętać o tym także w czasie remisji. By zapobiec nawrotowi objawów, należy przekroczyć dawkę dobową witaminy D3 dla osoby dorosłej (2000 j.m.), np. przez codzienną suplementację preparatem Vigantol czy Vigantoletten - należy przeczytać na opakowaniu albo w ulotce jak stosować te suplementy. Warto też pamiętać o niektórych preparatach ziołowych, które mogą okazać się pomocne w walce z łuszczycą skóry.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości