• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 32 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Czym jest żywność ekologiczna?

9 maja 2022, 15:48, red
Według definicji żywność ekologiczna to żywność produkowana zgodnie z metodami rolnictwa ekologicznego. Ma ona pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na kondycję naszej planety. Producent żywności ekologicznej musi posiadać certyfikat wydany przez instytucję kontrolną. Czy żywność ekologiczna jest zdrowsza? Czy warto włączyć ją do swojej codziennej diety? Poniżej wyjaśniamy!

Żywność ekologiczna – czyli jaka?

Często kupujemy żywność ekologiczną, zakładając z góry, że jest ona znacznie zdrowsza. Tego typu żywność uprawiana jest zgodnie z metodami rolnictwa ekologicznego. W praktyce oznacza to, że przy jej uprawie nie stosuje się nawozów sztucznych, produktów modyfikowanych genetycznie (GMO), pestycydów, a zaledwie w ograniczonym stopniu stosuje się substancje dodatkowe. Co istotne, żywność ekologiczna może być produkowana przez rolnika, który posiada stosowny certyfikat. Niekiedy oznaczona jest ona tzw. Euroliściem, czyli białym liściem na zielonym tłem. Tego typu produkty możemy znaleźć m.in. w sklepie ekologicznym, w sklepach ze zdrową żywnością, a także w niektórych supermarketach. 

Czy żywność ekologiczna jest zdrowsza? 

Jednym z częstszych powodów, dla których decydujemy się na zakup żywności ekologicznej, jest to, że uważamy ją za zdrowszą. Czy rzeczywiście tak jest? Istnieje wiele badań potwierdzających tę tezę. Dzięki temu, że do jej produkcji nie wykorzystuje się nawozów sztucznych, to zawiera ona mniej metali ciężkich, a niektóre produkty charakteryzują się większym stężeniem substancji odżywczych (w tym m.in. żelaza, magnezu, witaminy A i C). Wobec tego śmiało można powiedzieć, że jest ona zdrowsza od żywności, która nie jest produkowana metodami rolnictwa ekologicznego. 

Zalety żywności ekologicznej

Podstawową zaletą żywności ekologicznej jest to, że jej produkcja ma pozytywny wpływ na naszą planetę. Dzieje się tak dlatego, że stosowane metody produkcji, nie degradują środowiska naturalnego. Warto bowiem pamiętać, że przymiotnik „ekologiczny” znajduje zastosowanie do sposobu wytwarzania żywności. Dotyczy to nie tylko warzyw i owoców, ale również produktów odzwierzęcych, w tym jaj i produktów mlecznych. Przykładowo jajka ekologiczne to jajka, które pochodzą od kur, mających dostęp do wolnego wybiegu i karmionych paszą bez dodatków sztucznych. Co istotne, produkcja żywności ekologicznej nie zanieczyszcza środowiska naturalnego i nie doprowadza do erozji gleby, a przy tym sprzyja bioróżnorodności. Dlatego też kupują ją osoby, które nie tylko chcą się zdrowo odżywiać, ale również chcą mieć swój własny wkład w ratowaniu naszej planety. 

Czym się różni zdrowa żywność od żywności ekologicznej?

Najprościej można rzec, że każda żywność określana mianem ekologicznej jest zdrowa, ale nie każda zdrowa żywność jest ekologiczna. Chociaż niekiedy te pojęcia uznawane są za synonimiczne, to w praktyce różnica pomiędzy nimi jest znacząca. Dzieje się tak dlatego, że zakres pojęciowy zdrowej żywności jest dość pojemny i mieszczą się w nim również produkty spożywcze, które nie posiadają stosownych certyfikatów. Co istotne, niekiedy producent może nazwać swą żywność „zdrową” nawet wtedy, gdy zawiera ona sztuczne barwniki i konserwanty. Dlatego też należy uważnie czytać etykiety na opakowaniach.

Wady żywności ekologicznej

Jedną z wad żywności ekologicznej jest jej cena, bowiem kosztuje ona nieco więcej niż żywność bez Euroliścia na opakowaniu. Dzieje się tak dlatego, że jej produkcja jest znacznie droższa, a rolnicy, którzy się w tym specjalizują, nie mogą używać sztucznych środków, przyspieszających wzrost produkcji. Do kosztów związanych z przygotowaniem ziemi czy hodowlą zwierząt w odpowiednich warunkach, dochodzą również koszty certyfikacji, które również ciążą na producencie żywności ekologicznej. Nie bez znaczenia jest również to, że produkty BIO wymagają większego nakładu pracy. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w ostatecznej cenie gotowego produktu. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości