Często kupujemy żywność ekologiczną, zakładając z góry, że jest ona znacznie zdrowsza. Tego typu żywność uprawiana jest zgodnie z metodami rolnictwa ekologicznego. W praktyce oznacza to, że przy jej uprawie nie stosuje się nawozów sztucznych, produktów modyfikowanych genetycznie (GMO), pestycydów, a zaledwie w ograniczonym stopniu stosuje się substancje dodatkowe. Co istotne, żywność ekologiczna może być produkowana przez rolnika, który posiada stosowny certyfikat. Niekiedy oznaczona jest ona tzw. Euroliściem, czyli białym liściem na zielonym tłem. Tego typu produkty możemy znaleźć m.in. w sklepie ekologicznym, w sklepach ze zdrową żywnością, a także w niektórych supermarketach.
Jednym z częstszych powodów, dla których decydujemy się na zakup żywności ekologicznej, jest to, że uważamy ją za zdrowszą. Czy rzeczywiście tak jest? Istnieje wiele badań potwierdzających tę tezę. Dzięki temu, że do jej produkcji nie wykorzystuje się nawozów sztucznych, to zawiera ona mniej metali ciężkich, a niektóre produkty charakteryzują się większym stężeniem substancji odżywczych (w tym m.in. żelaza, magnezu, witaminy A i C). Wobec tego śmiało można powiedzieć, że jest ona zdrowsza od żywności, która nie jest produkowana metodami rolnictwa ekologicznego.
Podstawową zaletą żywności ekologicznej jest to, że jej produkcja ma pozytywny wpływ na naszą planetę. Dzieje się tak dlatego, że stosowane metody produkcji, nie degradują środowiska naturalnego. Warto bowiem pamiętać, że przymiotnik „ekologiczny” znajduje zastosowanie do sposobu wytwarzania żywności. Dotyczy to nie tylko warzyw i owoców, ale również produktów odzwierzęcych, w tym jaj i produktów mlecznych. Przykładowo jajka ekologiczne to jajka, które pochodzą od kur, mających dostęp do wolnego wybiegu i karmionych paszą bez dodatków sztucznych. Co istotne, produkcja żywności ekologicznej nie zanieczyszcza środowiska naturalnego i nie doprowadza do erozji gleby, a przy tym sprzyja bioróżnorodności. Dlatego też kupują ją osoby, które nie tylko chcą się zdrowo odżywiać, ale również chcą mieć swój własny wkład w ratowaniu naszej planety.
Najprościej można rzec, że każda żywność określana mianem ekologicznej jest zdrowa, ale nie każda zdrowa żywność jest ekologiczna. Chociaż niekiedy te pojęcia uznawane są za synonimiczne, to w praktyce różnica pomiędzy nimi jest znacząca. Dzieje się tak dlatego, że zakres pojęciowy zdrowej żywności jest dość pojemny i mieszczą się w nim również produkty spożywcze, które nie posiadają stosownych certyfikatów. Co istotne, niekiedy producent może nazwać swą żywność „zdrową” nawet wtedy, gdy zawiera ona sztuczne barwniki i konserwanty. Dlatego też należy uważnie czytać etykiety na opakowaniach.
Jedną z wad żywności ekologicznej jest jej cena, bowiem kosztuje ona nieco więcej niż żywność bez Euroliścia na opakowaniu. Dzieje się tak dlatego, że jej produkcja jest znacznie droższa, a rolnicy, którzy się w tym specjalizują, nie mogą używać sztucznych środków, przyspieszających wzrost produkcji. Do kosztów związanych z przygotowaniem ziemi czy hodowlą zwierząt w odpowiednich warunkach, dochodzą również koszty certyfikacji, które również ciążą na producencie żywności ekologicznej. Nie bez znaczenia jest również to, że produkty BIO wymagają większego nakładu pracy. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w ostatecznej cenie gotowego produktu.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
![]() |
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
![]() |
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
![]() |
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |