• Dziś /5°
  • Jutro /4°
Wiadomości

8 powodów, dla których warto odwiedzić Uzdrowiskową Perłę Karkonoszy

28 kwietnia 2022, 16:00, red
Wakacje tuż za pasem, a planów brak? Podpowiadamy gdzie spędzić wolne dni i dobrze je wykorzystać – czy to z rodziną, czy też z przyjaciółmi. Odkryjcie z nami uzdrowiskową perłę Dolnego Śląska – Świeradów-Zdrój i zafundujcie sobie niezapomniane wakacje 2022!

Rodzinny wypad w góry

Rodzinne wakacje w górach ? Tylko w Izerach w Hotelu Buczyński! Ze względu na fakt, że Góry Izerskie nie są zbyt wysokie, idealnie nadają się na wycieczki z dziećmi. Łagodne podejścia gwarantują komfortowe wędrówki – nawet z wózkiem! Oprócz tego w Świeradowie-Zdroju nie brakuje miejsc, które zaciekawią najmłodszych podróżników. To między innymi Czarci Młyn, gdzie najmłodsi będą mogli zobaczyć jak pradziadowie robili mąkę za pomocą siły własnych mięśni, Kolej Gondolowa z której można podziwiać górską panoramę w całej okazałości czy też Izerska Łąka – nowoczesne centrum edukacyjne, gdzie można posłuchać ciekawostek o faunie i florze oraz dowiedzieć się jak żyje pszczela rodzina.

Emocje sięgną zenitu

W Świeradowie pojawiła się w ostatnim czasie niebanalna atrakcja dla miłośników pocztówkowych widoków, dużych wysokości i szybkich zjeżdżalni. Od 2021 roku przy ulicy Dąbrowskiego 6 można zwiedzać najwyższą wieżę widokową w Polsce – Sky Walk. Mierząca 62 m wysokości konstrukcja oferuje zapierające dech w piersiach widoki na panoramę Gór Izerskich. Nie bez powodu nazywana jest też „ścieżką w chmurach” – krocząc liczącą 850 m trasą można dosłownie poczuć się, jakbyśmy spacerowali pośród chmur. Na samym szczycie dla strudzonych wędrowców przygotowano siatkę w kształcie kropli gdzie można odpocząć, szklaną platformę gdzie najlepiej wychodzą selfie oraz 105-metrową zjeżdżalnię, którą w kilka sekund zjedziecie na ziemię.

Nocne atrakcje

Mimo że w Świeradowie atrakcji co nie miara, najciekawsze wycieczki zaczynają się po zmroku. Kiedy słońce skryje się za horyzontem, dla zwiedzających otwierają się masywne bramy Zamku Czocha. Legendy o duchach, które ponoć krążą po zamku nabierają nocą zupełnie innego znaczenia. Oprowadzani przez kustosza goście mogą zajrzeć do Studni Niewiernych Żon z której podobno czasem słychać niewieście szlochy, udać się do ciemnych lochów i spróbować dla kurażu miodu pitnego serwowanego w zamkowej winiarni. Cóż za przygoda!

Nocne zwiedzanie oferuje także Kopalnia w Krobicy. Kameralne grupy poruszają się po słabo oświetlonych korytarzach słuchając opowieści o historii górników tu pracujących i legend o wiedźmach, które grasują na Grzbiecie Kamienickim Gór Izerskich.

Jedną z najważniejszych nocnych atrakcji, których nie można przeoczyć jest Izerski Park Ciemnego Nieba. To prawdziwy unikat – nie tylko na mapie Polski, ale i całej Europy. Park znajduje się na Hali Izerskiej, z dala od zabudowań i aglomeracji, a niebo nie jest zanieczyszczone sztucznym światłem, dzięki czemu można podziwiać nocny firmament w całej okazałości. Piękno gwiazd doceniają nie tylko turyści, ale też astronomowie, których można tu często spotkać ze sprzętem.

Aktywnie w górach – ścieżki piesze i trasy biegowe

Góry Izerskie to świetne miejsce dla amatorów górskich wycieczek – niezależnie od kondycji. Trasy piesze i biegowe są bowiem na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki temu, że Izery nie należą do najwyższego pasma górskiego, szlaki są mało wymagające, a dają wiele satysfakcji.

Zwiedzanie na dwóch kółkach: Trasy rowerowe

Okolice Świeradowa-Zdroju to istny raj dla miłośników zwiedzania na dwóch kółkach. W okolicy przygotowano aż 80 km tras rowerowych o różnych stopniach trudności. Tzw. singletracki prowadzą pośród lasów i wzniesień, gwarantując wspaniałe widoki na panoramę Izerów. Trasy są transgraniczne, co oznacza że znajdują się zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie.

Uzdrowiskowe wytchnienie

Świeradów-Zdrój jest wyjątkowym miejscem na mapie Dolnego Śląska. To kameralne uzdrowisko nie jest jeszcze oblegane przez tłumy turystów, dzięki czemu można swobodnie zwiedzać i korzystać z atrakcji jakie oferuje kurort bez zbędnego stania w kolejkach. A uzdrowiskowych atrakcji tu nie brakuje! Największą dumą Świeradowa jest zabytkowy Dom Zdrojowy, w którego murach mieści się m.in. sanatorium z centrum leczniczym, gdzie można zamówić sobie zabiegi bądź kąpiele lecznicze oraz Muzeum Zdrojowe w podziemiach. Do Domu Zdrojowego przynależy także najdłuższa, licząca aż 80 m długości Modrzewiowa Hala Spacerowa, gdzie kuracjusze przechadzają się pośród egzotycznej roślinności.

Fani bardziej kameralnego wypoczynku mogą skorzystać z masaży i zabiegów leczniczych w hotelach wellness w Świeradowie-Zdroju, np. w Hotelu Buczyński Medical & Spa. Na gości czekają tu kąpiele lecznicze, masaże oraz zabiegi kosmetyczne.  

Food travel – niezwykła kuchnia Izerów

Dolny Śląsk słynie z wyjątkowo smacznej kuchni. Regionalne dania, które dziś możemy smakować podczas wakacji w Górach Izerskich to efekt wieloletniego przenikania się 4 kultur kulinarnych: śląskiej, niemieckiej, czeskiej oraz polskiej. Do najpopularniejszych karkonoskich dań należy m.in. zupa kyselo (odpowiednik żurku), izerskie kluski, sikory (placki ziemniaczane) czy też karkonoski ukrop (zupa czosnkowa). Palce lizać! Wyjątkowe smaki Izerów możemy też poznać w restauracji Hotelu Buczyński Medical & Spa. W menu znajdziecie dania kuchni polskiej i międzynarodowej, takie jak wątróbka drobiowa z konfiturą z czerwonej cebuli, sandacz w sosie cytrynowym czy też dorsz z warzywami. Ponadto w śniadaniowym bufecie serwowane są lokalne przysmaki: kozie i owcze sery, miody, konfitury, pieczywo, które dostępne są w śniadaniowym kąciku regionalnym. 

Blisko wszystkiego

Istotną kwestią wyboru miejsca na wakacje jest oczywiście długość podróży. Chyba nikt nie przepada za wieloma godzinami spędzonymi za kółkiem. Dlatego też Świeradów-Zdrój jest idealną wakacyjną destynacją – z Gorzowa Wielkopolskiego dojedziecie tam w zaledwie 3,5 godziny! Co więcej, miejscowość jest też położona w pobliżu Czech i Niemiec, dzięki czemu łatwo można urządzić sobie jednodniowy wypad za granicę. U czeskich sąsiadów warto odwiedzić m.in. wieżę widokową na Smrku, Sanktuarium Hejnice a także zamek w miejscowości Frydlant. Natomiast jeśli zechcemy się udać na stronę niemiecką warto odwiedzić przygraniczne miasto Görlitz, oferujące najwięcej zabytków w całych Niemczech.


Podziel się

Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości