• Dziś 21°/12°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Nowoczesne metody rekrutacji i selekcji pracownika

21 kwietnia 2022, 10:32
Jak w dzisiejszych czasach dotrzeć i pozyskać wartościowego kandydata? O tym, że to bardzo trudne zadanie wiedzą pracodawcy, którzy choć raz zajmowali się rekrutacją pracowników. Tradycyjne metody, takie jak ogłaszanie się w serwisach rekrutacyjnych, nie zawsze przynoszą skutek i często potrzebne jest niestandardowe podejście do poszukiwań.

Rekruterzy wykorzystujący nowoczesne metody rekrutacji i selekcji pracownika doskonale wiedzą, że to oni muszą wyjść do najlepszych kandydatów. Specjaliści i menadżerowie, fachowcy w swojej branży nie narzekają na brak propozycji, często są zadowoleni ze swojej aktualnej pracy i rzadko myślą o jej zmianie. Dlatego największe firmy prześcigają się w pomysłach na zdobycie najlepszych kandydatów i bardzo dbają o employer branding, czyli markę dobrego pracodawcy. Od budowania tej marki zaczyna się rozmowa o skutecznej rekrutacji.

Nowoczesna rekrutacja – jak pozyskać najlepszego pracownika?

Rynek pracy, który w ostatnich latach zdecydowanie jest rynkiem pracownika, wymaga od pracodawców nowoczesnego podejścia do rekrutacji. W dzisiejszych czasach trzeba się mocno nagimnastykować, żeby dotrzeć do najlepszych kandydatów, zwłaszcza jeśli mówimy o specjalistach w wąskiej dziedzinie czy kadrze kierowniczej. Ogromną rolę w tych poszukiwaniach odgrywa internet i media społecznościowe. Firmy szukają pracowników w specjalistycznych grupach branżowych, prowadzą rekrutacje przez Tweetera, a nawet poprzez gry komputerowe. W nietypowych projektach niezbędna jest pomoc kreatywnych i doświadczonych agencji doradztwa personalnego, które mogą zaproponować indywidualne rozwiązania.

Nowoczesne metody rekrutacji i selekcji pracownika zakładają aktywne poszukiwania ze strony pracodawcy, dlatego dużą popularności cieszy się tzw. direct search. Jest on wykorzystywany przez headhunterów oraz w trakcie specjalistycznych projektów, typu executive search, kiedy rekruterzy poszukują wysokiej klasy specjalistów oraz menedżerów. Direct search polega na bezpośrednim dotarciu do grupy najlepszych kandydatów, którzy spełniają oczekiwania pracodawcy, ale również wpisują się w konkretne środowisko pracy.

Nowoczesna selekcja pracowników

Podobnie jak w przypadku poszukiwania pracowników, nowoczesny rynek pracy wymaga innego spojrzenia na selekcję kandydatów. Średnie i duże przedsiębiorstwa coraz rzadziej poprzestają na samej rozmowie z potencjalnymi pracownikami. Kandydatom często powierzane są przykładowe projekty czy zadania do wykonania, pojawiają się wywiady sytuacyjne (sprawdzenie kandydata w hipotetycznych sytuacjach biznesowych), behawioralne (kandydat opisuje trudne sytuacje w dotychczasowej karierze, wyzwania) oraz testy kompetencji. Jeśli chodzi o najskuteczniejsze metody rekrutacji i selekcji pracownika, niezmiennie pozostaje nią assessment centre.

Assessment centre to wielowymiarowa, kompleksowa ocena kandydatów, przeprowadzana przez wykwalifikowanych asesorów. Polega na poddaniu potencjalnych pracowników szeregowi zadań oraz testów, które odzwierciedlają charakter pracy na danym stanowisku. Mogą to być case studies, scenki sytuacyjne, prezentacje i zadania grupowe. Pozwala to na sprawdzenie wielu kompetencji kandydata, jego decyzyjności, umiejętności pracy w grupie, wielozadaniowości, priorytetowania itd.

Dowiedz się więcej na stronie: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/rekrutacja

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości