• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 24 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Kolagen w proszku czy w tabletkach? Sprawdź jaki kolagen będzie dla Ciebie najlepszy

15 kwietnia 2022, 10:33
W poszukiwaniu sposobów na piękną skórę, włosy i paznokcie coraz częściej sięgamy nie tylko po kosmetyki, ale i po suplementy. Wśród konsumentów rośnie świadomość, że o piękno należy zatroszczyć się od wewnątrz. Stąd też wziął się duży wzrost popularności kolagenu.

Czym właściwie jest ten składnik, na co jeszcze oprócz skóry wpływa i w jakiej formie najlepiej o przyjmować? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o kolagenie. 

Co to jest kolagen?

Kolagen to białko, które naturalnie występuje w naszych organizmach i to w bardzo dużej ilości. Można porównać go do kleju, który utrzymuje całe ciało razem - ścięgna, chrząstki, kości, buduje włosy, paznokcie, wyściela jelita. Nie ma więc co polemizować z faktem, że jest to bardzo ważny element. 

Jakie rodzaje kolagenu wyróżniamy?

Naukowcy wyróżniają aż 28 typów kolagenu, występujących w różnych częściach ciała. Różnią się one budową i składem aminokwasowym. Trzy z tych typów występują w popularnych suplementach, takich jak kolagen do picia czy kolagen w proszku

- typ I - najpowszechniej występujący w całym ciele, można go znaleźć niemal w każdej tkance ciała, zwłaszcza w ścięgnach, kościach, chrząstkach, skórze i całej tkance łącznej, 

- typ II - występuje przede wszystkim w chrząstce, 

- typ III - pojawia się tam, gdzie kolagen typu I, a oprócz tego w mięśniach, tętnicach i niektórych narządach wewnętrznych, m.in. wątrobie i śledzionie. 

Jak tracimy kolagen?

Zła wiadomość jest taka, że z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spowalnia. Proces ten zaczyna się już około 25 roku życia - po przekroczeniu tego wieku spada o około 1% rocznie. Efekty widać przede wszystkim w postaci siatki drobnych zmarszczek widocznych na naszej skórze, ale także coraz wyraźniejszego cellulitu, bólu stawów czy pogłębiających się problemach z trawieniem.

Głównym czynnikiem wpływającym na rozpad kolagenu jest wiek. Procesu starzenia nie można odwrócić, ale można wprowadzić pewne zmiany w swoim stylu życia i diecie, które zmniejszą jego niekorzystny wpływ. Warto unikać cukrów rafinowanych, tytoniu, nadmiernej ekspozycji na słońce, zanieczyszczeń powietrza, stresu, pilnować odpowiedniego poziomu składników odżywczych. Można również rozpocząć suplementację kolagenu, stosując na przykład popularny ostatnio kolagen rybi.

Główne korzyści z suplementacji kolagenu

Korzyści z przyjmowania kolagenu jako suplementu są już na tyle dobrze udokumentowane, że nie warto poddawać tego dyskusji. Działa on bardzo korzystnie na skórę, poprawiając jej elastyczność, jędrność i nawilżenie. Osoby przyjmujące go zauważyły również zmniejszenie widoczności cellulitu oraz poprawę stanu włosów i paznokci, które stały się mocniejsze.

Bardzo obiecująco oddziałuje kolagen na stawy - przede wszystkim, zmniejsza istniejące stany zapalne, wspierając osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporozę czy na chorobę zwyrodnieniową stawów. Kolagen na stawy w tabletkach jest także często stosowany przez intensywnie trenujących sportowców. Badania pokazały, że cierpieli oni na mniejszy ból stawów w porównaniu ze sportowcami, którzy nie stosowali takiego suplementu.

Dla osób zajmujących się sportem ciekawy może być również fakt, że kolagen pomaga w zwiększeniu masy mięśniowej, ponieważ dostarcza niezbędnych aminokwasów wspierających budowę, jak i regenerację mięśni po ćwiczeniach.

Ostatnią, choć nie mniej interesującą korzyścią z przyjmowania suplementów z kolagenem jest poprawa stanu jelit. Szczególnie powinny odnotować ją osoby, które cierpią na ich stany zapalne. Kolagen tworzy bowiem wyściółkę jelit i naprawia ich nieszczelności, powodujące, że niestrawione resztki pokarmu, w tym szkodliwe bakterie, przenikają barierę jelitową i dostają się do krwioobiegu. Dzięki suplementacji kolagenu jelita zostają odbudowane, poprawia się komfort trawienny i wchłanianie dobrych składników odżywczych.

Jaki kolagen wybrać?

Popularność kolagenu sprawiła, że preparat ten dostępny jest w różnych formach i wydaniach. Na półkach znajdziemy więc kolagen naturalny w proszku, jak i kolagen w tabletkach czy kapsułkach, zdarzają się także gotowe do spożycia  napoje z kolagenem. Który z nich wybrać? Warto kierować się swoją wygodą.

Kolagen w tabletkach opinie

Główną zaletą kolagenu w tabletkach jest łatwość przyjmowania. Kapsułki w których zamknięty jest poporcjowany kolagen, są łatwe do połknięcia, nawet jeśli nie mamy pod ręką żadnych płynów. Od razu zawierają też odmierzoną ilość, jaką powinniśmy przyjąć o danej porze dnia. Można zabrać je w podróż, mieć ze sobą zawsze w torebce czy plecaku. Jest to więc rozwiązanie dla osób aktywnych, często przemieszczających się.

Kolagen w proszku opinie

Kolagen w proszku dostępny jest w dużych opakowaniach, często z miarką w środku. Łączy się go z wodą lub innymi napojami, dlatego w sklepach bywa opisywany również jako kolagen do picia. To dobre rozwiązanie dla osób, które często spożywają np. owocowe szejki, a także dla tych, które potrzebują przypomnienia, żeby spożywać odpowiednią ilość wody. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości