Wiadomości

Złączki pneumatyczne - czym są i jak działają?

14 kwietnia 2022, 12:04, red, 16
Złączki pneumatyczne umożliwiają obsługę oraz korzystanie z instalacji sprężonego powietrza. Złącza oraz przewody są niezbędne przy dostosowywaniu urządzenia do danego projektu.

Złączki pneumatyczne są drobnymi podzespołami, które pełnią bardzo ważną funkcję w instalacji sprężonego powietrza. Są to elementy przyłączeniowe, które pozwalają na łączenie dwóch lub większej liczby elementów instalacyjnych. 

Złączki pneumatyczne pojawiają się na rynku również pod nazwą "złączki wtykowe". Dzięki swojej konstrukcji stają się niezbędne w każdej instalacji, która wymaga połączenia elementów pneumatycznych. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich surowców, są bardzo szczelne i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Złącza pneumatyczne dzielą się na kategorie i mogą być stosowane w zależności od danej instalacji. Według projektu mogą mieć nawet 5 przyłączy wlotowych bądź wylotowych. 

Złączki do powietrza montuje oraz demontuje się wyłącznie przy użyciu rąk. To bardzo proste, dlatego manualna obsługa w zupełności wystarczy, nie trzeba dysponować żadnymi profesjonalnymi narzędziami. Aby móc włożyć element w odpowiednie miejsce należy wcisnąć dany wąż w otwór pierścienia. Kolejnym krokiem jest przytrzymanie elementu, aby został odpowiednio i trwale zainstalowany, musi trafić do samego końca złączki. Chwytaki wówczas ulegają zacieśnieniu na obwodzie. Wtedy można mieć pewność, że przyłącze pneumatyczne zostało odpowiednio zamontowane. Z uwagi na pełnienie ważnej roli w instalacji sprężonego powietrza, każde złącze powinno być wykonane z surowców odpornych na wysokie ciśnienie. Złącze pneumatyczne można również prosto demontować poprzez silne wciśnięcie pierścienia zwalniającego do środka. 

Złącza pneumatyczne - rodzaje

Złączki do przewodów pneumatycznych można najczęściej zakupić w dwóch wersjach. Pierwsza z nich jest prosta, druga - kątowa. Przy czym jedna strona została wyprofilowana oraz przeznaczona do podłączenia przewodu pneumatycznego, natomiast druga do podłączenia przewodu (stąd obecność dodatkowego pierścienia). Złączki do pneumatyki znajdują zastosowanie głównie w przypadku przedłużania przewodów. 

Na rynku znajduje się również złącze pneumatyczne redukcyjne, które różni się od klasycznej wersji, gdyż jest przystosowane do przewodu o znacznie mniejszej średnicy, drugi koniec natomiast pozostaje gwintem, co powala na instalację na danym zaworze. Według ekspertów najprostsze w obsłudze są złączki zakończone sześciokątem, ponieważ do ich instalacji, w razie potrzeby, można wykorzystać klucz. Bardziej zaawansowane zestawy złączek mają zaślepki blokujące przepływ. Najpopularniejsze złącza pneumatyczne to  złączki typu quick oraz szybkozłączki f26. Coraz częściej klienci zamawiają również złączki pneumatyczne plastikowe. Przy wyborze złączki do powietrza warto zaciągnąć porady sprawdzonego dystrybutora.

Złączki pneumatyczne - zastosowanie 

Złączki pneumatyczne wyróżniają się przede wszystkim systemem szybkiego i łatwego montażu. Aby zainstalować opisywane elementy, nie trzeba dysponować profesjonalnymi narzędziami. Są powszechnie wykorzystywane w układach pneumatycznych. Złączka pneumatyczna nie wymaga również użycia kleju montażowego. W razie wystąpienia awarii złączka do powietrza może zostać szybko wymieniona. Instalacja zawierająca złącza wtykowe pneumatyczne jest zazwyczaj bardzo trwała oraz w stu procentach szczelna.

Złączki pneumatyczne, aby mogły być zastosowane na terenie państw UE, muszą spełniać określone standardy wyznaczone przez obowiązujące normy. Dzięki temu można mieć pewność, że dany podzespół będzie odpowiedni do instalacji polskich, niemieckich czy włoskich. Standaryzacja sprawia, że elementy mają zróżnicowane zastosowanie, w zależności od cech szczególnych, jednak zawsze są dopasowane do wskazanych instalacji. 

Złączki pneumatyczne są stosowane w różnych celach. Przede wszystkim jednak sprawdzają się podczas pracy z instalacjami sprężonego powietrza. Dzięki temu, że są bardzo proste w montażu i demontażu, można je dowolnie instalować. Produkty dostępne na rynku wykonane są z różnych surowców, w zależności od zastosowania konkretnych złączek. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości