• Dziś 12°/2°
  • Jutro 11°/1°
  • Pojutrze 11°/4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 48 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Druk IN-1 - co to jest i jak go wypełnić?

7 kwietnia 2022, 13:18, red
Każdy, kto kupił jakąkolwiek nieruchomość jest zobowiązany do tego, aby zgłosić ten fakt właściwemu organowi podatkowemu. Zgłoszenie nabycia odbywa się poprzez wypełnienie formularza IN-1, który dostępny jest w każdym urzędzie. Jego wypełnienie moze jednak sprawiać pewne problemy płatnikom, a brak prawidłowego wypisania druku skutkować może karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Jak więc zgłosić nabycie nieruchomości i jak wypełnić druk IN-1?

Zgłoszenie nabycia nieruchomości

Zakup nieruchomości powinien być zgłoszony w urzędzie gminy lub miasta przez specjalnie przygotowany druk IN-1. Nabywcy muszą podać w nim wszystkie niezbędne informacje, które przyczyniają się do ustalenia wysokości podatku. Wzory takich formularzy dostępne są na stronach internetowych urzędów. Co istotne, należy pamiętać o tym, aby korzystać z druków, które udostępniają właściwe dla lokalizacji nieruchomości organy, ponieważ każdy z nich ma swój wzór. Warto pamiętać o tym, że zgłoszenie na niewłaściwym dokumencie traktowane jest jak brak zgłoszenia, co skutkuje odpowiedzialnością karno-skarbową. Jak wypełnić druk IN-1? Takie informacje dostępne są z reguły na stronach urzędów gminy lub miasta.

Ile wynosi podatek od nieruchomości?

Wysokość podatku do opłacenia ustalana jest indywidualnie na podstawie informacji zawartych w formularzu. Odpowiedzialny za ustalenie oraz poinformowanie o wysokości daniny nabywcę jest właściwy organ podatkowy, który wysyła właścicielowi nieruchomości stosowną decyzję. Zazwyczaj robi to poprzez wysłanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Co istotne, decyzja jest wysyłana na adres, jaki płatnik podał w złożonym formularzu IN-1. W dokumencie znajdują się informacje nie tylko o wysokości opłat, ale także o terminie, w jakim należy uiścić należność.  

Co to jest korekta deklaracji IN-1?

Raz na jakiś czas organy podatkowe dokonują porównania i uściślenia danych, które zostały zawarte w złożonych deklaracjach i informacjach podatkowych z danymi znajdującymi się w ewidencji gruntów i budynków oraz zdjęciami lotniczymi nieruchomości. Jeśli urzędnicy stwierdzą jakiekolwiek nieprawidłowości, wysyłają prośbę do podatników o przeprowadzenie szczegółowej weryfikacji deklaracji złożonych w urzędach ze stanem faktycznym zabudowy. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie korekty deklaracji. 

Jakie zmiany wpływają na wysokość podatku? 

Może się zdarzyć sytuacja, że w danym roku podatkowym dojdzie do pewnych zmian, które będą miały wpływ na wysokość należności za podatek od nieruchomości. Przykładem może być wynajęcie nieruchomości mieszkalnej na prowadzenie działalności gospodarczej. W takiej sytuacji następuje zmiana przeznaczenia lokalu, budynku lub gruntów, co przekłada się na zwiększenie stawki podatku. W przypadku sytuacji odwrotnej stawka powinna ulec obniżeniu. O powstaniu zmian należy poinformować urząd w ciągu 14 dni od dnia, w którym one nastąpiły. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości