• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 71 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Konto oszczędnościowe – o czym warto pamiętać?

6 kwietnia 2022, 08:21, red
Zdecydowana większość osób zdaje sobie sprawę z tego, z jak ogromnym komfortem psychicznym wiąże się posiadanie oszczędności. Zapewnia ono poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. I choć zgodnie z przysłowiem pieniądze szczęścia nie dają, doświadczenie pokazuje, że w wielu przypadkach posiadanie kapitału pozwala uniknąć poważnych problemów, stwarza szansę na rozwój i realizację wyznaczonych celów. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie instrumentami finansowymi pozwalającym na pomnażanie gromadzonych środków cieszy się tak dużym zainteresowaniem klientów. Jednym z najczęściej przez nich wybieranych jest konto oszczędnościowe. Czym jest ten rodzaj rachunku i o czym warto pamiętać, decydując się na jego założenie?

Jak działa konto oszczędnościowe?

Prowadzenie konta oszczędnościowego jest jedną z popularniejszych metod gromadzenia kapitału. Popularność zawdzięcza przede wszystkim swojej elastyczności. W odróżnieniu od innych instrumentów oszczędnościowych (np. lokaty) warunki prowadzenia konta oszczędnościowego nie zakładają żadnych ograniczeń w zarządzaniu zgromadzonymi na nim środkami. Dotyczy to zarówno wysokości ulokowanej na nim kwoty, jak i częstotliwości oraz wysokości wpłat. Takie same zasady dotyczą wypłat. W przypadku konta oszczędnościowego jego posiadacz przez cały czas ma nieograniczony dostęp do swoich środków i może nimi zarządzać w dowolny sposób, zupełnie inaczej niż ma to miejsce na lokacie. Założenie tej ostatniej oznacza zamrożenie na jakiś czas umieszczonego na niej kapitału, a przedwczesna wypłata środków bardzo często oznacza utratę wypracowanego zysku. Ograniczenia bardzo często dotyczą też wysokości minimalnej kwoty, jaka upoważnia do założenia lokaty. Tymczasem decydując się na prowadzenie rachunku oszczędnościowego, jego właściciel sam decyduje o tym, ile chce umieścić na nim pieniędzy i przez jaki czas zamierza je przechowywać. Ponadto w każdej chwili może z niego wypłacić dowolną kwotę, bez żadnego ryzyka utraty wypracowanych zysków. Tak duża doza elastyczności w zarządzaniu własnym kapitałem pozwala na bezproblemowe zgromadzenie oszczędności w dowolnej kwocie.

Zanim założysz…

Samo otworzenie rachunku oszczędnościowego jest bardzo proste, nie wymaga żadnych skomplikowanych formalności. Zdecydowanie trudniejszy jest wybór najbardziej atrakcyjnej oferty. W swoich decyzjach pod uwagę należy wziąć przede wszystkim proponowaną wysokość oprocentowania. To od niej zależy zysk z ulokowanej na rachunku kwoty. Wysokość oprocentowania proponowana przez poszczególne banki może się od siebie różnić, dlatego warto zapoznać się z kilkoma kolejnymi ofertami przed podjęciem ostatecznej decyzji odnoszącej się do otworzenia konta w wybranej placówce. Poza oprocentowaniem warto zwrócić uwagę również na wysokość opłat za prowadzenie rachunku i za przelewy. Te ostatnie w przypadku rachunków oszczędnościowych bywają zazwyczaj wyższe niż na rachunkach podstawowych. Czynnik ten należy uwzględnić zwłaszcza w kontekście własnych potrzeb w tym zakresie. Jeśli konto oszczędnościowe rzeczywiście ma się stać metodą na oszczędzanie, wówczas należy założyć, że ilość owych przelewów będzie znikoma. Jeżeli zaś w prowadzeniu rachunku oszczędnościowego uwzględnia się możliwość częstego podejmowania z niego środków, wówczas koszty wynikające z tego faktu mogą przewyższać zyski. W takiej sytuacji lepiej poszukać innej metody oszczędzania, bardziej dopasowanej do swoich oczekiwań. Trzeba pamiętać również o tym, że samo założenie konta oszczędnościowego nie pomoże zgromadzić kapitał, jeśli nie będzie połączone ze zdeterminowaniem i samodyscypliną. Jest to metoda, która ułatwia oszczędzanie, ale musi być stosowana konsekwentnie. W przeciwnym razie nawet najkorzystniejsze warunki prowadzenia konta nie pozwolą zgromadzić zadowalającej kwoty.

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-warto-zakladac-konto-oszczednosciowe

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości