• Dziś 10°/3°
  • Jutro /4°
  • Pojutrze /-2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Mieszkańcy nie czują się bezpiecznie w Gorzowie

4 kwietnia 2022, 14:22
fot. archiwum
Znamy wyniki ankiety na temat bezpieczeństwa w Gorzowie. Aż 52,7% mieszkańców nie czuje się bezpiecznie w mieście. Wyniki ankiety posłużyły do opracowania miejskiego programu zapobiegania przestępczości na lata 2022-2024. Uchwała w tej sprawie zostanie podjęta podczas wtorkowej Sesji Rady Miasta Gorzowa.

Podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się we wtorek 5 kwietnia radni podejmą uchwałę w sprawie "Miejskiego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla miasta Gorzowa na lata 2022-2024". Program został opracowany na podstawie analizy zagrożeń występujących na terenie miasta Gorzowa. W tym celu mieszkańcy Gorzowa mogli na początku roku wypełnić specjalnie stworzoną ankietę, która zawierała 13 pytań, w większości zamkniętych z propozycjami odpowiedzi.

Ankieta pojawiła się w styczniu 2022 roku również na portalu gorzowianin.com. - Wyniki ankiety pomogą w ocenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, w zmniejszeniu przestępczości na terenie naszego miasta i będą stanowić podstawę przy tworzeniu tego programu. Wyniki ankiety, po ich opracowaniu, zostaną przedstawione mieszkańcom Gorzowa – mówił w styczniu Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

W ankiecie na temat bezpieczeństwa wzięły udział 1092 osoby. A jakie są jej wyniki? Jak się okazało, aż 52,7% mieszkańców nie czuje się bezpiecznie w Gorzowie. Natomiast 47,3% gorzowian czuje się bezpiecznie w mieście. 

Tak wyglądały natomiast szczegółowe odpowiedzi na pytanie „Czy czuje się pan/pani bezpiecznie w Gorzowie”. 40,6% odpowiedziało „raczej tak”, 6,7% wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”, natomiast 35% mieszkańców odpowiedziało „raczej nie”, a 17,7% zaznaczyło odpowiedź „zdecydowanie nie”. 

Jak wynika z przeprowadzonej ankiety, największymi zagrożeniami dla mieszkańców Gorzowa są bójki i pobicia, niszczenie mienia i chuligaństwo oraz zagrożenia w ruchu drogowym, czyli wypadki i potrącenia. Natomiast najważniejszymi czynnikami wpływającymi na poprawę bezpieczeństwa w Gorzowie są: monitoring miejski, patrole policji oraz oświetlenie ulic.

Z kolei policja podkreśla, że poczucie bezpieczeństwa, a realne zagrożenie oraz statystyki dotyczące bezpieczeństwa to dwie różne kwestie. Ponadto policyjne statystyki pokazują, że liczba przestępstw oraz wypadków systematycznie spada.  - Z zaskoczeniem przyjmujemy wyniki ankiety,  bo przestępczość z roku na rok jest  coraz mniejsza. Spada liczba  przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie, o których wspominają ankietowani. Znacznie poprawia się także bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego też olicjanci nadal będą intensywnie pracować na rzecz bezpieczeństwa  mieszkańców Gorzowa - mówi Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości