• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Szkolenie online – jak sprawić, aby było efektywne?

14 lutego 2022, 11:27, red
Epidemia koronawirusa spowodowała gwałtowny wzrost popularności szkoleń online, a także wszelkiego typu kursów, warsztatów, webinarów czy konferencji prowadzonych przez Internet. Ich uczestnicy wciąż jednak uważają, że szkolenie online nie jest tak efektywne jak w sali szkoleniowej. Jak więc poprawić efektywność szkolenia online?

Popularność szkoleń online

Szkolenia online nie pojawiły się oczywiście wraz z ograniczeniami w organizowaniu spotkań wprowadzonymi w związku z epidemią koronawirusa. Ich popularność rośnie regularnie od wielu lat, i to zarówno tych realizowanych na żywo, jak i wszelkiego typu internetowych szkoleń e-learningowych, multimedialnych i tym podobnych. Analiza zapytań pojawiających się w największych wyszukiwarkach internetowych nie pozostawia jednak złudzeń, że epidemia spowodowała prawdziwy boom na szkolenia online oraz kursy online.

Wielu uczestników szkoleń online oraz kursów realizowanych przez Internet wskazuje, że ich efektywność nie jest tak wysoka jak tradycyjnych szkoleń organizowanych w sali szkoleniowej. Uczestnicy podkreślają trudności z koncentracją i zmęczenie spowodowane wielogodzinnym czasem spędzanym przed komputerem, ograniczenia w komunikacji z prowadzącym i innymi uczestnikami szkolenia, a także niższe zaangażowanie uczestników w zajęcia, ćwiczenia czy dyskusję. To tylko wybrane wyzwania pojawiające się w związku z udziałem w szkoleniu online.

Jednocześnie oferta szkoleń, kursów, warsztatów i innego typu spotkań realizowanych online bardzo szybko rośnie. W największym polskim serwisie ze szkoleniami na https://eventis.pl/szkolenia znajdziemy ponad 7 000 różnych tytułów szkoleń, z czego blisko 40% to właśnie szkolenia online. Dla mieszkańców mniejszych miast szkolenia online są często jedynym wyborem. Nawet w Gorzowie, który nie należy do najmniejszych miast oferta szkoleń czy kursów stacjonarnych jest niestety ograniczona, więc osoby szukające specjalistycznych tematów szkoleń zdane są na szkolenie przez Internet.

Jak więc zapewnić dobre doświadczenia uczestnikom i zorganizować szkolenie online, które jakością będzie dorównywać tym tradycyjnym?

Szkolenie online – jak poprawić jego efektywność?

Organizując szkolenie online, warto uwzględnić kilka uwag, które spowodują, że ocena naszego szkolenia wśród jego uczestników będzie zdecydowanie wyższa.

  1. Zbuduj zaangażowanie uczestników. Skuteczność szkolenia wymaga zaangażowania uczestników w zajęcia. Podstawową kwestią, na którą powinni się umówić zarówno prowadzący, jak i uczestnicy szkolenia online to pełne poświęcenie się zajęciom. Niedopuszczalne jest jednoczesne załatwianie innych spraw, np. łączenie szkolenia z codziennymi zadaniami na stanowisku pracy.
  2. Przełam bariery. Dobre szkolenie to nie tylko takie, kiedy prowadzący przygotowany jest do zajęć, a program podany w sposób wyczerpujący i ciekawy. Uczenie się odbywa się również poprzez wymianę doświadczeń, dyskusję, spostrzeżenia innych uczestników. Wymaga to zarówno włączonej kamery i mikrofonu, jak i rundki zapoznawczej, w trakcie której uczestnicy przedstawią się, powiedzą w jakiej branży pracują i z jakimi oczekiwaniami przychodzą na szkolenie. Pozwoli to przełamać lody i nawiązać relacje niezbędne, aby pojawiła się współpraca.
  3. Szkól poprzez zabawę. Nawet najlepszy wykład czy prezentacja stają się wcześniej czy później nużące. Dlatego zajęcia w trakcie szkolenia online powinny składać się z szeregu elementów, w tym takich które pozwalają rozluźnić się uczestnikom, odpocząć i poczuć przyjemność z udziału w szkoleniu. Czasami mogą to być nawet krótkie gry czy zabawy nie związane z tematem szkolenia – ich zadaniem nie jest tylko nauczenie uczestników danego zagadnienia, ale przede wszystkim złapanie oddechu pomiędzy partiami materiału.
  4. Zaplanuj więcej przerw. W programie szkolenia online powinno się znaleźć więcej przerw niż w tradycyjnym szkoleniu. Warto podpowiedzieć uczestnikom, że w trakcie przerwy powinni oderwać się od komputera, zaczerpnąć świeżego powietrza czy też przygotować sobie kawę. Bezwzględnie zalecany jest odpoczynek i dla oczu i dla kręgosłupa.
  5. Używaj narzędzi do współpracy. Wiele szkoleń online w początkowej fazie bazowało na wyświetlaniu slajdów, ewentualnie dyskusji. Współczesne narzędzia i technologie internetowe pozwalają jednak rysować na wspólnej tablicy, wypełniać interaktywne quizy, przeprowadzać błyskawiczne ankiety z prezentacją wyników czy też wspólnie pracować nad dokumentami. Wykorzystaj potencjał drzemiący w tych narzędziach. Nawet proste narzędzia znacząco podniosą efektywność szkolenia.
  6. Zbieraj informację zwrotną w trakcie szkolenia. Realizując szkolenie w sali szkoleniowej szybko zauważamy elementy komunikacji niewerbalnej pozwalające nam zauważyć, czy uczestnicy rozumieją omawiany temat, czy nadążają za tempem zajęć itp. Jest to dużo trudniejsze w trakcie szkolenia online. Dlatego na bieżąco proś o informację zwrotną i pozwól zadawać pytania i zgłaszać uwagi. Wykorzystaj też szybkie ankiety do zweryfikowania czy uczestnikom udaje się zapamiętać omówione zagadnienia.

Przyszłość szkoleń online

Przyszłość szkoleń online zależy nie tylko od ograniczeń w przemieszczaniu, ale przede wszystkim od odpowiedniego przygotowania ich jakości. Jeśli uczestnicy będą czuli, że szkolenie online zrealizowało ich potrzeby, a przy tym było ciekawe i przyjemne, ich popularność na pewno będzie rosła.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości