• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Jak przebiega sterylizacja w autoklawach?

31 stycznia 2022, 11:35
Autoklawy to niezbędne urządzenia, szczególnie gdy pracujemy z narzędziami, które mają kontakt z ludzką skórą i mogą prowadzić do przerwania jej ciągłości. T

Takie przyrządy muszą być regularnie i dokładnie sterylizowane, abyśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo naszym pacjentom i klientom. Sterylizacja to nic innego jak wprowadzenia narzędzia w stan jałowości, co oznacza, że nie ma na nim żadnych drobnoustrojów.

Jak przygotować się do sterylizacji?

Bardzo ważne podczas procesu sterylizacji jest zabezpieczenie samego siebie. Niezbędne są do tego rękawice ochronne, które stanowią tarczę nie tylko dla mikroorganizmów przebywających na naszym sprzęcie, ale również chronią nas przed bezpośrednim kontaktem z gorącą wodą czy powietrzem, które może nas poparzyć. Będą one potrzebne również w trakcie przygotowywania sprzętu do sterylizacji. Wstępnie należy opłukać wszystkie narzędzia i do tego również będą nam potrzebne rękawice ochronne.

Ważne jest, aby były to rękawiczki odpowiednio przystosowane do tego rodzaju zastosowań. Muszą być grubsze niż te standardowe i powinny skutecznie chronić nas przed skaleczeniami i być odporne na rozcięcia.

Zanim przystąpimy do sterylizacji przez autoklawy, powinniśmy dokonać wstępnej dezynfekcji wszystkich narzędzi, które nie są jednorazowe. Jest to proces, który zabija wiele rodzajów bakterii, ale dużo z nich jedynie dezaktywuje. Aby skutecznie zabić wszystkie mikroorganizmy, konieczna jest sterylizacja. Dezynfekcję możemy przeprowadzić za pomocą odpowiednio wysokiej temperatury lub poprzez użycie środków chemicznych do tego przeznaczonych.

Aby wykonać skuteczny zabieg sterylizacji narzędzi, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie foliowe koperty, które zabezpieczą nasze przedmioty przed dodatkowymi zanieczyszczeniami.

Jak wygląda sterylizacja właściwa w autoklawie?

Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest zapakowanie narzędzi do komory autoklawu. Należy pamiętać o zasadzie, że cięższe narzędzia kładziemy na samym dole urządzenia. Autoklawy posiadają wiele różnych programów, które pozwalają dopasować proces sterylizacji do wielkości oraz struktury przedmiotów w komorze sterylizacyjnej. Warto upewnić się, czy nasze narzędzia są zupełnie gładkie, czy też posiadają pory lub chropowatą nawierzchnię. Będzie ona wymagała dokładniejszej i jednocześnie delikatniejszej sterylizacji, która nie naruszy jej struktury. Jest to jednoznaczne, z tym że gładsze narzędzia możemy wyjaławiać krócej.

Aby sterylizacja była udana, należy pamiętać o zastosowaniu wody destylowanej. Po zakończeniu procesu narzędzia powinny wyschnąć i ostygnąć, dlatego powinniśmy je wyjąć z maszyny sterylizującej. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo ludzi, którzy nam ufają i korzystają z naszych usług jest najważniejsze, dlatego warto oznaczyć jałowe narzędzia. Na opakowaniu zapisujemy datę sterylizacji, aby mieć pewność, że używamy czystych i bezpiecznych przedmiotów.

Jak upewnić się, że nasze narzędzia zostały dobrze wysterylizowane?

Autoklawy to urządzenia, które z dużą dokładnością wyjaławiają narzędzia do pracy. Warto jednak kontrolować ich skuteczność, aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo sobie i swoim pacjentom. W tym celu można wykonać testy chemiczne lub biologiczne, które pozwolą nam sprawdzić, czy narzędzia są czyste i gotowe do pracy.

Jeżeli chcecie zapoznać się parametrami różnej klasy autoklawów, warto zapoznać się ze sprzętem dostępnym na stronie internetowej https://cosmed24.pl/dezynfekcje-i-sterylizacja/autoklawy-kosmetyczne-medyczne/.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości