Takie przyrządy muszą być regularnie i dokładnie sterylizowane, abyśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo naszym pacjentom i klientom. Sterylizacja to nic innego jak wprowadzenia narzędzia w stan jałowości, co oznacza, że nie ma na nim żadnych drobnoustrojów.
Bardzo ważne podczas procesu sterylizacji jest zabezpieczenie samego siebie. Niezbędne są do tego rękawice ochronne, które stanowią tarczę nie tylko dla mikroorganizmów przebywających na naszym sprzęcie, ale również chronią nas przed bezpośrednim kontaktem z gorącą wodą czy powietrzem, które może nas poparzyć. Będą one potrzebne również w trakcie przygotowywania sprzętu do sterylizacji. Wstępnie należy opłukać wszystkie narzędzia i do tego również będą nam potrzebne rękawice ochronne.
Ważne jest, aby były to rękawiczki odpowiednio przystosowane do tego rodzaju zastosowań. Muszą być grubsze niż te standardowe i powinny skutecznie chronić nas przed skaleczeniami i być odporne na rozcięcia.
Zanim przystąpimy do sterylizacji przez autoklawy, powinniśmy dokonać wstępnej dezynfekcji wszystkich narzędzi, które nie są jednorazowe. Jest to proces, który zabija wiele rodzajów bakterii, ale dużo z nich jedynie dezaktywuje. Aby skutecznie zabić wszystkie mikroorganizmy, konieczna jest sterylizacja. Dezynfekcję możemy przeprowadzić za pomocą odpowiednio wysokiej temperatury lub poprzez użycie środków chemicznych do tego przeznaczonych.
Aby wykonać skuteczny zabieg sterylizacji narzędzi, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie foliowe koperty, które zabezpieczą nasze przedmioty przed dodatkowymi zanieczyszczeniami.
Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest zapakowanie narzędzi do komory autoklawu. Należy pamiętać o zasadzie, że cięższe narzędzia kładziemy na samym dole urządzenia. Autoklawy posiadają wiele różnych programów, które pozwalają dopasować proces sterylizacji do wielkości oraz struktury przedmiotów w komorze sterylizacyjnej. Warto upewnić się, czy nasze narzędzia są zupełnie gładkie, czy też posiadają pory lub chropowatą nawierzchnię. Będzie ona wymagała dokładniejszej i jednocześnie delikatniejszej sterylizacji, która nie naruszy jej struktury. Jest to jednoznaczne, z tym że gładsze narzędzia możemy wyjaławiać krócej.
Aby sterylizacja była udana, należy pamiętać o zastosowaniu wody destylowanej. Po zakończeniu procesu narzędzia powinny wyschnąć i ostygnąć, dlatego powinniśmy je wyjąć z maszyny sterylizującej. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo ludzi, którzy nam ufają i korzystają z naszych usług jest najważniejsze, dlatego warto oznaczyć jałowe narzędzia. Na opakowaniu zapisujemy datę sterylizacji, aby mieć pewność, że używamy czystych i bezpiecznych przedmiotów.
Autoklawy to urządzenia, które z dużą dokładnością wyjaławiają narzędzia do pracy. Warto jednak kontrolować ich skuteczność, aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo sobie i swoim pacjentom. W tym celu można wykonać testy chemiczne lub biologiczne, które pozwolą nam sprawdzić, czy narzędzia są czyste i gotowe do pracy.
Jeżeli chcecie zapoznać się parametrami różnej klasy autoklawów, warto zapoznać się ze sprzętem dostępnym na stronie internetowej https://cosmed24.pl/dezynfekcje-i-sterylizacja/autoklawy-kosmetyczne-medyczne/.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |