• Dziś /-5°
  • Jutro -1°/-7°
  • Pojutrze -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Polski Ład: dom do 70 mkw. bez formalności - małe, wygodne, ekonomiczne

28 stycznia 2022, 12:18, red
Olbrzymi program rządowy zwany Polskim Ładem na początku roku 2022 spowodował tyle samo nadziei, co zamieszania. Zdania ekspertów są podzielone. Jedno jest jednak pewne - zgodnie z zapisami Nowego Ład

Polski Ład i budowa domu - podstawowe informacje

Od 3 stycznia roku 2022 możemy korzystać z programu “Dom bez formalności”, który jest elementem pakietu ustaw wchodzących w skład tzw. Polskiego Ładu. W naszym artykule będziemy unikać zagadnień politycznych i ograniczymy się jedynie do przedstawienia faktów związanych z nowymi zasadami budowy małych domów do 70 m2, które są istotne dla każdego, kto taki dom chce wznieść.

Metraż nowego domu nie przekraczający ustawowych 70 m2 jest od teraz przepustką do rozpoczęcia budowy na podstawie samego zgłoszenia. Unikamy zatem wielu żmudnych i kosztownych formalności. Nie musimy mieć nawet pozwolenia na budowę, nie musimy zatrudniać osoby nadzorującej prace budowlane, odpada także konieczność borykania się ze wszelkiego rodzaju biurokracją - to osoba budująca dom bierze na siebie całą odpowiedzialność za przedsięwzięcie. Wielu zwraca uwagę, że takie postawienie sprawy jest nazbyt daleko idącym rozluźnieniem przepisów i często jest określane mianem “samowoli budowlanej”, lecz - nadal trzymając się faktów - okres budowy znacznie się skraca, a sama budowa staje się tańsza.

Tutaj mogą Państwo przejrzeć doskonałe projekty domów energooszczędnych - domoweklimaty.pl - ta pracownia architektoniczna posiada nadzwyczaj wiele projektów domów spełniających kryteria Polskiego Ładu w budownictwie.

Gdzie szukać domów spełniających warunki budowy w Polskim Ładzie

Oczywiście nie każdy projekt domu może być zrealizowany zgodnie z programem “Dom bez formalności”. Głównym czynnikiem kwalifikującym jest powierzchnia domu, która nie może przekraczać 70 m2. Zanim przejdziemy do dalszych szczegółów chcielibyśmy zapoznać Państwa z jedną z najlepszych lub być może po prostu najlepszą ofertą domów tego rodzaju w kraju. Znów wybraliśmy profesjonalistów z DomoweKlimaty.pl - pod tym linkiem do architektów z pracowni znajdą Państwo wyłącznie domy do 70 m2. Polecamy.

Z kolei powiedzmy jeszcze więcej o samych zasadach i nowych warunkach budowania małych domów w Polskim Ładzie.

Dom do 70 m2 - co jeszcze musimy wiedzieć?

Za ten “budowlany skrawek” w Polskim Ładzie jest odpowiedzialne przede wszystkim Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Kryteria ustawowe wspominają o podanym już wyżej metrażu, ale też o tym, że dom nie może posiadać więcej niż dwie kondygnacje i “ma zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe”. Ustawodawca uprościł procedury do minimum. W tym systemie nie musimy nawet prowadzić dziennika budowy. Jeśli budujemy dom poza obszarem objętym planem zagospodarowania przestrzennego, to pozytywną odpowiedź z urzędu, która pozwoli nam rozpocząć budowę, otrzymamy w czasie krótszym niż 3 tygodnie.

Spełnienie warunków wiąże się także z wolnością od ingerencji w budowę domu przez instytucje zajmujące się sprawami budowlanymi. Wyrażenie “dla własnych potrzeb mieszkaniowych” znaczy, że budynek ma służyć wyłącznie jako miejsce zamieszkania. Nowe zasady czynią z nas inwestorów i samodzielne podmioty - to my, budujący dom, ponosimy odpowiedzialność. Potem zwyczajnie kupujemy projekt domu i zgłaszamy zwykłe zawiadomienie do instytucji nadzorujących budowy - i już możemy startować.

Ten pomysł jest możliwy do realizacji od nowego roku. Nie wiemy w tej chwili jakie będzie miał skutki, ile osób skorzysta z programu, czy będzie wiązał się z np. nadużyciami, itd. Wiemy jedynie to, o czym mówiliśmy: wybudowanie małego domu do 70 m2 stało się odtąd łatwiejsze, szybsze i tańsze.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości