• Dziś /-2°
  • Jutro /0°
  • Pojutrze /2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 88 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Kotły CO – co musisz o nich wiedzieć?

14 stycznia 2022, 09:13
Coraz większa świadomość klimatyczna w społeczeństwie wywarła wpływ na sposób ogrzewania gospodarstw domowych. Wymiana starego pieca węglowego na kotły CO to dobra inwestycja na długie lata.

Coraz większa świadomość klimatyczna w społeczeństwie wywarła wpływ na sposób ogrzewania gospodarstw domowych. Wymiana starego pieca węglowego na kotły CO to dobra inwestycja na długie lata. Są one wydajne i proste w obsłudze oraz instalacji. Kotły CO, a także paliwo, które się w nich stosuje, zyskują na popularności. Zobacz, co musisz wiedzieć o kotłach CO.

Różnica między kotłem a piecem

Terminy kocioł i piec są stosowane wymiennie, jednak oznaczają dwie różne rzeczy. Podstawową różnicą między nimi jest sposób wytwarzania energii. Piec generuje ciepło wyłącznie w miejscu, w którym się znajduje poprzez promieniowanie i konwekcję. Kotły natomiast wytwarzają ciepło, którym można ogrzać wiele pomieszczeń jednocześnie za pomocą szeregu połączeń z instalacją grzewczą. Energia, którą produkuje, ogrzewa powietrze i wodę, w zależności od zapotrzebowania mieszkańców. Nowoczesne kotły CO są wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, a także wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska czy systemy kierujące działaniem tych urządzeń. Dzięki temu kotły CO stają się bezobsługowe i nie wymagają dużego nakładu pracy człowieka. Kotły CO producenta Stalmark wykazują wszystkie te cechy.

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając kotły CO?

Każdy dom wyróżnia się innym rozkładem pomieszczeń, co wymaga dopasowania innego rodzaju kotła CO. Producent zawsze podaje specjalne zalecenia i wymagania, które dotyczą użytkowania pieca i stosowania odpowiedniego paliwa. Należy wówczas przemyśleć czy zaprezentowane cechy danego kotła są wystarczające i dopasowane do twoich potrzeb. Zwróć także uwagę na pojemność pojemnika na paliwo stałe, aby wiedzieć, jak często należy je dosypywać lub opróżniać popiół. Kotły CO działają na jednym wypełnieniu od kilku godzin do nawet kilku dni. Istotna jest także możliwość sterowania ilością spalanego paliwa oraz automatyczne dopasowywanie temperatury do potrzeb mieszkańców. Warto zastanowić się także nad wydajnością paliwa oraz jego kosztem, a również nad tym jaki wpływ ma na środowisko naturalne.

Kotły CO na pellet 

Kotły na pellet charakteryzują się automatycznym przekaźnikiem paliwa z podajnika do paleniska. Po umieszczeniu pelletu w podajniku grzałki elektryczne rozpalają paliwo i od tego momentu wentylatory oraz podajniki pracują samoistnie. Niektóre kotły posiadają również automatyczne czujniki temperatury. Takie kotły CO są niemalże samoobsługowe, wymagają niewielkiego nakładu pracy człowieka. Pellet również zapewnia długotrwały czas pracy na jednym załadunku, ponieważ jest wysokokaloryczny i długo utrzymuje ciepło. Oczyszczanie takiego kotła nie jest trudne, ponieważ wystarczy co jakiś czas opróżnić niewielką ilość popiołu. 

Kotły CO na ekogroszek

Dobry kocioł na ekogroszek powinien wyróżniać się wysoką efektywnością pracy. W zależności od swoich potrzeb należy dobrać odpowiednią moc kotła, aby poprawnie ogrzewał cały dom. Kotły na ekogroszek charakteryzują się podajnikami ślimakowymi, które przekładają się na wygodną obsługę. Podajnik transportuje paliwo do paleniska, gdzie spala się taka ilość paliwa, jaka jest potrzebna do uzyskania odpowiedniej temperatury. Kotły na ekogroszek są wydajne, ponieważ wystarczy napełnić je raz na kilka dni (3-7), po czym opróżnić pojemnik na popiół dwa razy w tygodniu.

Kotły CO – podsumowanie

Kotły CO wykorzystują różnego rodzaju paliwo, dlatego samodzielnie musisz określić, co najbardziej opłaci się w twoim domu. Zwykle do konkretnego rodzaju materiałów eksploatacyjnych przeznaczony jest inny kocioł. Podczas wyboru warto uwzględnić zmiany klimatyczne.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości