• Dziś 11°/6°
 • Jutro 11°/7°
 • Pojutrze 11°/3°
 • Jakość powietrza (CAQI): 19 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Kołdra obciążeniowa – jak korzystnie oddziałuje na ludzki organizm

7 stycznia 2022, 13:32, red
Odpoczynek po ciężkim dniu pracy to jedna z rzeczy pozwalających długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Tryb życia, jaki coraz częściej prowadzimy, powoduje jednak rosnące problemy ze snem, nie tylko trudności z zasypianiem, ale i bezsenność, stan, którego nie powinno się w żadnym wypadku lekceważyć.

Warto zastosować skuteczne rozwiązania usuwające te zaburzenia, a jednym z zalecanych jest kołdra obciążeniowa, znana też jako koc obciążeniowy lub grawitacyjny, a jej nacisk pomoże złagodzić objawy wielu dolegliwości.

Dlaczego wieczorem nie możemy zasnąć?

Wiemy już, że spokojny, mocny sen, trwający co najmniej 7-8 godzin pozwala zregenerować organizm nawet po największym wysiłku fizycznym lub psychicznym. Kiedy rano wstajemy w pełni wypoczęci, to mamy jednocześnie siłę i energię pozwalającą sprostać wszystkim wyzwaniom nowego dnia. Stajemy się też odporniejsi na ewentualne sezonowe infekcje czy poważniejsze schorzenia i w osiągnięciu tego pomaga przykrywanie się kołdrą obciążeniową.

Zanim jednak po nią sięgniemy, powinniśmy dowiedzieć się, co sprawia, że wieczorem przewracamy się godzinami na łóżku nie mogąc zasnąć, a najczęstsze przyczyny to:

 • niewłaściwy poziom hormonów odpowiedzialnych za sen;
 • nieprawidłowości pracy serca i układu krwionośnego;
 • stres i inne zaburzenia o podłożu psychicznym, stany lękowe, nerwica, zespół stresu pourazowego, depresja, choroba dwubiegunowa afektywna;
 • źle zbilansowana dieta, uboga w składniki odżywcze, tłusta i wysokokaloryczna;
 • RLS, czyli zespół niespokojnych nóg
 • nieodpowiednia twardość materaca;
 • niebieskie światło emitowane przez urządzenia używane przed snem np. tablet czy smartfon;
 • brak higieny snu, w tym nieregularne godziny kładzenia się spać.

Jak szybko zasnąć – sprawdzone, zalecane metody

Na powyższych przykładach widać, że wielu problemom ze snem sami jesteśmy winni, dlatego powinniśmy zmienić swoje dotychczasowe nawyki, aby uniknąć ich w przyszłości. Wśród zalecanych metod umożliwiających przyspieszenie samego procesu zasypiania i dających zdrowy, mocny sen, jedno z czołowych miejsc zajmuje kołdra obciążeniowa. Warto także zainteresować się fachowymi poradami, jakie znajdziemy pod adresem sleep-changer.com/pl/jak-szybko-zasnac/, spośród których specjaliści podkreślają:

Unikanie mocnej herbaty i kawy

Mówimy tu oczywiście o czarnej herbacie, nadmiernie pobudzającej, po której na pewno nie uda nam się zasnąć. Podobnym działaniem charakteryzuje się czarna, mocna kawa, pełna energetyzującej i pobudzającej kofeiny, przydatnej rano, lecz nie wieczorem. Kawę i czarną herbatę lepiej zastąpić herbatkami ziołowymi, a najskuteczniej relaksuje i wycisza filiżanka naparu z melisy. Pamiętajmy także, że picie dużych ilości napojów przed snem sprawi, że w nocy obudzi nas pełen pęcherz.

Relaksującą, ciepłą kąpiel

Celowo użyliśmy słowa ciepła, bo wieczorna kąpiel lub prysznic nie mogą być za gorące, a optymalna temperatura wody wynosi około 40 stopni. Kąpieli nie wolno także brać bezpośrednio przed snem, a jeśli lubimy „moczenie się” w wannie, to do wody możemy dodać aromatyzujących i jednocześnie odprężających ziół, wspomnianej melisy, rumianku albo nagietka.

Ćwiczenia oddechowe

Połączone z technikami relaksacyjnymi np. według metody Schutza czy Jacobsona, odprężające, wyciszające nagromadzone w ciągu dnia negatywne emocje. Wyrównanie i uspokojenie oddechu lepiej dotleni organizm, pozwalając szybciej zasnąć i przespać całą noc bez budzenia się.

Kołdra obciążeniowa – indywidualnie dobrana do użytkownika

Tych zasad higieny snu zdecydowanie warto przestrzegać, a jeśli połączymy je z jednoczesnym użyciem kołdry obciążeniowej, to pozytywne rezultaty będą wręcz zaskakujące. Warunkiem, umożliwiającym ich uzyskanie, jest wcześniejsze dopasowanie kołdry do przyszłego użytkownika, przede wszystkim do jego wzrostu i masy ciała.

Jeśli chodzi o wzrost, to sprawa jest bardzo prosta, kołdra musi być o 20 cm dłuższa, trudniej będzie dobrać wagę wypełniającego kołdrę obciążenia, a tę z kolei łatwo obliczymy z pomocą kalkulatora ze strony sleep-changer.com/pl/kalkulator-snu/. W skrócie powiemy, że musi to być maksymalnie 10 procent masy ciała, dlatego na stronie renomowanego producenta kołder zawsze znajdziemy ich duży wybór.

Kołdra obciążeniowa – jak powstała i w jaki sposób działa

Powstanie kołder obciążeniowych poprzedziły wieloletnie badania prowadzone najpierw przez dr A. Jean Ayres, twórczynię teorii integracji sensorycznej, a na jej wynikach swoją pracę oparła dr. Temple Grandin. Zajmowała się badaniem wpływu nacisku na złagodzenie niektórych symptomów autyzmu, sama zresztą cierpiąc na te zaburzenia. Uzyskane wyniki jej pracy zainteresowały Tinę Champagne, będącą terapeutą integracji sensorycznej, która postanowiła wszyć obciążenie do własnej kołdry i przetestowała ją na sobie, uzyskując pozytywne rezultaty w przeciwdziałaniu trudnościom z zasypianiem.

Działanie prozdrowotne kołdry obciążeniowej wynika z jej wkładu, a są nim niewielkie szklane kulki, czasami stosuje się też drobne kamyczki. Szkło jest jednak praktyczniejsze, przede wszystkim łatwiejsze do utrzymania w czystości. Ciężar kulek, naciskający na ciało z odpowiednio dobraną siłą, pobudza czucie głębokie. Jest to układ proprioceptywny, złożony z dużej ilości receptorów, odpowiadający w ludzkim organizmie za:

 • zachowanie świadomości ciężaru ciała i jego aktualnego położenia;
 • lepszą kontrolę nad ruchami ciała;
 • utrzymywanie odpowiedniego poziomu napięcia mięśniowego;
 • różnicowanie siły niezbędnej do wykonywania ruchów;
 • regulację poziomu dwóch hormonów niezbędnych dla snu i wypoczynku, serotoniny oraz melatoniny. Pierwszy redukuje ilość kortyzolu, nazywanego hormonem stresu, a drugi sprawia, że zasypiamy i śpimy całą noc.

Kołdra obciążeniowa – kiedy warto ją zastosować

Unikalne właściwości kołdry sensorycznej, o których przeczytamy także na stronie producenta sleep-changer.com/pl/koldry-obciazeniowe/, przekładają się na jej korzystne oddziaływanie na organizm. Powodują, że sprawdza się w przypadku licznych dolegliwości, łagodząc objawy między innymi:

Autyzmu

Będącego zespołem całościowych zaburzeń rozwojowych, diagnozowanych już w wieku dziecięcym, mających charakterystyczne objawy, bardzo często nasilające się wraz z wiekiem. Można je, zgodnie z wynikami badań dr Grandin, skutecznie zredukować z użyciem kołdry sensorycznej, przede wszystkim:

 • uczucie niepokoju i podenerwowania, utrudniające zasypianie;
 • nadpobudliwość ruchową, tak samo powodującą zaburzenia snu;
 • trudności komunikacyjne i zaburzenia mowy;
 • problemy z prawidłowym wyrażaniem emocji.

ADHD

Kolejnej przypadłości coraz częściej spotykanej u dzieci, zespołu zaburzeń hiperkinetycznych, nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi. Stanowi to poważny problem dla rozwoju dziecka, utrudniający jednocześnie opiekę nad nim, a skuteczną pomoc może przynieść odpowiednio dobrana kołderka obciążeniowa. Otuli dziecko, uspokoi je, wyciszy, a badania z 2015 roku potwierdzają, że łagodzi najbardziej dokuczliwe objawy ADHD:

 • wysoką wrażliwość na światło i inne bodźce;
 • budzenie się kilka razy w ciągu nocy;
 • problemy z pamięcią i koncentracją;
 • stany pobudzenia i nerwowości;
 • nadpobudliwość ruchową.

Bezsenności

Można ją śmiało uznać za chorobę cywilizacyjną, dotykającą miliony ludzi na całym świecie, którzy z różnych przyczyn nie mogą się wyspać, a jest to powodowane przez:

 • niewłaściwą dietę, spożywanie ciężkich posiłków tuż przed snem;
 • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej;
 • inne choroby, objawiające się właśnie problemami ze snem;
 • nadmiar pobudzających używek, wspomnianej kawy, herbaty czy alkoholu.

Chroniczny brak snu w poważnym stopniu osłabia organizm, czyniąc go podatnym na wiele chorób, niejednokrotnie zagrażających nawet życiu. Przeciwdziałanie temu poprzez nacisk kołdry na ciało pozytywnie zweryfikowały badania z 2014 roku przeprowadzone u dzieci, a u dorosłych potwierdziły to takie same testy Ekholma, Spulbera i Adlera z 2020 roku.

Zespołu niespokojnych nóg

Bardziej znanego pod skróconą nazwą RLS, polegającego na intensywnych ruchach kończyn dolnych, nad czym trudno jest zapanować. Zjawisko to szczególnie nasila się w nocy, niemal całkowicie zakłócając sen i zminimalizować je może właśnie ciężar kołdry obciążeniowej. Pomoże utrzymać nogi w jednym miejscu, a z czasem całkowicie wyeliminuje ich niekontrolowane drgania.

Kołdra obciążeniowa – zalecany sposób użycia

Jeśli kołdra sensoryczna ma spełnić swoje zadanie, to trzeba ją używać zgodnie z zaleceniami producenta. Wiemy już, w jaki sposób dobrać ciężar wypełnienia do masy ciała oraz długość kołdry, a równie istotne jest stopniowe przyzwyczajanie się do jej ciężaru. U dorosłych odbywa się to w czterech etapach, w ciągu 21 dni, od kilkunastu minut dziennie, zanim będzie można przykrywać się całą noc. Dzieci, tylko te powyżej 3 roku życia i ważące więcej niż 22 kg, przyzwyczajamy w dwóch etapach, z tym, że kołderką przykrywamy je na maksymalnie 30 minut, dziennie, wyłącznie pod kontrolą dorosłych.

Kołdra obciążeniowa – przeciwwskazania

Kołdry sensorycznej nie mogą stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby zgłaszające następujące dolegliwości:

 • obturacyjny bezdech senny;
 • nadciśnienie albo niedociśnienie tętnicze;
 • klaustrofobię lub epilepsję;
 • owrzodzenia i rany na skórze;
 • łamliwość kości i osteoporozę;
 • za niskie napięcie mięśniowe, co może powodować trudności ze zsunięciem kołdry z ciała.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości