• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Układanie paneli i płytek — czy warto zrobić to samemu?

23 grudnia 2021, 13:35
Samodzielne wykonywanie drobnych prac remontowych jest świetnym sposobem na zredukowanie wydatków. Niektóre proste zadania takie jak malowanie ścian, przykręcanie półek czy montaż płytek i paneli podłogowych można wykonać samemu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i zakupem jakichkolwiek materiałów trzeba dokładnie rozplanować zakres prac. Warto poświecić też chwilę na obejrzenie filmu instruktażowego, dzięki czemu uniknąć można nieprzyjemnych niespodzianek oraz często popełnianych błędów.

Od czego zacząć samodzielne układanie paneli i płytek?

W pierwszej kolejności powinno się zdefiniować zakres prac poprzez dokładne rozpisanie wymiarów wszystkich pomieszczeń oraz wyliczenie ich pola. Dane tego typu są niezbędne do wyliczenia odpowiedniej liczby paneli, którą należy zakupić. Na etapie planowania powinno się również uwzględnić wszelkie potencjalne przeszkody w postaci ciężkich mebli lub innych zamocowanych na stałe do podłogi konstrukcji czy stelaży. W celu położenia nowej podłogi w danym pomieszczeniu trzeba oczywiście wynieść wszystkie gabaryty, ponieważ znacznie utrudniają one sprawny przebieg pracy. W przypadku prac takich jak układanie paneli lub płytek warto poprosić kogoś znajomego o pomoc, ponieważ przyśpieszy to znacznie cały proces oraz ułatwi manewrowanie ciężkimi meblami.

Układanie płytek i paneli – kiedy nie robić tego samemu?

Bardzo ryzykownym pomysłem jest samodzielne układanie płytek lub paneli w pomieszczeniach wymagających wyrównania podłogi. Nie warto także podejmować się prac związanych ze zrywaniem ceramiki podłogowej, ponieważ jest to niezmiernie czasochłonne zadanie. Niezbyt optymalnym, aczkolwiek łatwiejszym i tańszym sposobem jest układanie paneli na istniejącą już równą podłogę. Powinno się w takiej sytuacji zwrócić szczególną uwagę na rodzaj oraz grubość izolacji, a ponadto trzeba liczyć się pomniejszeniem wysokości pomieszczenia. Łatwo jest także zapomnieć o tym, że podniesienie podłogi o choćby centymetr może wymagać dodatkowych prac związanych z korektą drzwi. Układanie płytek i paneli powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta danego produktu (bardzo często stosuje się łączenia na tzw. zakładkę).

Jakie narzędzia przydadzą się w trakcie układania paneli lub płytek?

Teoretycznie do układania płytek i paneli nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, ale nie znaczy to, iż nie warto z nich korzystać. Niezwykle praktyczny jest przykładowo gumowy młotek, który pozwala na dobijanie drewnianych paneli bez postawiania na nich śladów. Pamiętać powinno się także o miarce oraz pile (np. brzeszczot, piła do drewna, wyrzynarka, szlifierka kątowa itp.). Narzędzia te umożliwią precyzyjne dopasowanie rozmiaru płytek lub paneli, które we wszystkich pomieszczeniach będą wymagać docięcia przynajmniej jednej linii. Oczywiście w przypadku pokoi o mniej regularnych kształtach takich jak łuki czy zaokrąglenia tych docinek będzie znacznie więcej. Przydać się może również taśma dwustronna oraz nożyk lub nożyczki, co pozwoli na docięcie oraz unieruchomienie warstwy izolacyjnej pod płytkami.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości