• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Żarówki ledowe — czym różnią się od energooszczędnych i tradycyjnych?

20 grudnia 2021, 11:19, red
W ostatnich latach doszło do znaczących zmian, jeśli chodzi oświetlenie używane w mieszkaniach, domach czy zakładach pracy. Tradycyjne żarówki na terenie Unii Europejskiej były sukcesywnie wycofywane z rynku i dziś już jest bardzo trudno znaleźć je na sklepowych półkach, a jeśli już się pojawiają, to zwykle w wyniku różnych sztuczek ich producentów. Przepisy przez ten czas były zaostrzane i krok po kroku precyzowane, co sprawiło, że dziś rynek sprzedaży oświetlenia wygląda zupełnie inaczej niż nawet kilka, a tym bardziej kilkanaście lat temu. Stare, tradycyjne żarówki zostały zastąpione najpierw przez energooszczędne, a później także przez ledowe. Właściwie dlaczego tak się stało i czym one się od siebie różnią? Dlaczego żarówki tradycyjne zostały wycofane?

Powód wprowadzenia zmian w przepisach, które miały na celu wycofanie z rynku żarówek tradycyjnych był dość prozaiczny. To po prostu stara technologia, charakteryzująca się niską efektywnością energetyczną, czyli pochłanianiem zbyt dużej ilości energii, której większość była marnowana. Wiązało się to również ze zmianami w podejściu do klimatu. Nadmierne zużycie energii źle wpływa bowiem na środowisko, a więc w dobie zwiększania się społecznej świadomości klimatycznej uznano, że należy poszukać rozwiązań, które będą mniej szkodziły planecie. Jednocześnie w porównaniu z rozwiązaniami, które ją zastąpiły, tradycyjna żarówka ma bardzo krótką żywotność. Może świecić przez ok. 1 000 godzin.

Według szacunków specjalistów od energii i klimatu sama tylko wymiana tradycyjnych żarówek na bardziej energooszczędne pozwala zmniejszyć zużycie energii przeciętnego gospodarstwa domowego o około 10%. Suma takiego zmniejszonego zużycia wszystkich gospodarstw może zaś dać znaczący efekt w skali kraju czy świata.

Większa oszczędność energii i pieniędzy

Dla tych, których sprawy klimatyczne nie przekonują, dobrym argumentem może być ekonomia. Żarówki energooszczędne i ledowe co prawda są droższe przy zakupie od tradycyjnych, ale ich zakup zwraca się z czasem dzięki temu, że konsumują mniej prądu, a do tego działają dłużej, a zatem rzadziej trzeba kupować nowe. Przeciętna żarówka energooszczędna daje światło mniej więcej 10 razy dłużej niż tradycyjna i zużywa o 20 % mniej energii elektrycznej. W przypadku oświetlenia ledowego korzyść jest jeszcze większa, bo jej żywotność to aktualnie już nawet 100 000 godzin, a zatem aż o 100 razy więcej niż w przypadku rozwiązania tradycyjnego. Dzięki temu wymiana żarówek na ledowe jest korzystna zarówno dla klimatu, jak i dla portfela. A do tego, wraz z rozwojem istniejącej technologii jej ceny spadają, dzięki czemu oszczędności są jeszcze większe.

Czym różnią się żarówki ledowe od tradycyjnych i energooszczędnych?

Każdy z wymienionych rodzajów żarówek charakteryzował się coraz lepszymi wskaźnikami wydajności i energooszczędności. Tzw. żarówki energooszczędne, nazywane również fluorescencyjnymi, były dla tradycyjnych żarowych dobrym następcą, ponieważ mają mniej więcej pięciokrotnie wyższą efektywność. Z technicznego punktu widzenia różnica między zasadą działania obu rodzajów żarówek jest znacząca. O ile w tradycyjnej za jej świecenie odpowiada specjalny przewodnik wykonany z wolframu, który żarzy się na skutek przepływu prądu elektrycznego, to w energooszczędnej z żadnym małym prętem nie mamy do czynienia. Jest za to gaz wypełniający szklane rurki, a na ścianki żarówki pada promieniowanie UV i dzięki temu możemy cieszyć się światłem, które daje lampa fluorescencyjna (energooszczędna).

Oświetlenie ledowe działa jeszcze inaczej. Warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest LED. To skrót od angielskiego sformułowania "Light Emitting Diode", a zatem dosłownie "dioda emitująca światło". I rzeczywiście za emisję światła w lampach ledowych odpowiada specjalna umieszczona w nich dioda. Mówiąc najprościej, znajdujące się w niej złącze pozwala bezpośrednio przetworzyć przepływającą przez nie energię elektryczną na światło. Specyficzna budowa takiej diody sprawia, że żarówka, w której się ona znajduje, jest w stanie działać nawet przez 100 tysięcy godzin, a zatem jest znacznie wydajniejsza od tradycyjnej żarówki, ale także od tzw. żarówki energooszczędnej.

Jednocześnie lampy LED dają lepszą możliwość oszczędzania energii dzięki temu, że do uzyskania podobnej jasności w pomieszczeniu potrzebują znacznie mniejszej mocy niż w przypadku żarówek żarowych. Tradycyjną żarówkę o mocy 40W z powodzeniem może zastąpić ledowa, której moc wynosi zaledwie 5-6W. A nawet jeśli świeci słabiej, to można dołożyć kilka takich żarówek, a i tak zużycie prądu będzie niższe niż w tradycyjnej. Warto też pamiętać o tym, że żarówki ledowe nie nagrzewają się aż tak, jak tradycyjne. O tym, jak gorąca może być tradycyjna, przekonał się z pewnością każdy, kto dotknął jej zwłaszcza po dłuższym czasie świecenia. "Ledy" tego problemu nie mają dzięki temu, że zużywają znacznie mniej energii. A przy okazji są także dobrą odpowiedzią na problemy środowiska, ponieważ pozwalają energię oszczędzać, dając jednocześnie odpowiednią jakość oświetlenia.

Ledy coraz popularniejsze

Oświetlenie ledowe początkowo pojawiało się tylko w wersjach kolorowych, co sprawiało, że było stosowane głównie w przemyśle. Obecnie już są dostępne barwy światła, które pozwalają używać go również w domu. W takim zastosowaniu najlepiej sprawdzi się barwa biała ciepła. Z kolei barwę białą zimną najczęściej można spotkać w przestrzeniach biurowych.

Stopniowe wycofywanie z rynku żarówek tradycyjnych wpłynęło dobrze nie tylko na środowisko, ale ostatecznie także na nasze portfele. Początkowo obawiano się, czy pojawią się odpowiednio tanie zamienniki starego typu oświetlenia. Dziś widać, że wraz z rozwojem technologicznym spadły ceny żarówek ledowych, a do tego ich znacznie większa wydajność sprawia, że bardziej opłacają się w dłuższej perspektywie od żarówek tradycyjnych.

Opracowano na podstawie artykułu "Czy opłaca się stosować żarówki LED?"

https://zaradnyfinansowo.pl/czy-oplaca-sie-stosowac-zarowki-led/


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości