• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 109 Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
Wiadomości

Chcesz ekologicznie ogrzewać dom? Postaw na pompę ciepła!

23 listopada 2021, 12:07, red
Pompa ciepła to doskonała alternatywa dla tradycyjnych metod grzewczych. To nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne i efektywne ogrzewanie mieszkania oraz domu. Pompa ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia – z wody, z powietrza lub z gruntu, która następnie ogrzewa pomieszczenia i wodę użytkową, nie wytwarzając szkodliwych dla środowiska substancji. Podpowiadamy, dlaczego inwestycja w pompę ciepła się opłaca.

Na czym polega działanie pompy ciepła?

Działanie pompy ciepła opiera się na energii pozyskiwanej wyłącznie z natury, dlatego wyróżniamy trzy podstawowe typy tych urządzeń:

- pompa ciepła typu powietrze-woda – produkcja energii cieplnej odbywa się w tym przypadku poprzez akumulację energii znajdującej się w powietrzu,

- gruntowa pompa ciepła – ten rodzaj pompy do produkcji ciepła wykorzystuje energię znajdującą się bezpośrednio w gruncie,

- wodna pompa ciepła – pompa ta pozwala na wykorzystanie energii kumulującej się w zbiornikach wodnych, takich jak np. wody powierzchniowe - staw lub jezioro, a także z wód płynących pod ziemią.

Niezwykle ważne jest, aby moc pompy ciepła była odpowiednio dobrana do zapotrzebowania danego budynku na ciepło, dzięki temu ich praca będzie optymalna. Co niemniej istotne urządzenia te działają w sposób nieszkodliwy dla środowiska – podczas swojej pracy nie wytwarzają popiołu, smogu, ani żadnych innych szkodliwych substancji. Wszystko to sprawia, że pompy ciepła są niezwykle ekologicznym rozwiązaniem, które zapewnia ochronę czystości powietrza, dlatego Gdańsk oraz inne miejsca nad Morzem Bałtyckim, gdzie króluje prozdrowotny jod, to doskonała lokalizacja na ich wykorzystanie. Urządzenia te idealnie sprawdzą się w całej Polsce – przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego i zdrowia człowieka.

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

Instalacja pomp ciepła niesie za sobą wiele korzyści, a do jej głównych zalet należą:

- łatwy montaż – instalacja pomp ciepła nie jest szczególnie skomplikowana i może odbywać się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Cały proces nie wymaga zaawansowanych prac budowlanych - przyłącza gazowego czy wybudowanie komina. Niepotrzebna jest także szczególnie wymagająca konserwacja pompy ciepła, ponieważ urządzenie to jest praktycznie bezobsługowe,

- wysoka efektywność – odpowiednia konfiguracja pompy ciepła pozwala na maksymalne wykorzystanie zalet płynących z jej działania. Sprawia także, że urządzenie to może produkować ciepło nawet, gdy temperatura na zewnątrz spada dużo poniżej 0 stopni Celsjusza,

- niskie koszty eksploatacji – choć może się wydawać, że zakup i instalacja pompy ciepła stanowią dość spory wydatek, na to rozwiązanie należy patrzeć z szerszej perspektywy – czasu eksploatacji. Wtedy koszty pompy ciepła są nawet dwa razy niższe niż w przypadku kotła gazowego. Dodatkowo, skorzystać można także ze specjalnych dotacji na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Dotacje na zakup instalacji i montaż pompy ciepła

Decydując się na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania grzewcze w gospodarstwie domowym, można liczyć na pomoc płynącą z programów oferujących dofinansowanie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje program Czyste Powietrze, który dedykowany jest wszystkim tym, którzy zdecydują się wymienić tradycyjne metody ogrzewania na paliwo stałe, na te, wykorzystujące odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła. Program ten pozwala na otrzymanie dofinansowania także na przeprowadzenie koniecznych prac termomodernizacyjnych danego budynku. Dofinansowanie można łączyć także z ulgą termomodernizacyjną, która polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (lub od przychodów) wydatków, które właściciele ponoszą za realizację całego przedsięwzięcia.

Ogrzewanie domów z wykorzystaniem pompy ciepła to rozwiązanie ekologiczne. Oznacza to, że energia pozyskiwana jest tu wyłącznie z natury, a podczas pracy do atmosfery nie wydzielają się żadne szkodliwe dla środowiska naturalnego zanieczyszczenia, które jednocześnie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Przyjazność środowisku sprawia, że montowane przez Ecoenergy.com.pl pompy ciepła w Gdańsku, Olsztynie, Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości