• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Wymiana kotła na pompę ciepła - od czego zacząć?

23 listopada 2021, 12:03, red
Stoisz przed decyzją o wymianie kotła na pompę ciepła? Podpowiadamy, jakie kroki warto podjąć w pierwszej kolejności.

Sprawdź zapotrzebowanie budynku na ciepło

Zanim na dobre rozpoczniesz wymianę starego kotła na pompę ciepła, warto abyś wspólnie z ekspertami przeprowadził badanie, które określi rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło Twojego domu. W tym celu przeprowadza się audyt energetyczny. Badanie termowizyjne pozwala na wydanie niezależnej, obiektywnej opinii na temat tego czy i jakie termomodernizacje (np. izolacji cieplnej) w danym budynku są konieczne i jakie rozwiązania grzewcze, uwzględniając koszt inwestycji oraz czas ich zwrotu, są najkorzystniejsze. Dzięki badaniu termowizyjnemu otrzymujemy mapę naszego budynku, na której w podczerwieni widać jak rozkłada się ciepło w domu, co pozwala zidentyfikować ewentualne ubytki ciepła przedostające się z budynku na zewnątrz - czy to z powodu wad w izolacji ścian, osadzeniu stolarki drzwiowej czy okiennej, czy też błędów w konstrukcji dachu. Szczelna izolacja jest jednym z warunków, które zagwarantują, że pompa ciepła stanie na wysokości zadania i zapewni mieszkańcom domu komfort cieplny, sama zaś długo działać będzie bezawaryjnie, a koszt jej montażu zwróci się bardzo szybko.

Dostosuj grzejniki

Nie wszystkie grzejniki będą odpowiednie do ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła. Warto o tym wiedzieć szczególnie wtedy, gdy instalacja centralnego ogrzewania pamięta jeszcze lata 50. czy 60. XX wieku, co jest bardzo częste w starych domach. Grzejniki starego typu dobierane były z uwzględnieniem zasilania ich wodą o temperaturze 90 °C. Tak wysokotemperaturowe grzejniki fatalnie współpracować będą z pompą ciepła. Nawet współczesne grzejniki temperaturowe, których wartość dla wody zasilającej wynosi około 60-75 °C mogą okazać się niekompatybilne. Najlepiej sprawdzą się niskotemperaturowe grzejniki, które zasilają instalację wodą o temperaturze około 27-35 °C. Pompa ciepła działać będzie wówczas bardzo efektywnie. Przykładem tego typu grzejników jest wiele modeli popularnych grzejników płytowych. Bardzo szybko reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach, co jest ich dodatkową zaletą. Oprócz płytowych grzejników ściennych z pompą ciepła idealnie współpracować będzie tzw. podłogówka, czyli niskotemperaturowe płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe. Jeszcze innym pomysłem są wyglądające jak grzejniki klimakonwektory - z wyglądu przypominają typowe grzejniki, jednak dzięki wbudowanemu wentylatorowi, wymuszają przepływ powietrza. W niektórych modelach możliwa jest rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, co pozwala na zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza w pomieszczeniach bez konieczności otwierania okien (więcej o rekuperatorach z pompą ciepła: https://www.instalcentrum.com.pl/).

Czy wymiana kotła rzeczywiście jest konieczna?

Na koniec warto zastanowić się, czy wymiana kotła rzeczywiście jest konieczna. W niektórych sytuacjach godne rozważenia jest również zainstalowanie pompy ciepła bez rezygnowania z działającego dotychczas kotła. Rozwiązanie to, z oczywistych względów, będzie możliwe tylko wówczas, gdy zainstalowany w budynku kocioł jest w dobrym stanie technicznym i najlepiej tzw. piątej klasy - ze względów ekologicznych wszystkie kotły muszą być zgodne z normą PN-EN 303-5:2012, a więc jeśli nasz kocioł jest 3 lub 4 klasy lub jest zupełnie bezklasowy, i tak powinniśmy go wymienić. Przy połączeniu pompy ciepła oraz kotła obie instalacje grzewcze mogą pełnić względem siebie funkcje uzupełniające. Przykładowo, architekci polecają połączenie kotła gazowego oraz pompy ciepła typu powietrze-woda. Przemawiają za tym niskie koszty inwestycyjne (powietrzna pompa ciepła nie wymusza instalacji dolnych wymienników ciepła w postaci kolektorów wodnych lub gruntowych). Pompy ciepła mają wysoki zakres temperatur, w którym mogą działać, najlepsze pompy ciepła, oferowane na stronie www.nowatermia.pl, sprawdzają się nawet w trudnych warunkach.

Wymiana kotła na pompę ciepła powinna być poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. W pierwszej kolejności warto uzyskać opinię fachowców na temat tego, czy izolacja domu jest wystarczająco szczelna i czy pompa ciepła to dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę kubaturę domu, jego położenie, ilość mieszkańców itd. Nie bez znaczenia jest też sprawdzenie temperatury wody, która zasila instalację grzewczą - najlepiej, aby grzejniki były niskotemperaturowe.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości