• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 24 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Licencja pilota śmigłowca turystycznego, jak zdobyć?

30 października 2021, 12:01, red
Marzyłeś kiedyś o tym, żeby zostać pilotem śmigłowca i oglądać świat z góry? Musisz zacząć od uzyskania licencji. Zdobycie takiego uprawnienia wiąże się z określonymi procedurami i przejściem kursu. W tym tekście dokładnie przedstawimy Ci w jaki sposób licencja pilota śmigłowca turystycznego może do Ciebie trafić!

Czym jest licencja pilota śmigłowca turystycznego? To wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego pozwolenie na pilotowanie wytyczonego rodzaju helikoptera (np. ultralekkiego) w celach niekomercyjnych (ale z możliwością zabrania określonej w niej liczby pasażerów).

Jak rozpocząć marsz po licencję?

Przygodę z lotnictwem rozpoczniesz od tzw. lotu zapoznawczego. To czas potrzebny do zapoznania się z maszyną oraz podjęcia ostatecznej decyzji związanej z rozpoczęciem kursu. Kandydat na kandydata będzie miał okazję zapoznać się z procedurami startu, samą maszyną, lotem i lądowaniem. Po przejściu takiego lotu zapoznawczego będziesz mógł określić, czy nadal chcesz starać się o licencję pilota śmigłowca turystycznego.

Co dalej? Przed Tobą drugi etap, czyli kurs. Zgodnie z przepisami kandydat jest zobowiązany do przejścia 45 godzin kursu (z czego 5 można przejść na wyspecjalizowanych symulatorach). W kursach tych kładzie się ogromny nacisk na praktykę, ale teoria i przepisy lotnicze również są jego ważnym aspektem. Co składa się na kurs według przepisów?

Przepisy zakładają, że kurs musi składać się minimum z 35 godzin uznanych jako przelot śmigłowcem, który jest przystosowany do procedury egzaminacyjnej (w tym 25 godzin to loty instruktażowe z pilotem-instruktorem oraz 10 godzin lotu samodzielnego pod nadzorem). Pozostałe 10 godzin mogą być zagospodarowane zgodnie z uznaniem szkoły.

Z kolei szkolenie teoretyczne obejmuje 12 wykładów i 88 godzin specjalnego szkolenia indywidualnego, gdzie kursant pozna wszelkie przepisy lotnicze, procedury bezpieczeństwa i inne, ważne kwestie.

W jaki sposób przeprowadzany jest egzamin?

Gotowy kursant może przystąpić do egzaminu. Ten składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza to 9 różnych testów, zaliczanych najczęściej maksymalnie w ciągu kilku dni. Następnie egzaminowana osoba może przystąpić do praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności.

Te polegają na około dwugodzinnym przelocie z licencjonowanym egzaminatorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W przypadku pozytywnego zakończenia całej procedury, kursant otrzyma pełną licencję turystyczną na pilotowanie określonego śmigłowca.

Ile kosztuje licencja pilota śmigłowca turystycznego?

Ceny szkoleń różnią się w zależności od tego, jaki typ śmigłowca będziesz chciał pilotować oraz jak długo masz zamiar przechodzić kurs. W praktyce całość zamyka się w okolicach 100 000 złotych za cały kurs (zarówno teoretyczny i praktyczny), a także egzamin. Nie jest to kwota duża, biorąc pod uwagę szerokie możliwości po uzyskaniu licencji. Pilot może starać się m.in. o uzyskanie zawodowego uprawnienia, które umożliwi Ci np. zarabianie na lotach.

Licencja pilota turystycznego - więcej szczegółów na HeliPoland.com

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości