Szampon przeciwłupieżowy jest bardzo często wybierany przez nas, kiedy na naszej głowie pojawia się łupież. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być jednak przeróżne i nawet najmocniejszy kosmetyk może nie być w stanie sobie z nimi poradzić. W takiej sytuacji lepiej będzie udać się do doświadczonego trychologa, czyli lekarza zajmującego się problemami skóry głowy. Jego sprawne rozeznanie jest w stanie sprawić, że poznamy przyczynę, z powodu której na naszej głowie pojawiły się białe płatki i sposób na ich skuteczne zwalczanie. Prawda jednak jest taka, że już klasyczny szampon może pomóc nam rozwiązać problem z łupieżem na głowie, natomiast specjalny szampon przeciwłupieżowy, ze względu na mocną chemię, powinien być stosowany jako ostateczność.
Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego nie powinniśmy przesadzać z szamponem przeciwłupieżowym, konieczne będzie poznanie, co w ogóle wywołuje łupież. Przyczyny należy upatrywać w obecności drożdżaków, czyli szczególnego rodzaju grzybów. Najczęściej jako winowajcę wskazuje się gatunek Malassezia. Są to grzyby, które bytują na naszej skórze w warunkach naturalnych i na ogół nie sprawiają problemów. Może zdarzyć się jednak tak, że ich proces rozmnażania zostanie pobudzony, przez co zaczyna ich być na tyle dużo, że zaczynamy zmagać się z łupieżem. Sam łupież natomiast to nic innego jak oderwane od reszty fragmenty martwego naskórka, którego złuszczanie jest znacznie bardziej przyspieszone przez namnażanie się drożdżaków.
Tak jak było już powiedziane, szampon przeciwłupieżowy zawiera w sobie mocną chemię. Najczęściej producenci umieszczają w nich silne środki antygrzybiczne, które mają zahamować rozwój drożdżaków na naszej głowie. Ma to oczywiście swoje zastosowanie, jednakże nie eliminuje przyczyny powstawania łupieżu. Jeśli więc przez jakiś czas będziemy stosować szampon przeciwłupieżowy, to nic nie stoi na przeszkodzie, by problem wrócił.
Jak więc pozbyć się łupieżu? Przede wszystkim należy rozpoznać przyczynę jego pojawiania się i jej się pozbyć. Za pojawienie się łupieżu na naszej głowie nie są odpowiedzialne grzyby Malassezia, ale raczej ich nadmierne występowanie. Mnożą się one tylko wtedy, kiedy mają do tego warunki, takie jak duża ilość sebum pochodząca z przetłuszczającej się skóry głowy. Warto więc w pierwszej kolejności postawić na szampon, który ją oczyści i sprawi, że ta nie będzie się przetłuszczać. Dopiero kiedy to nie zda egzaminu, można zdecydować się na dalsze kroki, takie jak właśnie szampon przeciwłupieżowy lub wizyta u specjalisty.
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |