• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Szampon przeciwłupieżowy – jak go nie stosować?

31 października 2021, 14:55, red
Szampon przeciwłupieżowy to mocny kosmetyk, którego zadaniem jest pozbycie się z naszej głowy łupieżu. Czasami zdarza się jednak tak, że jego działanie jest przez nas przeceniane, natomiast sam szampon przeciwłupieżowy jest używany częściej niż powinien. Dzisiaj zajmiemy się kwestią, jak nie powinno się stosować szamponu przeciwłupieżowego i dlaczego nie warto jest go nadużywać.

Szampon przeciwłupieżowy to wbrew pozorom ostateczność

Szampon przeciwłupieżowy jest bardzo często wybierany przez nas, kiedy na naszej głowie pojawia się łupież. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być jednak przeróżne i nawet najmocniejszy kosmetyk może nie być w stanie sobie z nimi poradzić. W takiej sytuacji lepiej będzie udać się do doświadczonego trychologa, czyli lekarza zajmującego się problemami skóry głowy. Jego sprawne rozeznanie jest w stanie sprawić, że poznamy przyczynę, z powodu której na naszej głowie pojawiły się białe płatki i sposób na ich skuteczne zwalczanie. Prawda jednak jest taka, że już klasyczny szampon może pomóc nam rozwiązać problem z łupieżem na głowie, natomiast specjalny szampon przeciwłupieżowy, ze względu na mocną chemię, powinien być stosowany jako ostateczność. 

Łupież – przyczyny jego pojawiania się na naszych włosach

Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego nie powinniśmy przesadzać z szamponem przeciwłupieżowym, konieczne będzie poznanie, co w ogóle wywołuje łupież. Przyczyny należy upatrywać w obecności drożdżaków, czyli szczególnego rodzaju grzybów. Najczęściej jako winowajcę wskazuje się gatunek Malassezia. Są to grzyby, które bytują na naszej skórze w warunkach naturalnych i na ogół nie sprawiają problemów. Może zdarzyć się jednak tak, że ich proces rozmnażania zostanie pobudzony, przez co zaczyna ich być na tyle dużo, że zaczynamy zmagać się z łupieżem. Sam łupież natomiast to nic innego jak oderwane od reszty fragmenty martwego naskórka, którego złuszczanie jest znacznie bardziej przyspieszone przez namnażanie się drożdżaków.

Szampon przeciwłupieżowy – jak go nie używać

Tak jak było już powiedziane, szampon przeciwłupieżowy zawiera w sobie mocną chemię. Najczęściej producenci umieszczają w nich silne środki antygrzybiczne, które mają zahamować rozwój drożdżaków na naszej głowie. Ma to oczywiście swoje zastosowanie, jednakże nie eliminuje przyczyny powstawania łupieżu. Jeśli więc przez jakiś czas będziemy stosować szampon przeciwłupieżowy, to nic nie stoi na przeszkodzie, by problem wrócił. 

Jak więc pozbyć się łupieżu? Przede wszystkim należy rozpoznać przyczynę jego pojawiania się i jej się pozbyć. Za pojawienie się łupieżu na naszej głowie nie są odpowiedzialne grzyby Malassezia, ale raczej ich nadmierne występowanie. Mnożą się one tylko wtedy, kiedy mają do tego warunki, takie jak duża ilość sebum pochodząca z przetłuszczającej się skóry głowy. Warto więc w pierwszej kolejności postawić na szampon, który ją oczyści i sprawi, że ta nie będzie się przetłuszczać. Dopiero kiedy to nie zda egzaminu, można zdecydować się na dalsze kroki, takie jak właśnie szampon przeciwłupieżowy lub wizyta u specjalisty.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości