Gruz nie jest takim samym odpadem, jak inne – komunalne. Wyrzucanie go do osiedlowych pojemników na śmieci jest zabronione i podlega karze grzywny. Tak samo penalizowane jest wywożenie i porzucanie gruzu w miejscach do tego nieprzeznaczonych, np. w lesie lub przydrożnym rowie. Istnieją sposoby legalnego pozbycia się gruzu; co więcej, może on stać się cennym surowcem wtórnym.
Firmy budowlane, funkcjonujące w Europie Zachodniej, którym zlecono wyburzenie budynku, mają obowiązek prawny wykorzystać pochodzący z niego gruz do budowy nowego domu w tym samym miejscu. Jest to duża oszczędność, bowiem materiał budowlany pozyskiwany z recyklingu jest znacznie tańszy. Ponadto odpad, jakim jest gruz, staje się surowcem, a nie wędruje na wysypisko, na którym zalega przez wiele lat. Możliwe jest wykorzystanie nawet 90 proc. gruzu z wyburzenia.
W Polsce nie ma jak dotąd ustawowego nakazu recyklingu gruzu, aczkolwiek praktyka wykazuje, że jest to coraz bardziej popularna procedura, a wykorzystanie gruzu jako surowca wtórnego stale zyskuje popularność. Najbardziej wartościowy jest tzw. czysty gruz, który znajduje najszersze zastosowanie po recyklingu.
Rozróżnia się trzy rodzaje gruzu:
Szacuje się, że w Polsce każdego roku powstaje około 3 mln ton gruzu. Większą jego część można racjonalnie wykorzystać. Gruz jest czyszczony, dzielony na frakcje (rozdrabniany do żądanej wielkości ziarna) za pomocą maszyny zwanej kruszarką, po czym może być ponownie wykorzystany. Nadaje się do użycia jako podbudowa pod drogi asfaltowe, do wykonywania wylewek lub podłoża pod nawierzchnię z kostki brukowej – w tym wypadku najbardziej odpowiednie są drobniejsze frakcje gruzu z uwagi na konieczność położenia kilkucentymetrowej warstwy pod kostkę.
Gruz ceglany jest wysoko ceniony. Można go zastosować po odpowiednim rozdrobnieniu do wysypania nawierzchni obiektów sportowych (kortów tenisowych, bieżni lekkoatletycznych). Gruz zmieszany może znaleźć zastosowanie także do urządzenia małej architektury ogrodowej, kaskady z oczkiem wodnym, jak również do ogrodowej instalacji melioracyjnej dla odprowadzania deszczówki – do dołu wypełnionego gruzem.
Jeżeli inwestor nie wykorzystuje gruzu na własne potrzeby i zamierza się go pozbyć, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, zajmującej się profesjonalnie wywozem gruzu. Takie firmy działają we wszystkich większych miastach, a zasięg działalności to często nawet kilkadziesiąt kilometrów od siedziby.
Firma wywożąca gruz dysponuje różnej wielkości kontenerami i workami big bag. Należy oszacować ilość gruzu przeznaczonego do wywiezienia, skontaktować się z firmą telefonicznie i ustalić dzień i miejsce podstawienia kontenera o odpowiedniej pojemności. Gamę kontenerów na gruz dostępnych w Warszawie można obejrzeć na stronie https://gruzo.pl/nasza-oferta-kontenery-na-gruz/. Jeżeli ilość gruzu przekracza pojemność kontenera, wystarczy zamówić odbiór zapełnionego pojemnika z jednoczesnym podstawieniem pustego.
Firmy wywożące gruz dysponują wszystkimi zezwoleniami i certyfikatami, uprawniającymi do wywozu gruzu i odpadów budowlanych. Dzięki temu osoba zamawiająca usługę nie musi troszczyć się o stronę formalną przedsięwzięcia. Jest to ze wszech miar korzystne, umożliwia bowiem zaoszczędzić czas i fatygę, poświęconą na zorganizowanie logistyki (załatwienie odpowiedniego pojazdu z kierowcą, terminu na wysypisku, odpowiedniej segregacji odpadów, itp.). Taka logistyka jest konieczna, jeżeli planowane jest dostarczenie gruzu do PSZOK – Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |