• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Firmy szukają, ale nie znajdują fachowców - w tych branżach szukają specjalistów.

29 września 2021, 19:04, red
Jeszcze do niedawna to bezrobotni musieli aktywnie poszukiwać pracy. Dziś sytuacja się zmieniła i to pracownicy narzekają na brak fachowców. Zobacz, w której branży znajdziesz pracę w charakterze specjalisty już dziś.

Branża IT rośnie i szuka pracowników

Branża IT należy do najintensywniej rozwijającej się gałęzi przemysłu, nie tylko w Polsce. I chociaż nie brak u nas wyższych uczelni technicznych szkolących programistów, web deweloperów i specjalistów od baz danych, na rynku zatrudnienia ciągle jest spora luka. Nie są w stanie jej zapełnić osoby, które skończyły kursy programowania lub pokrewne. Można przypuszczać, że za kilka lat sytuacja ulegnie częściowej poprawie, ponieważ pojawiają się szkoły średnie, które będą kształciły techników programistów.

Póki co branża IT intensywnie poszukuje specjalistów (zobacz: https://www.gowork.pl/praca/gorzow;l) w dziedzinie programowania, administrowania bazami danych, sieciami i systemami informatycznymi oraz zarządzania usługami informatycznymi.

Zarobki w branży IT owiane są niemal legendą i w tym przypadku całkiem słusznie. Eksperci w branży mogą zarabiać ponad dwadzieścia tysięcy złotych.

Rekrutacja w handlu nadal stoi na wysokim poziomie

Mowa tu przede wszystkim o handlu specjalistycznym usługami finansowymi i ubezpieczeniowymi, a także branży spożywczej i medycznej. Firmy z tych branż masowo poszukują przedstawicieli handlowych. Tu warunkiem jest dobra znajomość branży, a czasem także ukończone studia wyższe, szczególnie w dziedzinie finansów i medycyny.

Zadaniem przedstawiciela handlowego jest pozyskiwanie klientów, czyli de facto zwiększanie sprzedaży. Praca nie ma ramowych godzin, można ją sobie dowolnie organizować. Ważne są efekty, a te wezmą się między innymi z samodyscypliny, otwartości na ludzi, wiary w sprzedawany produkt, asertywności i odporności na stres. Zarobki handlowców są uzależnione od ich wyników, ale nie będzie tajemnicą stwierdzenie, że kilkanaście tysięcy miesięcznie jest jak najbardziej w zasięgu ręki.

Branża e-commerce w rozkwicie i wakatach

Pandemia mocno zmieniła rynek handlu detalicznego i hurtowego. Wiele sklepów i hurtowni przeniosło się do internetu. Praktyka jednak szybko pokazała, że taka innowacja wymaga także zmiany profilu zatrudnienia. Stąd tak wiele firm zaczęło gwałtownie poszukiwać specjalistów od logistyki, poprzez obsługę sklepu także od strony technicznej, aż do specjalistów od marketingu internetowego.

Niektóre sklepy pojawiły się w internecie dopiero w związku z pandemią i trzeba je było wypromować. Inne, które były znane na rynku od lat, szczególnie duże platformy sprzedażowe, zanotowały znaczny wzrost obrotów, a więc i konieczność zwiększenia załogi pracowniczej. Najbardziej znane polskie portale zakupowe zatrudniły około tysiąca nowych pracowników.

Za rozkwitem branży e-commerce poszło zwiększone zainteresowanie usługami hostingowymi i pracą web deweloperów. Tu także dało się zauważyć poszukiwanie ekspertów gotowych zatrudnić się od ręki.

Brakuje lekarzy i pielęgniarek

Branża medyczna także odnotowała w ostatnim roku dużą liczbę wakatów. Poszukiwani są zarówno lekarze, jak i pielęgniarki oraz ratownicy medyczni. Barierą w zatrudnieniu jest tu konieczne posiadanie wyższego wykształcenia kierunkowego. Jednak osoby, które chcą się zatrudnić w lecznictwie, nie będą długo szukać wolnych etatów, a i zarobki powoli stają się coraz atrakcyjniejsze, szczególnie w prywatnych placówkach.

Czy warto studiować medycynę? Niewątpliwie tak. Coraz większa oczekiwana długość życia w połączeniu z chęcią zachowania młodzieńczego wyglądu i samopoczucia sprawi, że będą potrzebni fizjoterapeuci i chirurdzy medycyny estetycznej. Te specjalizacje na pewno mają przed sobą przyszłość. Warto też rozważyć zostanie psychoterapeutą. Dbałość o zdrowie psychiczne powoli przestaje być tematem tabu, a z doświadczeń krajów zachodnich wiemy, że psychoterapeuci nie narzekają na brak pacjentów i niskie zarobki.

Firmy rekrutują… rekruterów!

To dość nieoczekiwany trend na rynku pracy i dla niektórych mocno zaskakujący. Otóż w dobie powszechnych problemów z zatrudnieniem wysokiej klasy fachowców, firmy coraz częściej decydują się zatrudnić w pierwszej kolejności specjalistów od zatrudniania. Dobry head hunter na pewno nie będzie szukał pracy dłużej niż jeden dzień. Dość powiedzieć, że liczba ogłoszeń z ofertami dla tego typu pracowników wzrosła o w stosunku do ubiegłego roku o ponad połowę.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości