• Dziś /7°
  • Jutro 10°/3°
  • Pojutrze 10°/1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Jakie witaminy wzmacniają włosy?

27 września 2021, 14:02, red
puhhha / Shutterstock.com
Problem z wypadającymi włosami jest dosyć powszechny. Szacuje się, że może dotyczyć nawet większości społeczeństwa. Jak sobie z nim radzić? Gdzie szukać rozwiązania problemu? Z reguły w pierwszej kolejności pomocy szukamy wśród kosmetyków, które rzekomo mają pomóc w zahamowaniu wypadania włosów. W kolejnym kroku przychodzi czas na stosowanie tego co poleci farmaceuta a dopiero na końcu po pomoc kierujemy się do trychologa. Oczywiście czym szybciej skonsultujemy się ze specjalistą tym lepiej. Niemniej jednak wiele osób rozpoczyna od stosowania witamin i właśnie na tym aspekcie skupiamy się w niniejszym artykule. Zatem jakie witaminy warto stosować?

Witaminy, które wzmacniają włosy

W aptece bez recepty można kupić wiele preparatów, które pomagają wzmocnić kondycje włosów. Najważniejsze z nich to między innymi witamina H, A, B, C oraz E. 

Witamina H bywa także nazwana biotyną. To właśnie ta witamina jest jednym z podstawowych budulców wspomagających budowę włosów. Co ciekawe, jej brak uwydatnia się także poprzez zwiększoną łamliwość paznokci. W naturalnych produktach znajdziemy ją między innymi w jajkach, marchwi lub szpinaku. 

Witamina E wpływa na ukrwienie skóry i tym samym umożliwia efektywne dostarczenie składników odżywczych, które są kluczowe dla kondycji włosa. Witamina E jest dostępna w olejach roślinnych oraz w orzechach. 

Witaminy grupy B (między innymi witamina B12) to ważny zestaw witamin z trychologicznego punktu widzenia, gdyż odpowiada za grubość włosa. Odpowiedni poziom tych witamin zapobiega łupieżowi. Witaminy B są głównie pozyskiwane z mięsa, dlatego problem z ich niedoborem jest zauważalny u osób, które stosują wegetarianizm. 

Witamina A uczestniczy w metabolizmie komórek włosa. Brak odpowiedniej ilości witaminy A charakteryzuje się zbyt dużą suchością włosów. Witaminę A można uzyskać między innymi z mleka, masła lub sera. 

Witaminy to nie wszystko… 

Stosowanie wyżej wymienionych witamin, czy to w pożywieniu czy w formie tabletek lub odżywek może być ważne dla utrzymania włosów w dobrej kondycji. Jednak w większości przypadków jest to tylko jeden z wielu elementów w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Trzeba także pamiętać o tym, że w aptekach dostępnych jest szereg różnych leków np. takich jak polecany minoksydyl, który poprawia ukrwienie głowy. 

Kolejnym przykładem jest ekstrakt z Saw Palmetto oraz szereg innych blokerów DHT. Nie warto jednak po te specyfiki sięgać zbyt pochopnie. Najlepiej najpierw przekonsultować problem z doświadczonym lekarzem trychologiem. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości