• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Jak wygląda detoks alkoholowy i narkotykowy?

20 września 2021, 11:55
Zarówno detoks alkoholowy, jak i narkotykowy ma na celu przerwanie ciągu, w jakim jest osoba uzależniona, a także przygotowanie jej do dalszego leczenia. Odtruwanie organizmu odbywa się pod kontrolą sztabu lekarskiego, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne odstawienie środków odurzających, a także złagodzenie efektów zespołu abstynencyjnego, który niezwykle często pojawia się po ich porzuceniu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak wygląda detoks?

Każdy profesjonalny ośrodek prowadzący terapię uzależnień, taki jak https://medi-life.pl/zakres-swiadczen/osrodek-detoksykacji/ dobiera indywidualny program leczenia do swoich pacjentów. Na samym starcie przeprowadzany jest medyczny wywiad z osobą uzależnioną, dzięki czemu możliwe jest ocenienie jego ogólnego stanu zdrowia. Nieraz, jeśli zajdzie taka konieczność, pacjent zostanie poddany badaniom krwi, EKG, czy też narządów wewnętrznych. Następnym etapem detoksu jest oczyszczenie organizmu z narkotyków lub też alkoholu. Jest to wieloetapowy proces, który okaże się najtrudniejszy dla uzależnionych z wszystkich etapów. W czasie oczyszczania organizmu pacjent jest stale monitorowany, a pracownicy ośrodka uzupełniają potrzebne płyny oraz elektrolity, za sprawą czego możliwe jest bezpieczniejsze przejście przez okres głodu alkoholowego, czy też narkotykowego. W skrajnych wypadkach konieczne będzie wykorzystanie leczniczych zamienników substancji, od której dana osoba była uzależniona. Takie działanie pozwala organizmowi stopniowo usunąć szkodliwe substancje. Dodatkowo w czasie kuracji wykorzystuje się leki wspomagające, dzięki którym pacjent czuje się znacznie lepiej.

Jak długo trwa kuracja w ośrodku?

Odtruwanie organizmu z pozostałości środków odurzających oraz wszelkich toksyn trwa około 3 dni. Nie możemy jednak zapomnieć, że proces detoksykacji w dużej mierze zależny jest od samego uzależnienia. Wpływają na nie rodzaj przyjmowanych substancji, długość ciągu, a także ogólny stan zdrowia. W związku z tym sama długość kuracji to bardzo personalna sprawa dlatego jej dokładne określenie nie jest możliwe.

Zobacz więcej wiadomości branżowych na polskienewsy.com.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości